Skocz do zawartości

Szukam czujnika przechyłu / pochylenia


50eurocent

Pomocna odpowiedź

Witam

Czy wie ktoś gdzie można dostać jakiś czujnik przechyłu / pochylenia?

A może ma ktoś jakiś schemat albo link do jakieś pomocy

Podczas zmiany położenia dawał odpowiedni impuls do jednego z wyjść do którego podpięty będzie silniczek.

powiedzmy będzie koło zębate, obok silniczek z małym kołem które będzie zazębione z tym wiekszym. Jeśli czujnik pochylenia wyczuje jakąś akcje sam wyrówna tak aby element znajdujący się na kole zębatym (tym dużym) był cały czas w swojej pozycji

Mam nadzieje że zrozumiale to napisałem 🙂

Będzie przechył w jedną stronę to czujnik wyśle impuls do silniczka, który skoryguje zmianę i wyrówna 🙂

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Dziękuję za pomoc 🙂

Zapoznałem się z tym co to jest gimbal.

Chyba to nie będzie to 😉

Chodzi i mi o takie urządzenie, które "wyłapie" jaka jest zmiana poziomu i uruchomi impuls w tym przypadku udostępni odpowiednią ilość prądu (np 10 stopni = 1 sek)

Taki żyroskop wystarczy? http://allegro.pl/jednoosiowy-precyzyjny-zyroskop-enc-03mb-1dof-i2935193695.html

http://allegro.pl/zyroskop-hk-401b-gyro-cyfrowe-i2909182111.html

http://allegro.pl/mpu-6050-arduino-akcelerometr-zyroskop-i2c-twi-i2966318467.html

Chciałbym aby to było w jednej płaszczyźnie więc powinien starczyć jedno osiowy ale żeby szybko działał i był dokładny:)

Druga sprawa co mam do tego jeszcze dokupić? Jak wygląda moduł do sterowania silnikiem?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Powiedz mi jedno. Czy Ciebie interesuje utrzymanie poziomu na jakiejś płaszczyźnie, czy utrzymanie elementu (kulki) na jakiejś płaszczyźnie w pozycji środkowej?

Drugie pytanie to czy cały układ się jakoś porusza (ma duże przyśpieszenia) czy jego ruch głównie ogranicza się do przechyłów?

Trzecie pytanie to na jakiej dokładności Tobie zależy...

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam serdecznie

Jestem świeży i dopiero zaczynam ale mam głupie pytanie.

Szukam czegoś co po przechyleniu w jedną stronę da impuls na jeden kabel, po przechyleniu w drugą da impuls na drugi kabel(chyba najprostsza opcja, chyba że coś do sterowania później silnikiem trzeba dorzucić?). Po wyrównianiu poziomu ma dać odpowiedni impuls tak aby wszystko było wyzerowane (suma impulsów w lewo równa się liczbie impulsów w prawo). Ma to działać w jednej osi, skala i czułość nie musi być duża a nawet powiem że może być typu 1-0. Skala to około 30 stopni w jedną stronę czyli zakres koło 60 stopni (może być mniej lub więcej)

Czego mam szukać?

W głowie mi się już namieszało bo każdy mówi co innego...

Czy nada się do tego żyroskop?

1. http://www.goodluckbuy.com/1xsingle-axis-gyroscope-analog-gyro-module-enc-03mb-module.html

2. żyroskop z zabawkowego helikoptera? http://www.detelex.com/spareparts/Double-Horse-helicopter-9098-SM-DH-Shuang-Ma-9098A-9098B-spare-parts.htm

3. żyroskop ASSAN GA250 Mini Mems Head Lock Gyro

4. E-Sky Żyroskop EK2-0704B Head Lock

A może akcelerometr?

