Skocz do zawartości

Analizator Stanów Logicznych wybór.


rezasurmar

Pomocna odpowiedź

Witam, jestem tu całkiem nowy, elektroniką zajmuję się już ok 20lat i przyszedł w końcu czas na zakup analizatora stanów logicznych......

Pozwolę sobie przejść od razu do konkretów, pewnie część z bardziej doświadczonych kolegów miała styczność, czy w pracy czy na uczelni z analizatorami i mogą coś na ten temat więcej powiedzieć.

Moje typy to:

- Saleae Logic 16

- Acute TL2136B (dużo większy bufor niż w TL2036)

- Zeroplus LAP-C(16128+) (mały bufor 128K, w dodatku nie zależy od ilości użytych kanałów ;( )

Saleae ma "dobrą" cenę, bufor ograniczony praktycznie tylko pamięcią RAM w komputerze, można nawet użyć stwierdzenia, że bufor "docelowy" ma gargantuiczny 😉, bo aż 10T próbek i więcej, pozwalając przechwycić transmisję z naprawdę sporego przedziału czasu, nawet godzin.

Niestety jego główna i kluczowa wada, to mały Sampling Rate, kilka tylko protokołów analizuje.......

Niestety przy 16kanałach jego S/R to tylko 16MS przy 12 = 25MS, 8 = 32MS, 4 = 50MS. Brak Grida w ekranie wyświetlającym próbki, tylko dwa kursory pomiarowe, ogólnie bardzo ubogie oprogramowanie, ale bardzo intuicyjne i całkiem sprawnie się je obsługuje. Mój faworyt do 1200zł.

Co prawda dla analizowanych przez niego szyn, prędkości samplowania są wystarczające, ale raczej bez szaleństw.

Zeroplus, bardzo rozbudowane oprogramowanie, mnóstwo analizowanych protokołów, oraz możliwość pisania własnych bibliotek analizujących.

Współpraca z DPO, LabView.

W/g mnie troszkę bardziej przejrzyste wyświetlanie samych danych, przebiegów itp. niż w Saleae, bardzo dużo możliwości pomiarowych kilka kursorów, rozbudowany tryb wyzwalania, możliwość zliczania zdarzeń, tryb kompresji, ogólnie wszystko ładnie pięknie gdyby nie "mizerny" Bufor 128K, przez co przy większym S/R 200M itp. dostajemy niewielki wycinek badanych przebiegów, raptem kilka ramek, niestety nawet zmniejszenie ilości kanałów nie wpływa na zwiększenie bufora (co dla mnie jest ewidentnym błędem).

Np. dla 10MS dostajemy wycinek ok 13ms, niestety nawet kompresja nie pomaga bo zgodnie z samą koncepcja kompresji jeżeli na jednym kanale będziemy np. analizować wolną szynę 1wire, a na drugim np. szybki SPI, to SPI szybko nam zapcha bufor, gdzie na 1wire nawet dane się nie zdążą pojawić.

Moim faworytem jest Acute TL2136B, spory bufor na kanał przy 200MS = 512K,
silnie zależny od ilości używanych kanałów, 36kanałów sporo więcej niż w dwu pozostałych, dodatkowo "otwarte" oprogramowanie analizy szyn itp. Spora lista analizowanych protokołów, bardzo szybki sampling 4G, hardwarowe wyzwalanie podstawowych protokołów CAN, I²C, I²S, SPI, SVID, UART, możliwość pracy różnicowej tj. dla silnie zakłóconych sygnałów, gdzie trudno ustawić punk wyzwalania, współpraca z DSO, labview itp.

Najważniejsza zaleta bufor zmienny czym mniej kanałów tym więcej bufora na jeden kanał, aż do 18M 🙂 dla 1kanału

Np. dla 20MS 16kanałów mamy bufor 2048K (2M), długość rekordu to 102,4ms, gdzie dla zeroplus to raptem ok 26ms, ale już dla Saleae co prawda przy samplingu 16MS bufor jest praktycznie nie ograniczony niczym 😉, idzie w sekundy, a przy sporym RAM PCta w minuty.

Macie jakieś praktyczne doświadczenia z Analizatorami w zastosowaniach lokalizacji usterek (wiele różnych interfejsów, szyna danych itp.) Pisanie obsługi bibliotek dla ADC/DAC itp. późniejsza analiza prawidłowości wysyłanych danych, badanie problematycznych usterek na szynach danych itp.

Posiadam DPO2014 Teka, ale 4kanały to trochę za mało, a i SPI na nim to tylko jeden standard MISO, MOSI + SS, albo idle time do 1ms.

Wiem, że rozpiętość cenowa znaczna, bo Acute to już prawie 4Kzł, ale zeroplus za ok 2tyś to jakaś porażka z takim małym buforem na próbki.

