Skocz do zawartości

Prośba o sprawdzenie schematu minisumo


KCPR

Pomocna odpowiedź

Witam,
Bardzo proszę o sprawdzenie schematów do minisumo. Diody i przyciski będą na osobnej płytce dlatego zamieściłem osobny schemat i dodatkowo enkodery będą wczepiane na goldpinach. Włącznik nie wiem jeszcze gdzie umieszczę w obudowie dlatego zostawiłem na niego miejsce.

enkoder:

diody:

Link do komentarza
Share on other sites

Widzę że masz błąd w schemacie enkodera i czujników linii. Zamieniłeś nóżki transoptora- kolektor z emiterem. Symbol układu KTIR w Eaglu ma jakiś dziwny układ z emiterem umieszczonym u góry. Rzuć uważnie okiem na symbol- kolektor jest u góry i tam powinno być GND a podciągnięcie do "plusa" powinno być na dolnej nóżce. Też kiedyś popełniłem ten błąd i kilka złotych poszłooo.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Po pierwsze - czy przy enkoderach nie przydałoby Ci się jeszcze po jednym fototranzystorze, by móc wykrywać kolejność zboczy i sprawdzać kierunek obrotu?

Po drugie - jeśli dobrze patrzę, to nigdzie nie widzę podłączenia zasilania dla komparatora.

Po trzecie - R46 jest zdecydowanie za mały... Na moje oko koło 160-180R było by ok do prawidłowej pracy zenerki. Jeszcze co do pomiaru napięcia zasilania - skoro mierzysz napięcia na poszczególnych ogniwach, to ten dzielnik napięcia aby na pewno jest dobrze dobrany?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Villentre zrobiłem z elebota takie enkodery i nawet działały 🙂 chciałem to zrobić w miarę prostym sposobem i ten wydawał mi się najprostszy. Co do rezystora i pomiaru: rezystor zmieniłem a dzielnik rzeczywiście źle dobrałem, bo początkowo liczyłem dla całego pakietu (7,4V) i potem nie zmieniłem wartości. Poobliczam to i wrzucę jeszcze raz. Odnośnie komparatora to nie wiem właśnie gdzie podłączyć tam zasilanie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Klikasz ikonkę Invoke (nad "T"), następnie na któryś komparator, z listy wybierasz PWR (czy coś około tego), ok, wstawiasz nóżki, podłączasz zasilanie, kondensator...

Link do komentarza
Share on other sites

Dosyć długo zajęło mi liczenie dzielnika do pomiaru baterii ale mam nadzieje, że teraz to w miarę zadziałą (choć mam troszkę wątpliwości) 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Po pierwsze - jeszcze jedna rzecz dość ważna mi się rzuciła w oczy. Masz zamiar zasilać robota z Li-Pola 2S, co da napięcie w granicach 6-7.5V (nie pamiętam dokładnie jak to z Li-Polmi było, ale chyba coś takiego). To oznacza, że nie możesz użyć najzwyklejszego 7805 do stabilizowania napięcia, popatrz za czymś LDO, albo impulsowym.

Po drugie - jakie napięcie według Ciebie będzie na diodzie Zenera 6V2 po podłączeniu przez rezystor do 5V? No, raczej nie nominalne.

Zamiast bawić się zenerką możesz skorzystać z napięcia +5V - masz je już w układzie i znasz jego wartość - dzielnikiem bez problemu sobie dostosujesz, np. zakładamy, że komparator ma wskazywać spadek napięcie akumulatora poniżej 6V, aktualny Twój dzielnik da w takim wypadku ~3,25V. Dla drugiego wejścia potrzebujesz z 5V uzyskać coś podobnego, to np... 1k2 i 620R - powinno działać.

Po trzecie - po co Ci masa analogowa skoro z niej nie korzystasz? No i mimo wszystko, wypadałoby połączyć ją z masą cyfrową - jeśli to ma działać.

Link do komentarza
Share on other sites

Pozmieniałem stabilizator na LDO, kondensatory przy nim, zamieniłem moduły mostka na sam mostek.

I długo wczoraj myślałem nad tym jak zmierzyć napiecie na li polu i wpadłem na pomysł taki żeby wyrzucić dzielnik i na wejście odwracające podać sygnał z balansera bez rezystorów to przy naładowanym akumulatorku miałbym napięcie 3,7-4,2V a gdyby się a sygnalizowałby gdyby napiecie spadło poniżej napięcia diody zenera. Tylko porblem polega na tym, że nie wiem czy mogę podać tak bezpośrednio sygnał.

Link do komentarza
Share on other sites

Szczerze powiedziawszy nie mam pojęcia czy to dobre czy złe rozwiązanie - nie miałem bliższej styczności z takim układem i nie wiem jak się zachowa. Jednak jak tak patrzę na ten schemat, to nie wiem czy nie lepiej byłoby jakieś rezystory szeregowo wstawić (koło 10k?)...

Ale może lepiej, coby wypowiedział się ktoś z doświadczeniem (;

PS. ARef raczej nie powinien być podłączany do (A)VCC - jeśli zależy Ci na napięciu referencyjnym równym VCC, to ARef przez rezystor do masy i programowo wybierz odpowiednie źródło (patrz datasheet).

PSS. Schemat podłączenia diod IR brałeś skądś czy sam wymyśliłeś?

Link do komentarza
Share on other sites

Masę od AVCC już zmieniłem, a w podłączeniu diod IR wzorowałem się na HAKERZE 2 🙂

[ Dodano: 25-02-2013, 11:15 ]

Postanowiłem wurzucić enkodery i tak teraz wygląda schemat

EDIT.

Czy lepszym wyjściem do monitorwania stanu Li Pola byłoby podłączenie wyjścia balansera do ADC a czujników linii do komparatora?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.