1. Akcelerometr MMA7660, moduł arduino

http://kju.wemif.net/sprytny-akcelerometr

2. Arduino Moduł 3-osiowy akcelerometr MMA7361

3. Arduino Moduł 3-osiowy akcelerometr ADXL345

A może czujnik pochylenia?

http://www.malyinzynier.pl/elektronika/cyfrowy-czujnik-nachylenia?vmcchk=1

To chyba tylko reaguje jak zmieni się jego pozycja i nie ma możliwości rozpoznania kierunku przeychyłu tak?

a może taki z moto?

http://img42.imageshack.us/img42/4328/dashpics053.jpg

ten chyba działa tylko przy max pochyleniu czyli jak moto padnie i chyba też nie moa możliwości rozróżnienia strony...

Proszę o pomoc i wyrozumiałość dla Świeżaka 🙂

Dziękuję za każą pomoc!

Pozdrawiam!

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Nie wiem po co założyłeś nowy temat, scalam z poprzednim.

Link do komentarza
Share on other sites

Opisz dokładnie jak wygląda urządzenie, jakie ma gabaryty, jakie siły na nie działają itd.

Jako czujnik prawdopodobnie potrzebujesz tylko akcelerometru (lub inklinometru). Jak urządzenie jest w ruchu (gwałtownym) to będzie też potrzebny żyroskop i algorytm fuzji czujników - wyższa szkoła jazdy.

Do tego będziesz potrzebował mikrokontroler i jakiś sterownik silników... mikrokontroler wystarczy dowolne arduino czy cokolwiek. Sterownik silników to spójrz na moją stronę - wszystko zależy od tego jaki masz silnik (prąd, napięcie itd.)

Niestety bez dokładnego opisu całego urządzenia trudno coś dokładnie poradzić.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Wszystko ma być raczej mniejszych gabarytów (im mniej tym lepiej), silniczek 12v (dopadłem taki z rozbitego auta z systemu doświetlania zakrętów i powinien być ok 🙂 ps nie wiem jak go podpiąć by sprawdzić czy działa bo przed chwilą go dostałem i jeszcze sie nie zagłębiałem co ma tam w środku i jak jest podpięte 🙁 ), prąd z aku samochodowego bądź motocyklowego/skuter.

inklinometru chciałbym unikać (wysokie koszta), sam akcelerometr powinien wystarczyć bez żyroskopu (no chyba że się później okaże inaczej ale zakładam, że wszystko przejdzie pomyślnie).

Mirek mógłbyś coś takiego wykombinować sam? Jakie były by koszty? Wszystko co potrzebujesz to bym załatwił 🙂

Dziękuję Ci za pomoc 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Mógłbym, ale o koszty nie pytaj, bo inklinometr wyda się Tobie bardzo tani 😋

Tak naprawdę spójrz na moją stronę. Masz tam moduł akcelerometru (np. adxl335, chociaż najlepiej precyzyjny BMA180), do tego moduł silnika (dla 12V polecam VNH3SP30) i arduino (też mam na stanie, ale jeszcze nie w sklepie). To jest praktycznie wszystko co potrzebujesz, łączny koszt ok. 250-300zł.

Zaprogramowanie tego z pomocą arduino nie będzie wielką magią, chociaż na pewno kilka tygodni na to poświęcisz jak jesteś zielony.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Kiedyś popełniłem taki układ:

Docelowo jest to IMU do quadrocoptera, ale można wykorzystać również do stabilizacji (gimbal). Mam w nadmiarze jedno PCB i elementy, więc mógłbym polutować 🙂

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Podepnę się pod temat ..

Najgorsza chyba jest klęska urodzaju .. jest tego tyle że można siedzieć kilka dni a i tak człowiek nie wie co wybrać ..

Układ potrzebuję prosty >> przechylam moduł ( +/- 60 stopni ) a na pasku z 13 diod led zapalają się kolejne w prawo lub w lewo ( kiedy czujnik będzie przechylony w okolicy 60 stopni w prawo, świecić będzie 7 diod czyli środkowa i 6 w prawa stronę ) - tak obrazowo 🙂 wiem że może zbyt ale dla jasności 😉 .. Rozdzielczość będzie 10 stopni na diodę .. to w zupełności wystarczy ..

Kiedy moduł jest horyzontalnie ( 0 stopni ) >> świeci dioda po środku - jedna ..

Co mi potrzebne żeby całe urządzenie było proste, małe i relatywnie tanie 🙂 ??

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.