Wiem, że można sporo przechwycić stosując odpowiednio ustawione wyzwalanie, ale już, np. do badania na raz dwu różnych standardów różniących się znacznie prędkościami jak wspomniane 1wire i SPI, czy rs232 i USB1.1 itp.

Do analizy powolnych szyn, czy prostszych interfejsów to Seale jest naprawdę dobrym wyborem, ale obawiam się, że szybko zacznie mi brakować w nim S/R, przy bardziej zaawansowanych zastosowaniach.

Link do komentarza
Share on other sites

Powiem ci, że nawet wersji z analizatorem mojego DPO2014 nie było sensu brać, bardzo mała, albo znikoma możliwość analizy interfejsów typu 1wire, i2c, SPI, microwire itp.

Toporna obsługa itd. To już lepiej uderzyć w tańszego Saleae 8, albo Zeroplus 16032.

Te wbudowane w oscyloskopy mają raptem ułamek możliwości takiego Saleae, czy zeroplusa.

Dlatego też potrzebuję się zaopatrzyć w takowy.

Trafiłem dzisiaj jeszcze na DigiView™ DV3200 Logic Analyzer, co prawda ciężko go kupić w Polsce, ale ma bardzo rozbudowany tryb wyzwalania. Można "pisać" własne warunki w pseudokodzie.... ale dosyć to skomplikowane na początek się wydaje. No i problem z dostępnością, a i cena nie mała bo praktycznie jak Acute 2136, albo nawet z cłem wyjdzie drożej.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Na początku o tym myślałem, jakiś tani prosty etc.

Doszły dzisiaj jeszcze dwie opcje ICS32sx i DigiView™ DV3200. Sam CY...... jednak odpada w przedbiegach, za niski S/R, brak bufora. Mała ilość analizowanych portów.

Jeżeli już bym miał celować w jakieś ewaluacyjne środowisko, męczyć się z implementacjami, samemu ugryźć jakiś protokół do niego to kierował bym się w stronę ICS32sx, ale potrzebuję narzędzia na już, nie mam czasu bawić się w pisanie bibliotek, czy zastanawianie się, czy mierzony sygnał faktycznie tak wygląda czy jest tylko błędną interpretacją........

Dla samego i2c, czy 1wire, klony wystarczają aż nadto, niestety celuję wyżej i stąd mój problem z wyborem.

Link do komentarza
Share on other sites

Zakładając wysokie polskie ceny:

Hantek DSO5102B - 2201 PLN brutto

Hantek MSO5102D - 2369 PLN brutto

Czy wg Was opłaca się dopłacić rozważając te modele? Niestety, na sieci totalny brak testów drugiego modelu, więc nawet nie wiem jakie formaty danych obsługuje. Na oficjalnej stronie też nic o formatach nie ma. (Wystarczy mi info o podstawowych typu 1wire, i2c, spi, ...)

O oscyloskopach szperałem dość długo i po wielu tygodniach ocen padło na ten pierwszy. Teraz tylko dumam czy warto dopłacić do drugiego. Nie zajmuję się tym zawodowo więc to i tak aż nadto na moje potrzeby.

Sorki za robienie offtopu, ale korzystam z okazji skoro zebrali się ludzie obcykani w temacie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Na poczętek witam kolegów 🙂 - jestem tu po raz pierwszy jako zarejestrowany uzytkownik 🙂 .

Zakładając wysokie polskie ceny:

Hantek DSO5102B - 2201 PLN brutto

Hantek MSO5102D - 2369 PLN brutto

(...)

O oscyloskopach szperałem dość długo i po wielu tygodniach ocen padło na ten pierwszy. Teraz tylko dumam czy warto dopłacić do drugiego. Nie zajmuję się tym zawodowo więc to i tak aż nadto na moje potrzeby.

Z czystym sumieniem zamiast DSO5102B poleciłbym Ci DST1102B z http://www.atlantec.pl/oscyloskop-dst1102b-100mhz-1gs-800x480-lcd-odpowiednik-dso5102b-p-255.html - próbuj sie potargować u mnie zadziałało 🙂

Też rozważałem MSO5102D ale ostatecznie zakupiłem analizator jako odrębne urządzenie.

Link do komentarza
Share on other sites

Prosił bym jednak o trzymanie się tematu Analizatora.........

Masz racje - przepraszam 😳 , a co do twoich rozterek rozważ ewentualnie wypozyczenie tego Acute bo koszt jest dość duży zakupu, a jednak praca na sprzęcie to co innego niż tylko demo programu - w atlantec masz taką możliwość, nie korzystałem z tego ale warto ewentualnie spróbować.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.