Skocz do zawartości

Linefollower Bożenka


bmajkut

Pomocna odpowiedź

Mechanika

Konstrukcja robota bazuje na platformie oraz silnikach firmy Pololu. Platforma wykonana jest z plexi o grubości 3mm. Silniki pracują z przekładnią 30:1. Koła również tej samej marki o średnicy 30 mm.

Elektronika

Mikrokontroler: Atmega8 (TQFP32)

Czujniki: 8 x KTIR0711S

Mostek: tb6612

zdalne sterowanie: tsop1736 + pilot uniwersalny

Program:

Bazujący na zwycięskim artykule kolegi Batona z drobnymi usprawnieniami. Do regulatora PD dodany został człon całkujący. Wykorzystano dekodowanie sygnału z pilota uniwersalnego (RC5) do zdalnego uruchamiania oraz zatrzymywania działania programu. Na koniec oczywiście refactoring kodu.

Wyniki:

Prace nad projektowaniem robota rozpoczęły się w poniedziałek, a już w sobotę wystawiono go na zawodach Robotic Arena 2012 na Wrocławskiej Politechnice. Udało się przejechać obie trasy i nie wypaść z toru. Uzyskany czas na obu trasach to 80 sekund. Patrząc na podium to bardzo słaby wynik nie mniej jednak po zaledwie czterech dniach budowy oraz programowania jestem z niego zadowolony. Dodam też, że jest to pierwsza moja konstrukcja tego typu.

Robotic Arena 2012: 26 miejsce (chyba 😋)

Multimedia:

Link do komentarza
Share on other sites

Konstrukcja jak na pierwszy raz, naprawde ekstra. Miałem okazję podziwiać na RA2012. Trochę skąpy opis konstrukcji. Jaki masz odstęp miedzy czujnikami? Jeszcze pytanie propo programu do dekodowania sygnału RC5. Wykorzystujesz wejscie ICP procesora czy któreś z przerwań + Timer?

Gratulacje i życze kolejnych sukcesów i udanych konstrukcji.

Btw. Wesołych Świąt 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Odstęp między czujnikami wynosi 10 mm, Wszystko zakupiłem gotowe oczywiście płytki trawiłem sam. Wykorzystuję do dekodowanie RC5 przerwanie zewnętrzne i jeden timer.

Co do pilota to ciężko jest cokolwiek napisać bo jest to najprawdziwsza chińszczyzna zakupiona na giełdzie za 5 zł. Na allegro można też dostać za mniejsze pieniądze. On generuje kilka kodów na raz np rc5 i rc6 i przez to czasami dziwne rzeczy można odebrać.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Na obecnym etapie właśnie ta część kodu wymaga dopracowania, więc nie chcę udostępniać czegoś co nie jest zamknięte i nie działa do końca tak jak powinno. Kwestia kilku dni i wrzucę opis tego zagadnienia.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.