Skocz do zawartości

Silnik z dysku twardego do robota


lednpn

Pomocna odpowiedź

Witam, mam pytanie czy taki silnik(BLDC):

http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/dd/Hdd_motor.jpg&imgrefurl=http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Hdd_motor.jpg&h=678&w=750&sz=66&tbnid=NWJUBiCanQDd_M:&tbnh=90&tbnw=100&prev=/search%3Fq%3Dmotor%2Bhdd%26tbm%3Disch%26tbo%3Du&zoom=1&q=motor+hdd&usg=__F8uTIbqCl6jgFF_qJER5tG0fODM=&docid=Qg-Bb7LUQPcwQM&hl=pl&sa=X&ei=upCvUJH9EOqE4ASSi4EI&ved=0CDAQ9QEwAA&dur=551

Będzie nadawał się do robota? Chodzi mi o to czy nie będzie trzeba żadnych przekładni robić do tego typu silnika. Robot będzie mobilny, czyli jak na razie zabawa z różnymi czujnikami itp.

Czy taki silnik będzie działał z taką konfiguracją: L297+L293? Z tym że L297 na każdy silnik? Czy może NE555 i 4017 i wtedy dopiero L293?

Dziękuję z góry za pomoc:)

Pozdrawiam:)

Link do komentarza
Share on other sites

Ten silnik to zwykły bezszczotkowiec. I jak każdy 3F potrzebuje regulatora, najlepiej z pomiarem aktualnej pozycji, aby mieć możliwość rekacji na zatrzymanie fizyczne... to nie jest silnik krokowy, nie ma on na celu dużej dokładności obrotu, ani wysokiego momentu. Ma być szybki i wytrzymały.

Do robota raczej się nie nadaje (jako napęd mniemam). A jeśli nawet to wymagałby sporej przekładni + drogiego sterownika (w porównaniu do zwykłych DC). Taniej i lepiej wyjdziesz na siliczkach DC za 8-15zł 😉

PS. Nie za bardzo wiem jak w takiej konfiguracji chcesz nim sterować? Potrzebujesz jak sama nazwa mówi trzech faz, przezuniętych o 1/3 częstotliości sterowania, do której wprost proporcionalna jest prędkość obrotowa

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

dzięki za odpowiedź🙂 A czy silnik z napędu który przesuwa głowicę będzie się nadawał? I jak nim sterować? Bo zwykłym DC i l293 wiem ale nie mam pojęcia jak się to ma do krokowego.

Pozdrawiam:)

Link do komentarza
Share on other sites

Na L293 możesz sterować krokowcami bipolarnymi. Do tego wykożystujesz cały mostek.

Jak podłączyć, jak oprogramować ?

Sam bawiłem się jedynie unipolarnymi, ale jak czytałem niegdyś o tym, to wydawało się proste i logiczne 😉. Jendnak, aby nie wprowadzać przypadkiem w błąd odsyłam do google pod zapytaniami typu:

L293 silnik bipolarny

Mostek H sterowanie bipolarnym krokowcem

itp.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.