Skocz do zawartości

Zmniejszenie napięcia na silnikach


MajkPascal

Pomocna odpowiedź

Witam

Starałem się znaleźć odpowiedź na pytanie na forum i innych podobnych stronach, nigdy nie uzyskałem jednak informacji zadowalającej mnie w dostatecznym stopniu.

Buduję robota. Planuję zasilać go z 4 baterii AA. O ile chodzi o stabilizacje zasilania do poziomu 5V i 3.3V dla elektroniki, to zasilanie silników budzi już moje większe wątpliwości. Napęd jaki wykorzystuję to komplet z przekładnią Tamiya 89918. Wiem że może on pracować z napięciem nawet 7.2V, w tym przypadku jednak bardziej niż na prędkości zależy mi na jego stabilnym działaniu które analizując wyniki testu: http://www.pololu.com/docs/0J11 spada wyraźnie im podawane napięcie bardziej różni się od referencyjnego 3V. 😅

W przeglądniętych tematach dominowała opinia o braku konieczności zmniejszania napięcia w takiej sytuacji. Gdzie indziej proponowano nie wypełnianie w pełni sygnału PWM co automatycznie zmniejszy napięcie. Inne propozycje to dzielnik napięcia, przetwornica lub stabilizator liniowy bez kondensatorów dodawanych na wyjściu.

Powoli skłaniam się ku pierwszym dwóm opcjom. Gdybym jednak decydował się jednak na jakieś stałe zmniejszenie wartości napięcia jakie byłyby wasze propozycje wykonania tego dobrze i tanio (co wg. niektórych samo się wyklucza - albo dobrze, albo tanio).

Głównym argumentem przeciwko stabilizatorom liniowym było chyba ich mocne grzanie. Nie znam średnich wartości prądu jaki pobierają te silniki podczas normalnej pracy ale czy rozwiązaniem tego problemu nie byłoby zastosowanie stabilizatora na większy prąd (np. LM1084IT 3.3V - 5A )? Jeżeli tak, to czy jego aplikacja różniłaby się w tej sytuacji od standardowej dwa kondensatory przed, dwa konserwatory po?

Z góry dziękuję za rady.

Link do komentarza
Share on other sites

Planuję zasilać go z 4 baterii AA.

To przemyśl swój wybór jeszcze raz. Cztery baterie dadzą ci trochę ponad 6V gdy będą świeże, w zależności od jakości i pobieranego z nich prądu, pod obciążeniem możesz już nawet nie mieć 5V do zasilania elektroniki. A stabilizator swój spadek ma.

Jeśli będziesz zasilał z 4 akumulatorków, to maksymalnie uzyskasz jakieś 5,6-5,7V. Tutaj także pod obciążeniem napięcie spadnie poniżej 5V w bardzo krótkim czasie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.