Skocz do zawartości

Sterowanie silnikiem DC + kilka pytań.


Pasjonat

Pomocna odpowiedź

Witam.

Na początku chciałbym powiedzieć, że mam 17 lat i przeprosić, jeśli piszę w złym dziale lub moje pytania są nieprecyzyjne, lecz można powiedzieć, iż jestem początkującym robotykiem.

Pierwsze moje pytanie dotyczy sterowania silnikiem DC, z przekładnią czy bez - to w sterowaniu nie ma dużego znaczenia (co innego w budowie robota). Czy da się wysterować taki silnik przy użyciu μC Atmega32 i tranzystora bipolarnego NPN (chodzi tu o sterowanie "kliknij i jeździ")? Dodam, że próbowałem i myślałem nad tym i moim zdaniem szans nie ma, ale nigdy nie zaszkodzi zapytać starszych kolegów. Jeżeli nie jest to możliwe (jak myślę) to jak najprościej go wysterować za pomocą mostka H L293D (wiem, że temat był już poruszany, ale może znasz ktoś interesujący link do artykułu).

Kolejne i dość odbiegające od ogółu pytanie brzmi:

Czy warto przerzucić się na język C, jeśli programuje ponad 3 miesiące w Bascomie (ostatnim projektem był stoper na LCD), ale nie "zdążyłem" zaczerpnąć wiedzy na temat sterowania PWM czy przetwarzania wartości analogowych na cyfrowe i na odwrót. Czy język C ma większe możliwości? Mile widziane argumentowanie swojego zdania.

PS. Chciałbym zbudować swojego pierwszego przyjaciela, coś w stylu line-follower'a lub zdalnie sterowanego robota czy omijającego przeszkody. Coś prostego na początek (chciałbym wykonać w ramach edukacji, aby jeszcze bardziej zarazić się tym wspaniałym hobby 🙂 )

Dziękuję wszystkim za ewentualne odpowiedzi i porady, Pasjonat.

Link do komentarza
Share on other sites

1. Możesz wysterowac silnik jednym tranzystorem bipolarnym ale nie będziesz mógł zmieniać kierunku obrotów + ewentyalnie PWM do regulacji obrotów. Ale lepszy będzie chyba mosfet z serii L

2. No właśnie L293D to mostek przewałkowany na tym forum we wszystkie strony...

Link do komentarza
Share on other sites

Tolo, może masz jakiś schemat dla tranzystora NPN aby wysterować silnik (nie jest mi to potrzebne do żadnych konstrukcji, w pierwszym robocie wykorzystam mostek H jak tylko zakupię, ale w ramach czystej edukacji). Dodam, że próbowałem w ten sposób, że bazę przez rezystor podłączyłem do jednego z pinów Atmega32, kolektor do +5V i tutaj podłączyłem silnik, a emiter do masy (korzystałem z tranzystora, który miałem - BC547). Czy znasz może jakąś interesującą książkę na temat elektroniki od strony obliczeniowej, bo przecież chyba to jest najważniejsze zanim zacznę dalszą praktykę.

Link do komentarza
Share on other sites

Podłączenie dokładnie tak jak mówisz jeśli chodzi o resztę informacji to Datasheet prawdę ci powie 🙂 Większoć rzeczy policzysz sobie z Ohma...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.