Skocz do zawartości

Mostek H MOSFET: grzanie


budzikt

Pomocna odpowiedź

Witam serdecznie,

Skonstruowałem mostek H w oparciu o schemat zawarty w załączniku. Elementy również dokładnie zgadzają się z tymi użytymi prze zemnie.

Sygnał sterujący (STER_IN) podawałem zarówno jako generowany przyciskami (wciśnięcie zwiera linię do +5V, rozwarta linia podciągnięta do GND rezystorem 10k) Jak i z procesorka w cyklu 0.5 sekundy w lewo, 0.1 sekundy pauzy (obie linie ściągnięte do GND) 0,5 sekundy w prawo.

Podczas tych testów zauważyłem (układ w ogólności działa jak należy) że p-MOSFET (IRF9540N) bardzo mocno grzeje się. Tu pojawia się pytanie, co to znaczy: bardzo mocno. Podczas przeszukiwania spotykałem się głównie z opiniami mówiącymi, że generalnie grzanie się tranzystorów jest zupełną normą i nie należy się niczym martwić, jednak mi wydaje się, że dla tego typu MOSFET'ów temperatura uniemożliwiająca jego dotknięcie po ok. 4-5 sekundach ciągłej pracy (przez mostek przepuszczam zasilanie pochodzące wprost z zasilacza siecowego 12V, Imax=450mA, rezystancja uzwojeń silnika ~~350Ohm, w związku z czym przez tranzystor płynie prąd około 0,05mA) wydaje mi się lekką przesadą... Czy coś wykonałem niepoprawnie? Źle dobrałem elementy? BUZ11 nie wykazują podobnych tendencji do grzania...

W miarę możliwości proszę o pomoc

EDIT: Podczas pracy układ pobiera jednak 8mA 🙂

EDIT: p-MOSFETY grzeją się gdy są są "otwarte" - sygnał sterujący = GND

H_mostek.sch

mostek_h.thumb.png.1d6f32dd75a91e0d1723340e5478d61b.png

Link do komentarza
Share on other sites

Grzeją sie dlatego że źle sterujesz mostkiem H. Proponuję poczytać trochę o mostkach.

Podpowiem Ci tą ilustracją:

Załączasz zawory po przekątnej, możesz zawór połączony do masy otworzyć na stałe a sterwać PWM zaworem podłączonym do Vcc.

hbridgemostekv03.gif

Dodatkowo dodaje się diodę zenera równolegle z opornikiem np 10k między G a S aby nie przekroczyc napięcia GS oraz diodę zaporową przed G MOSFETA, aby nie poleciał szybko, ale na początek wydaje mi sie ze nie potrzebujesz tych elementów.

Tu masz coś opisane na ten temat http://www.elportal.pl/pdf/k01/55_08.pdf

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Link do komentarza
Share on other sites

Ok, doczytam i postaram się znaleźć rozwiązanie.

Jak mi się nie uda, będę dalej męczyć 🙂

Mam jedynie pytanie,

wywnioskowałem z tego co napisałeś, że sam układ mostka jest ok, niepoprawnie generalnie jej poprowadzenie sygnałów na bramki mosfetów tak?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Radziłbym zastosować 4 mosfety N, tak się przeważnie robi i sterować po przekątnej tak jak Ci wyżej napisałem. Pozdro 🙂

PS. Jak załączyłem gif-a poprzez forumowski upload to mi się animacja nie załączała !!!

Link do komentarza
Share on other sites

Ogólnie, schemat w/w mostka zaczerpnąłem sobie z poniższej stronki

http://en.wikibooks.org/wiki/Practical_Electronics/Stepper_Motors

Cytat:

przez tranzystor płynie prąd około 0,05mA

Jak to policzyłeś?

Zmierzyłem miernikiem 🙂

Piszesz że sterujesz sygnałem 0-5V zasilasz silnik z 12V? W takim razie nie zamykasz mosfeta P, bo Vgs ciagle będzie wynosiło 7V

Właśnie tematyka sterowania p-MOSFETAMI nie jest dla mnie do końca zrozumiała, dlatego prawdopodobnie sam rzuciłem sobie kłodę pod nogi. Ale lubię to 🙂

Radziłbym zastosować 4 mosfety N, tak się przeważnie robi i sterować po przekątnej tak jak Ci wyżej napisałem. Pozdro 🙂

Chciałem spróbować wersji mieszanej mostka, głównie dla terningu. Aczkolwiek wydaje mi się, że wersja z 2 n-MOSFET'ami i 2 p-MOSFET'ami jest popularniejsza, może niezbyt dokładnie szukałem albo moje odczucia są błędne

Dziękuję wszystkim za udzieloną do tej pory pomoc 😉

PS

Jeśli mógłbym prosić o wyjaśnienie, dlaczego w zasadzie górne p-MOSFETY się grzeją? Kolega koval_blazej wspominał, że nie są zamknięte z powodu napięcia "zbyt dodatniego", jednak pomimo ich otwarcia nie widzę drogi przepływu prądu?

Link do komentarza
Share on other sites

http://www.falstad.com/circuit/e-nmosfet.html

Tu masz wyjaśnione dlaczego tak jest. Mosfety typu P otwierają się maxymalnie przy napięciu

GS= - maxymalne napięcie GS. Wyjaśniam, że jeżeli na S dasz 5 V, a D bedzie do masy to jeżeli G dasz do masy to będziesz miał maksymalnie otwartego mosfeta.

Im mosfet jest mniej otwarty tym rezystancja R_ds jest większa a ta z kolei wpływa wzrost mocy wydzielonej na tranzystorze.

P=I^2*R_ds, gdzie I to prąd płynący przez tranzystor(w przypadku PWM będzie to watrość średnia prądu), gdy maxymalnie otworzysz mosfet to jego R_ds jest b.mała.

Link do komentarza
Share on other sites

Witaj,powiem Ci jak chcesz popróbować z N i P to nie baw się w te z forum jak i niektóre po necie,sam próbowałem na takich samych mosfetach robić jak np podane były i różne konfiguracje,tak jak ktoś napisał z diodą zenera i rezystorem i nic tylko wszystko się paliło,działało chwile potem tak się nagrzało że makabra,z jednym jak to gdzieś pisało,o mało mi guza nie nabił 🙂 .Daj sobie z tym spokój,mój mostek jest sprawdzony i działa.Zanim go zrobiłem próbowałem z tych z forum,jak nie działały to szukałem dalej,kupowałem kolejne mosfety,drivery i inne pierdoły i nic ,albo działały ale się grzały a potem paliły,albo wcale nie działały,albo po załączeniu napięcia strzelały,makabra,szkoda że tyle śmieci jest i ktoś potem się napoci a nic z tego nie wychodzi.Ten z mojego załącznika działa w 100% oczywiście jak zrobisz zgodnie ze schematem 🙂 ja próbowałem na każdym mosfecie (górne P dolne N dla jasności) i wszystko działa bez zarzutu, oczywiście muszą się zgadzać mosfety napięciowo ja używałem wszystkich na 55V i spokojnie działają nic się nie grzeje,pozdro.

Schemat:

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.