Skocz do zawartości

LM2576-5 Dobór cewki


bmajkut

Pomocna odpowiedź

Witam serdecznie,
w związku z tym, że mam wieczne problemy ze stabilizatorami typu LM780X ze względu na ich temperaturę postanowiłem przesiąść się na stabilizator impulsowy LM2576-5 bo akurat mam taki na stanie. Planuje zamontować go na płytce prototypowej, gdzie będę miał wiele różnych modułów typu przekaźniki, wyświetlacze itd. wszystko co potrzebne w testach. Chciałbym zaprojektować tę przetwornicę tak, by można było nawet 3A z niej pociągnąć. Kupiłem wczoraj dwie cewki i nie jestem pewien czy dobrze rozumuję ich dobór. Obie mają po 100uH ale jedna jest na 1A a druga na 3A. Czy prąd który stoi obok nazwy cewki mówi o tym jaki maksymalny prąd może przez nią popłynąć? Jaką cewkę byście polecali do takiego rozwiązania?

Link do komentarza
Share on other sites

W stabilizatorze impulsowym takim jak 2576 prąd płynący przez cewkę narasta gdy klucz wenątrz scalaka jest załączony (i wtedy płynie od wejścia wprost do wyjścia) albo opada (gdy tranzystor jest wyłączony i obwód zamyka się przez diodę i cewkę do wyjścia). Jak widzisz szczytowa wartość prądu w indukcyjności będzie z zasady większa niż to co odbierasz z wyjścia. Wartość średnia prądu będzie oczywiście taka jaką wyciagasz z kondensatora wyjściowego, bo prąd znikąd się brać nie może ani też nigdzie nie znika. Optymalnie przyjmuje się, że wahania prądu w cewce mogą mieć amplitudę 30-40% prądu wyjściowego. Dla 3A powinieneś mieć cewkę pracującą powyżej 4A. Akurat 2576 jest dość historycznym układem pracującym na ok. 50kHz a to oznacza, że cewka musi mieć dużą indukcyjność. Duża indukcyjność i duży prąd to duża cewka, niestety. Dlatego warto poszukać czegoś pracującego na setkach kHz. Wtedy cewka (mimo iż prąd musi znosić ten sam) może mieć dużo mniejszą indukcyjność i dlatego może być mniejsza.

Amplitudę prądu (przy danej częstotliwości) możesz również zmniejszyć poprzez zwiększenie indukcyjności. Gdybyś wziął cewkę np. o dwa razy większej indykcyjności niż sobie wyliczyłeś to wtedy wahania prądu byłyby dwa razy mniejsze i zamiast 3A+40% miałbyś 3A+20% w szczycie ale to się nie opłaca, bo zysk na prądzie niewielki a zwojów x1.4 więcej.

Przy 3A prądy wyjściowego musisz też wstawić dużą (i szybką) diodę a sam scalak będzie naprawdę gorący. Jego wewnętrzny klucz ma napięcie nasycenia ok. 1.5V przy 3A a to oznacza prawie 5W mocy w ciepło i niezły radiator. Jeżeli będziesz pędził to z niskiego napięcia (<8V), prościej dać LDO. Natomiast zysk zaczyna rosnąć gdy na wejściu masz 12V lub więcej. Moc tracona w ciepło będzie praktycznie wciąż ta sama, czego o LDO powiedzieć się absolutnie nie da.

Link do komentarza
Share on other sites

3A to absolutne maksimum bo na takiej płytce rzadko korzysta się z tak prądożernych urządzeń. Zatem w moim przypadku lepiej zamontować cewkę 3A, ale tych 3A nie wyciągać. Posiadam diody 1N5822 czy znalazły by one zastosowanie w moim układzie?

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, nie wyciągać 🙂

Pamiętaj też, że ten układ ma dość marny (ale zawsze jakiś) ogranicznik prądu w kluczu ustawiony gdzieś dużo powyżej Imax. O ile pamiętam to może być nawet 7A. Przy zwarciu, do takiego prądu może narosnąć prąd w Twojej cewce a i dioda będzie tyle przepuszczać - to dość ciężkie dla niej warunki. Gdzieś pewnie powyżej 120% jej prądu maksymalnego cewka przestaje być cewką, rdzeń się nasyca i w rezultacie masz zwykły drut, w którym prąd narasta bardzo szybko. Taka sytuacja - jeśli tylko źródło zasilania wystarczy, załatwia cewkę dość szybko z powodu strat na ciepło (I^2*R).

No nie zwalaj już tak wszystkiego na innych. Zajrzyj do katalogu, znajdź kilka prametrów swoich diod i albo je tu wypisz jeśli nie rozumiesz albo sam oceń, czy się nadają.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Akurat LM2576 pociągnie całkiem znośnie nawet na 68uH cewce na 3A. Warto pamiętać również o tym, że zalecana cewka zależy od wielu parametrów: prąd, częstotliwość, różnica Vin-Vout itd. Trzeba też pamiętać, że cewki maja swój prąd znamionowy określany na przeróżne sposoby:

- prąd spadku L o np. 20% (IMO najuczciwsze)

- prąd spadku L 10 krotnie

- limit na podstawie temperatury (gdzie indukcyjność już "leży")

I do tego charakterystyki częstotliwościowe i temperaturowe.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.