Skocz do zawartości

Nowy projekt DARPA - ARM


Treker

Pomocna odpowiedź

Specjaliści z DARPA znów dali czadu. Tym razem stworzyli program ARM (Autonomous Robotic Manipulation program). Jego celem jest rozwój software’u, hardware’u i sensorów, które pozwolą robotom prawie samodzielnie wykonywać zlecone przez operatora zadania. I to w dodatku poza laboratorium - w naszym naturalnym otoczeniu!

Projekt wygląda prawie tak samo jak rzeczywisty prototyp

Teraz kiedy chcemy, żeby robot coś dla nas zrobił, jesteśmy zmuszeni wydawać mu polecenia komenda po komendzie. Dzięki programowi ARM może to ulec zmianie. Nie trzeba już będzie podawać szczegółowych instrukcji, tylko polecenia w stylu “otwórz drzwi” czy “wkręć śrubę”.

To nie tylko teoria. Naukowcom udało się już opanować tę technologię w przypadku robotów z jednym ramieniem i ręką. Roboty potrafią już przenosić i posługiwać się różnymi obiektami. Obecnie trwają prace nad robotami wyposażonymi w dwie ręce, od których będzie się wymagać oburęcznego sterowania. Przykładem może być robot zmieniający opony, którego możecie obejrzeć na filmiku.

Od teraz tak będzie przebiegała wymiana opon

DARPA prowadzi prace nad projektem jednocześnie w 3 kierunkach. Rozwijają konstrukcję mechaniczną, chcąc osiągnąć jak najlepsze wyniki przy jak najniższych kosztach. Tworzą nowe algorytmy, które pozwolą chwytać i operować różnymi obiektami. Ostatni kierunek rozwoju to już wdrożenie robotów do pracy, np. poprzez umieszczanie ich w muzeach publicznych oraz zachęcanie praktycznie każdego do rozwijania algorytmów, które mogą zostać wykorzystane przez ARM.

ARM przy pracy

W którym kierunku widzicie siebie? Wolelibyście zająć się mechaniką czy opracowywać nowe rozwiązania?

Źródło: http://go.usa.gov/vE5

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.