Skocz do zawartości

Pobór prądu przez mostek


maxxxior

Pomocna odpowiedź

Witam, mam problem ze sterowaniem silnika DC za pomocą mostka H TLE5206-2S. Jeśli zasilanie mostka podłącze z na przykład USB bądź z 4 baterii AA to silnik nie chce ruszyć, jeśli podłącze zasilanie z zasilacza reuglowanego, o wydajności w granicach 1-2A to silnik działa. Czy chodzi tutaj o wydajność prądową USB bądź baterii AA ?? A jeśli podłączę silnik bezpośrednio pod USB(bez mostka) to silnik działa.

Link do komentarza
Share on other sites

1. Port USB NIE JEST przygotowany do takich rzeczy. Jesteś na najlepszej drodze żeby go zniszczyć.

2. Port USB ma wydajność max. ok 500mA (przeważnie) co na dobry silnik jest wartością zbyt małą. Nie wiem o jakich i ilu bateriach AA mówisz, ale tam może być podobnie.

3. 5V to jest granica przy której ten mostek PRZESTAJE DZIAŁAĆ. To co się dzieje to albo USB/AA mają zbyt niskie napięcie i mostek nigdy nie startuje, albo nawet startuje, ale z powodu spadku napięcia po obciążeniu źródła zasilania natychmiast się rozłącza.

Rozwiązania:

Użyj większej ilości i/lub lepszych baterii AA (min. 4sztuki alkalicznych lub 5sztuk ni-mh, najlepiej dodać przynajmniej jedną szt. więcej, albo używać baterii modelarskich jak silnik jest dużej mocy).

Link do komentarza
Share on other sites

aha, tzn baterie, tak jak napisałem 4sztuki... na wyjściu jest 5,6V... a nawet jak z zasilacza dałem mniej niż 5V to i tak działał...

silnik mam taki: http://allegro.pl/silnik-z-przekladnia-hl149-dc-6v-21-1-gw-tanio-i2823517814.html

ogólnie ze źródła zasilania całego robota ma być zasilane: 2 takie silniki, serwomechanizm oraz atmega8. Czy taki akumulator http://electropark.pl/turnigy-li-pol/2115-pakiet-turnigy-7-4v-li-pol-500mah-20c.html będzie OK do zasilania całego robota?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Pytanie podstawowe to ile robot ma działać na jednym ładowaniu?

500mAh tzn, że przez godzinę możesz pobierać prąd 500mA. Jak np. średni prąd pobierany przez robota będzie 2000mAh to akumulator starczy na ok. 15min. Jak to wystarczy (np. jest to robot na zawody line-follower czy minisumo, gdzie co kilka przejazdówmożesz go ładować) to ok. Jak oczekujesz dłuższej pracy to musisz wziąść odpowiednio większy akumulator...

PS. Wartość 2000mA jest przykładowa i niekoniecznie taka będzie...

Link do komentarza
Share on other sites

No ale pakiety 2000mAh są dosyć "krowiaste" i drogie chyba lepiej dać jakiegoś taniego Li-pola o pojemności 1000mAh 2S i gdzieś koło 15-20C szukaj takich pod nazwą Zippy (bardzo tanie) normalnie są dostępne w Hobby kingu ale na alledrogo też się zdarzają...

Link do komentarza
Share on other sites

Tak naprawdę do robota każdy pakiet Li-po się nada dobre pakiety mają dużo C dzięki czemu można z niego ciągnąć duże prądy rzędu 18-50A i można je ładować wysokim prądem ale w przypadku poboru rzędu 2A to w zasadzie nie ma znaczenia... Co do pojemności to licz...

Link do komentarza
Share on other sites

Tzn chciałbym aby robot działał około 40 -50min.

Pożyczyłem wczoraj Li-pol'a od kolegi, i na nim też mostek nie chce napędzić silnika... Li-pol ma 1000mAh, 2S... niestety nie widać wartości C... Co może być nie tak? dodam, że jeżeli podłącze silnik bezpośrednio pod baterie to działa... Coś jest nie tak z tym mostkiem... :/ Wieczorem może uda mi się przetestować L293D

Druga sprawa to samochody zabawki - Jakie tam są silniki skoro działają na 4 bateriach AA? Takie samochody można kupić za 50zł i mają sporą prędkość, a ja za 2 silniki zapłaciłem 35zł... Wczoraj widziałem ulotkę z marketu i jest tam zdalnie sterowany samochód za 20zł... i przymierzam się do jego kupna i wymontowaniu silników z niego...

Link do komentarza
Share on other sites

W takich samochodach zazwyczaj masz 2 najtańsze silniczki, które dostaniesz na allegro za 2-3zł/szt. + kilka plastikowych kół zębatych.

Co do mostka to nie wiem co zrobiłeś, bo nie powinno być różnicy czy startuje z baterii jakiejś czy li-pola. Najwyraźniej masz coś źle podłączone... na L293D będzie śmigać aż miło.

Link do komentarza
Share on other sites

No ale rooie tak że nie zmieniam nic w połączeniach, tylko przepinam 2 kable zasilające mostek, czyli raz z Li-pola a raz z zasilacza, i z zasilacza działa, a z Li-pol'a nie...

a, co do silniczków, to co byście powiedzieli, jeśli w moim pojeździe bym zastosował taki silnik: http://allegro.pl/silnik-dc-johnson-31947-12v-5700obr-min-silniczek-i2829450849.html i zasilał go z 7,4V Li-pol'a ? Czy dwa takie dały by radę udźwignąć pojazd o wadze ok 300g ? Pytam, bo zależy mi na prędkości robota, i mam identyczny w mini-wiertarce do PCB i kiedy wiercę to też jest obciążenie a prędkość jest dość duża...

Link do komentarza
Share on other sites

tzn ja mam w domu silniczki HL149 z przekładnią 21:1. zamawialem z allegro i zamiast 10:1 przesłali mi 21:1. Ale chciałem się podpytać o ten silniczek z ciekawości, ponieważ jak wierce to też jest obicążenie, a ma większą prędkość obrotową, i myślałem 2 takie zastosować.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.