Skocz do zawartości

Wiertarka-szlifierka proxxon i dremel


KonradIC13

Pomocna odpowiedź

Witam,

Z uwagi na to, że moja dotychczasowa wiertarka (najtańszy vellman) odmawia posłuszeństwa i niemożwliwością jest dostanie do nich akcesoriów stoję przed zakupem nowej wiertarki.

Używana będzie do wiercenia w PCB, czasami używana z jakimiś małymi tarczami szlifierskimi, polerskimi, tnącymi.

Waham się pomiędzy Proxxon multimot 50/E (bardziej mi się podoba a brak zasilacza to nie problem, mam taki stary zasilacz 12V, 14A 175W dorobiłbym tylko wtyk żeby pasował do proxxona ) oraz Dremel 300 ale jest kilka niejasności.

Proxxon multimot 50/E

- ilość uchwytów - w katalogach wiertarka oznaczona Proxxon Multimot 50/E nr PR28510 (czasami po prostu 28510) i w opisie jest, że w zestawie 6 sztuk uchwytów multimot od 1mm do 3.2mm. Git, tylko teraz jak szukam tej wiertarki w sklepach to raz jest tak jak w opisie producenta, że 6 sztuk a czasami że są trzy sztuki i od 1mm do 3mm. Np. w TME (bo tam bym ją najchętniej kupił przy okazji z elementami) jest ona oznaczona jako PRN28510 i w opisie właśnie że 3 uchwyty od 1mm do 3mm :/ Wysłałem im email z zapytaniem czy nie mają błędu w opisie ale zanim odpiszą myślałem się zapytać tutaj.

Czy ktoś może kupował taką wiertarkę z TME i jak to było z tymi zaciskami? Może kiedyś tak było i w TME są stare modele a nowe mają już 6szt? Bo jeżeli to są 3 szutki do max 3mm to fatalnie, na allegro są fajne wiertła poniżej 1mm i zdecydowana większość ma średnicę trzpienia 3.175 co by pasowało do uchwytu 3.2mm a tak do 3mm nic nie ma

Dremel 300

- co to za uchwyt - nie wiem czy coś nie dowidzę ale przejrzałem multum stron, sklepów i nawet stronę producenta i nigdzie nie mogę znaleźć informacji konkretnej jakie wiertła chwyta ta wiertarka, wszędzie się rozpisują o tych 25 elementach w zestawie, a o wiertłach nic. W instrukcji jest owszem podane że są uchwyty na różne wiertła ale jest oczywiście informacja, że niektóre z produktów mogą nie mieć ich w zestawie :/ Czy osoby, które kupiły tego dremela mogą powiedzieć coś jak to jest z tymi uchwytami?

Link do komentarza
Share on other sites

W sprawie Proxxona się nie wypowiem, bo nie mam i nie znam. Dremela używam od dwóch lat.

Z tym uchwytem to jest tak że standardowo możesz zamontować tam tylko elementy z ośką 1/8" czyli 3.2mm. Jak chcesz montować elementy z inną średnicą to musisz kupić MultiChuck (dostępne na np. Allegro). Wtedy wszystko zamontujesz (max 3.4mm), nawet wiertła 0.5mm do wiercenia PCB. Jeśli masz jeszcze trochę wolnej kasy, to polecam wałek giętki 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Proxxon również posiada swój odpowiednik tego multichucka. Na opakowaniu pisze 0,4-3,2mm, ale nie sprawdzałem czy może chwycić więcej/mniej. Kupione w Obi ( sam uchwyt - używam go przy innej tańszej multiwiertarce).

Link do komentarza
Share on other sites

Warto pamiętać, że głowice do Dremela się różnią od tych od proxxona i innych, inny gwint.

Uchwyty dremela są z tego co widzę dość mocne - pod względem wygody jeśli się często zmienia końcówki, mogą być bardzo przydatne, ale głowica powinna posłużyć dłużej.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Właśnie dostałem odpowiedź z TME (a raczej dostałem się na ich live chat z konsultantem bo na emaile nie odpowiedzieli) i okazało się że mieli błędy w opisie, czyli do proxxona dają 6 końcówek. Do tego się dowiedziałem, że żeby zasilać proxxoa 50/E trzeba mieć zasilacz z wybebeszoną filtracją bo jak jest filtrowany to nie działa regulacja obrotów :/ Więc skoro miał bym kupować jeszcze zasilacz do tego 50/E, który na dodatek był by goły bez żadnych narzędzi to teraz się zastanawiam czy by nie dołożyć trochę kasy i kupić Proxxon FSB 240/E lub też Dremel 300 z giętkim wałkiem.

Czy ktoś z was ma jakieś informacje o tym wałku dremela? Czy do niego od razu można mocować narzędzia ze średnicą trzpienia 3.175mm? Bo znowu dremel w takich szczegółach i detalach to skąpy jest.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.