Skocz do zawartości

W jaki sposób zasilić 4 silniki na takim podwoziu?


Kobi

Pomocna odpowiedź

A co myślisz o tej baterii z laptopa?

Miernik w dłoń i do dzieła jedna cela (pojedyńczy paluszek) powinna mieć 3,7V jeśli ma taką wartość to znaczy że jest dobra. Sam używam baterii od laptopa w modelu auta RC i naprawdę sobie chwalę napięcie takie samo jak Li-pol prąd również nie mały tylko wagowo trochę kiepsko ale za to na wolumenie takie baterie są po 20-30zł...

No i o to mi chodziło 🙂

A jak wygląda sprawa z ładowaniem takiego cella? Czym najlepiej ładować? Czym grozi przeładowanie?

EDIT: Sprawdziłem miernikiem, dwa z tych "dwupaków" mają po 3,7V, a trzeci ma 3,3V czyli idealnie!

Link do komentarza
Share on other sites

Ładuje się je dokładnie tak samo jak lipole - CC/CV (Constant current/constant voltage). Najczęściej prądem 1C (dla akumulatora 200mAh to jest 200mA, dla 1Ah to jest 1A). Przeładowanie grozi eksplozją, jak we wszystkich litowych akusach 😃 Z tym, że podkreślam słowo "grozi", bo wcale tak łatwo nie eksplodują, jednak zachęcam do ostrożności. Li-Ion z laptopów często też mają taki "zaworek", który pod wpływem wzrostu ciśnienia wewnątrz ogniwa odłącza elektrodę wewnątrz akumulatora od wyprowadzenia na zewnątrz jego obudowy, takie zabezpieczenie "hardware'owe" przed przeładowaniem 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Ładuje się je dokładnie tak samo jak lipole - CC/CV (Constant current/constant voltage). Najczęściej prądem 1C (dla akumulatora 200mAh to jest 200mA, dla 1Ah to jest 1A). Przeładowanie grozi eksplozją, jak we wszystkich litowych akusach 😃 Z tym, że podkreślam słowo "grozi", bo wcale tak łatwo nie eksplodują, jednak zachęcam do ostrożności. Li-Ion z laptopów często też mają taki "zaworek", który pod wpływem wzrostu ciśnienia wewnątrz ogniwa odłącza elektrodę wewnątrz akumulatora od wyprowadzenia na zewnątrz jego obudowy, takie zabezpieczenie "hardware'owe" przed przeładowaniem 🙂

Szczerze mówiąc nie wiem o co chodzi z tym "prądem 1C", to jakiś dzielnik?

Ok, w takim razie w jaki sposób ładować te moje celle? Wychodzi mi, że mają pojemność 4300mAh, jakim napięciem? Jakim prądem? Da się zbudować prosty zasilacz na atmedze?

Serio zależy mi na tym, ale nie do końca wiem gdzie szukać informacji :/

Link do komentarza
Share on other sites

Parametr C to jest coś takiego co trzeba wytłumaczyć na przykładzie. Generalnie im więcej C tym lepiej. Jak to policzyć? Dosyć prosto jeśli mamy pakiet o pojemności 1000mAh i ma on 10C to możemy z niego wyciągnąć 1000x10=10000mA czyli 10A Ładowanie liczyło się jakoś podobnie ale ja powiem w ten sposób im mniej tym lepiej ale myślę że 1-2A to rozsądne wartości jeśli nam się nie śpieszy. Co to zbudowania własnej ładowarki to ja bym raczej doradzał kupienie czegoś

NP. http://radio-modele.pl/turnigy-accucel-6-balancer-ladowarka,441,8607.html

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dziękuję wszystkim za rady, postanowiłem zasilić pojazd baterii litowych od laptopa, zamiast scalonego mostka zbuduję własny z mosfetów z Rd = 0.015, a jako sterowanie zastosuję regulator PID adaptacyjny z dostosowaniem do obciążenia pojazdu

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.