Skocz do zawartości
tramway

Line Follower -sprawdzenie schematu

Pomocna odpowiedź

Trochę zmieniłam schemat (Zmieniłam ATMEGĘ i dodałam wyświetlacz dla lepszego komunikacji i możliwości sprawdzenia programu). Czy ktoś mógłby sprawdzić, czy jest ok? Na dniach wrzucę też płytkę.

Tylko mam pytanie, bo w innym wątku napisali mi, że zasilanie silnika musi mieć szeroką ścieżkę, ale od nóżka mostka jest bardzo wąska. Mam ją rozszerzać później, czy zostawić po prostu szerokość nóżki?

Z góry dziękuję.

Sprawdź zasilanie procesora (VCC).

Mieli rację, ścieżki do silnika i wszystkie inne prowadzące duże prądy powinny być szerokie. Dotyczy to więc także złącza baterii, zasilania mostka, jego masy i okolic. Nóżka scalaka jest wąska ale bardzo krótka i dużo grubsza niż miedź na płytce więc raczej nic jej nie grozi. Ścieżka zaraz za padem powinna się rozszerzać do granic możliwości. Jeżeli i tak masz jakieś założone wymiary płytki, to poszerzanie ścieżek nic nie kosztuje a zyskujesz mniejsze straty na rezystancjach. W skrajnych przypadkach chroni to przez nagrzaniem i spaleniem ścieżek.

Oczywiście nie należy demonizować zjawiska. Jeżeli prąd wynosi ok. 2A to typowa (16um) ścieżka o szerokości ok 40 mils i długości 5cm leżąca na warstwie zewnętrznej przeniesie go bez problemu, choć będzie wyraźnie ciepła (40-50 stopni). To jeszcze jej nie zniszczy, bo przy lutowaniu musi przecież wytrzymać 250 stopni. Znacznie bardziej dotkliwe są straty mocy. Przy zasilaniu bateryjnym każdy mW się liczy a na dwóch takich ścieżkach np. od złącza baterii do mostka stracisz w sumie ok. 0.5W. Szkoda tego.

Można takie rzeczy liczyć kalkulatorem, bo nie jest to żadna wyższa matematyka albo też jakimś narzędziem w sieci, np. takim:

http://circuitcalculator.com/wordpress/2006/01/31/pcb-trace-width-calculator/

Wystarczy tylko wiedzieć jakiej grubości filę miedzianą masz na laminacie. Typowe to 16um ale bywają też 30 i 70 (np. do dużych zasilaczy). Wpisujesz i masz wyniki 🙂 Warstwy wewnętrzne są na straconej pozycji bo nie mają takiego dobrego chłodzenia, ale kto z nas zamawia płytki więcej niż 2-warstwowe?

Wysyłam schemat płytki pcb. Ścieżki pod mostkiem są wszystkie. Tylko mimo schematu, dalej pokazują się żółte linie.