Skocz do zawartości

Budowa robota


mietek6645

Pomocna odpowiedź

Witam

Na forum jestem nowy więc witam wszystkich serdecznie.

Temat napisałem aby zbudować pierwszego robota otóż mam zamiar oprzeć się na projekcie https://www.forbot.pl/forum/topics20/dla-poczatkujacych-przepis-na-robota-w-pelni-programowalny-line-follower-vt2356.htm?utm_source=forbot&utm_medium=link_spis_art&utm_content=art_2356&utm_campaign=spis_art_p i mam pytanie czy serwo musi być SERWO STANDARD TOWER PRO SG-5010 czy może być inne(najlepiej tańsze). Wyliczyłem że na robota wydam 150 zł(90zł za same serwa). I mam jeszcze prośbę czy mógł by mnie ktoś pokierować jaki język wybrać do programowania rozglądałem się za BASCOM AVR lecz nie mogłem znaleźć nigdzie narzędzia do pisania. Czy może wystarczy zwykły microsoft?

Za pomocne odpowiedzi stawiam piwo 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, wystarczy zwykły Microsoft - polecam Worda, choć i Excel się nada...

A tak bardziej na poważnie - sewra mogą być inne. Tylko używając innych może się okazać, że trzeba je inaczej przerabiać.

Narzędzia darmowe do Bascoma można znaleźć w Internecie (chyba na stronie edw były) - wystarczy poszukać.

Zamiast Bascoma możesz pisać w C, asmie czy języku powstałym dla arduino - tylko też, choć darmowe środowiska do nich znajdziesz, możesz mieć problemy przeniesieniem przykładowego kodu z bascoma. niemniej, nie jest to niemożliwe.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Do bascoma znalazłem ale po pobraniu jakiś błąd wyskoczył.

To zostanę przy SERWO STANDARD TOWER PRO SG-5010 na początek muszę pracować z instrukcją 🙂

I jeszcze jedno pytanko jak przenieść informacje z np. tego worlda na robota? Proszę się nie śmiać z pytania ale w tym temacie jestem laikiem

[ Dodano: 10-02-2013, 13:46 ]

Znalazłem silnik DC HL149 pasował by do tego typu robota?

http://botland.com.pl/silniki-pozostale/514-silnik-hl149-z-przekladnia-10-1.html

link do strony

Link do komentarza
Share on other sites

Te serwa to przerost formy nad treścią wystarczą zwykłe 9 gramowe serwa np. SG90 tower pro (około 15zł za szt.) Zresztą autor napisał, że używa ich tylko tymczasowo...

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1. Yhm a SG90 tower pro przeróbka wyglądała by tak samo jak serwa w linku głównym?

2. Jaki polecacie programator do kupienia?

3. Czy warto wydawać ok. 100 zł na pierwszego robota czy można zrobić jakiegoś innego bardziej już zaawansowanego?

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, obejrzyj sobie katalog robotów (link nad logo forbota) i w schematach masz złącze opisane zwykle jako "ISP" - to właśnie złącze programatora. Najczęściej jako KANDA, czyli kompatybilne z większością programatorów na allegro. Osobiście mam uraz do USBasp'a, preferuję i polecam wszystkim STK500v2 - niektóre wersje mają zworkę HID, dzięki czemu nie trzeba instalować żadnych sterowników, wystarczy ją założyć i podłączyć do USB. Ja mam coś takiego jak tutaj na zdjęciu. Podstawka też się czasem przydaje, ja sprawdzam przy jej pomocy czy dany mikrokontroler daje się zaprogramować - jeśli nie, to wrzucam go do innego urządzenia: AVR fusebit doctor'a, naprawiam fuse'y i znów sprawdzam. Ale równie dobrze można tak testować procki w sprawdzonych, działających płytkach robotów. Powodzenia

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.