Skocz do zawartości

Line Follower -sprawdzenie schematu


tramway

Pomocna odpowiedź

Staram się zrobić swojego pierwszego LF-a. To mój schemat i szczerze mówiąc wydaje mi się, że czegoś brakuje, ale czytam datasheety i jeszcze nie kumam wszystkiego, co tam znajdę.

Niestety, nie jestem jeszcze zbyt zaawansowana (poziom 0 wydaje się znaczenie bliżej), dlatego proszę o pomoc i rady.

[edit] Dorzucam czujniki.

Robot-schemat.pdf

Czujniki.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

Pobierz sobie schemat z artykułu Nawyka, i na podstawie tego zrób własny.

https://www.forbot.pl/forum/topics20/dla-poczatkujacych-przepis-na-robota-w-pelni-programowalny-line-follower-vt2356.htm?utm_source=forbot&utm_medium=link_spis_art&utm_content=art_2356&utm_campaign=spis_art_p

A tak po za tym proponuję dodać kwarc, złącze do transmisji UART, i jakieś ledy.

[ Dodano: 03-11-2012, 20:32 ]

I warto by było na stałe wstawić do robota złącze do programowania.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak jak radzi Sosnus: -złącze programatora- to na pewno.

Zasilanie silników do mostka proponowałbym podłączyć pod VCC, bo regulator może się grzać.

Z tego co wiem AVCC powinno być podłączone do VCC przez dławik, a nie przez rezystor.

Link do komentarza
Share on other sites

1. Staraj się żeby GND było skierowane do dołu a VCC do góry (chodzi o symbol) dla przejrzystości...

2.Kondensator przy resecie to nie najlepszy pomysł (może utrudnić programowanie) jeśli już koniecznie chcesz żeby tam był to daj jakiś jumper żeby go można było ewentualnie odłączyć...

3. Zamiast R2 musi być dławik o wartości około 10uH.

4. Czemu masz wyjście silników do portów uC podłączone 🤯

5. Dodaj kilka diodek led i może jakiś tact switch bo uboga ta płytka.

6. Daj złącze programatora.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wprowadzone zmiany. Dodałam dławik, zmieniłam kondensatory przy stabilizatorze (znalezione w internecie), dodałam kwarc.

Jeśli chodzi o złącze programatora, to mam programator z podstawką i na podstawce chcę zamontować ATMegę.

Silniki to JP1 i JP2. A S11 tak są podłączone, bo wydawało mi się, że wg dokumentacji porty A01, A02, B01,B02 to wyjścia na mikrokontroler. Czy nie?

Lepiej?

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chodzi o złącze programatora, to mam programator z podstawką i na podstawce chcę zamontować ATMegę.

I za każdym razem będziesz wyjmowała atmegę z podstawki i wkładała ją z powrotem do robota? Szybko uszkodzisz nóżki od uC, lepiej uwzględnij to złącze programatora póki jeszcze możesz.

Proponuję przy stabilizatorze dać jeszcze po kondensatorze elektrolitycznym z obu stron.

Link do komentarza
Share on other sites

Diody podłączone do czujników w taki sposób to bardzo nietrafiony pomysł, lepiej je wywal odrazu 😉 Kolegom raczej chodziło o to żeby podłączyć jakieś diody led (+ rezystor) pod wolne porty mikrokontrolera. Dzięki temu będziesz mogła sobie między innymi "debugować" program, albo najzwyczajniej na świecie pomrugać. Dodatkowo zauważyłem że fototranzystory w czujnikach są źle podłączone, zamień miejscami kolektor i emiter tak żeby emiter był dołączony do masy.

Link do komentarza
Share on other sites

Postęp jest ale nadal pozostało kilka błędów 😉 Sygnał resetu od złącza programowania jest podłączony do pinu AREF Atmegi co jest oczywiście błędem. Powinien być podłączony bezpośrednio do pierwszego pinu. Kondensator C4 aktualnie spełnia rolę jedynie filtru zasilania. Jeśli to jest zamierzone działanie to nie ma się do czego przyczepić (może poza małą pojemnością). W przypadku jeśli jednak miał tworzyć razem z rezystorem R1 układ resetu to niestety jest źle podłączony. Poniżej przedstawiam sposób podłączenia:

2.Kondensator przy resecie to nie najlepszy pomysł (może utrudnić programowanie) jeśli już koniecznie chcesz żeby tam był to daj jakiś jumper żeby go można było ewentualnie odłączyć...

Kondensator przy resecie nie jest takim do końca złym pomysłem, w połączeniu z rezystorem utrzymują stan resetu mikrokontrolera jeszcze przez chwilę po włączeniu napięcia zasilania układu. Dzięki temu zegar megi zdąży się ustabilizować itp. ogólnie działa to podobnie jak w przypadku ustawienia opóźnienia używając fuse bitów. W tym konkretnym przypadku akurat jest to trochę bezcelowe ze względu na małą wartość kondensatora (niska stała czasowa), ustawiając fuse bity można uzyskać dłuższe opóźnienie włączenia.

Nawiązując do problemów z programowaniem, przy aktualnym kondensatorze praktycznie ich nie zauważy. Nawet gdyby kondensator miał wartość 100nF, to problemy mogą się pojawić dopiero przy większych prędkościach. Moim zdaniem można sobie ten kondensator odpuścić na rzecz odpowiedniej konfiguracji.

Wg mnie powinnaś dorzucić po jednym kondensatorze 100nF tuż przed, oraz tuż za stabilizatorem napięcia. Wielu producentów zaleca w dokumentacji ich stosowanie. Proponuję również żeby kondensatory C1 i C3 były elektrolityczne lub tantalowe.

W przypadku kondensatorów C8 i C9 wystarczy pojemność 100nF.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Od ostatniego razu mój schemat trochę wyewoluował🙂 Mam nadzieję, że teraz nie ma już w nim większych błędów.

Co do kondensatorów, to zaraz dodam przy stabilizatorze:) Czy teraz już może nie są potrzebne? (Zmienił się na inny typ)

Mam pytanie, czy takie podłączenie VBAT i VCC jest ok? Bo szczerze mówiąc nie wiem, o co chodzi z podłączeniem stabilizatora z VBAT i VCC.

Co do LEDów. To czy warto je teraz jeszcze gdzieś montować?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.