Skocz do zawartości

Jerry - robot omijający przeszkody


madman07

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Ależ się zasłaniasz prawem przy publikacji. 🙂 Fakt, jest zapis o tym, że przez 6 miesięcy uczelnia ma pierwszeństwo do publikacji twojej pracy, ale wydaje mi się, że masz prawo do prezentowania wybranych efektów swojej pracy (ale oczywiście nie całości)

Sam robot jak robot, ale bardzo ciekawi mnie wykorzystanie sieci neuronowych w robotyce, jak przebiega proces uczenia i jakie daje to efekty? Jeśli wystrzegasz się publikowania swoich efektów, to może jakieś inne ciekawe projekty/artykuły/publikacje, które w konkretny sposób pokazałyby zastosowanie (bo podstawy sobie każdy jakoś wynajdzie)? A moze napiszesz artykuł o tym (o sieciach neuronowych w robotach), mysle, ze wiele osob przeczytałoby go z zainteresowaniem.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżelio chodzi o prawa itp. - nie chciałbym przed obroną się afiszować z projektem aż tak bardzo 😉

Polecam tę stronkę: http://www.pirobot.org/blog/ . Jest tam jeden post pokazujący zastosowanie prostej sieci dwuneuronowej do zadania omijania przeszkód. Można powiedzieć, że nieco się wzorowałem na tym pomyśle - reszta wyszła ode mnie i od przeglądania google grafika 😉

Z tego co pamiętam, jest tutaj na forbocie dobry artykuł opisujący sieci neuronowe. W przypadku mojego zastosowania nie ma tutaj magi - jednokierunkowa sieć wielowarstwowa, która została na uczona na podstawie wzorców zebranych z ręcznych przejazdów robotem 😉 Poza tym, implementacja sieci to zadanie nieco skomplikowane (mimo że same sieci są proste). Faktem jest, ze najłatwiej to zrobić na sprzęcie obsługującym liczby zmiennoprzecinkowe, ale na sprzęcie obsługującym mnożenie części ułamkowych trzeba się nieco napocić. O procesorach ze zwykłym modułem mnożenia nie wspomnę 😉 W każdym razie, jeżeli jest taka potrzeba, mogę z chęcią napisać taki artykuł odrazu zaznaczając, że będize on tylko na mikrokontrolery dsPIC. Ktoś tu tego używa? 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jak już napisałem, użyłem Matlaba do nauczenia sieci.

Opisów sieci neuronowych jest na necie mnogość, chociażby na stronie, którą podlinkowałem wcześniej 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Wow... Mimo braku obudowy na elektronikę, to i tak bardzo ładnie i schludnie wygląda ten robocik 😉 Po za tym, przez samo to, że wykorzystałeś tu sieć neuronową zasługuje na szacuneczek 🙂 Wiesz, dla mnie to ciemna magia 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Jestem obecnie po obronie pracy. Na ocenę miały wpływ: średnia ocen z 7 semestrów, praca (czyli toto) oraz 3 pytania dotyczące dowolnego zagadnienia z zakresu studiów. Obroniłem się na ocenę celującą (tj 6) 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.