Skocz do zawartości

Kompensacja napięcia przewodzenia diody.


Pasjonat

Pomocna odpowiedź

Witam.

Mam problem ze zrozumieniem pewnej dość ważnej rzeczy, a mianowicie jak tutaj dioda D1 kompensuje spadek napięcia na przewodzącej diodzie D2 przez wytworzenie 0,6V napięcia polaryzacji wstępnej, tak aby dioda D2 cały czas była w stanie przewodzenia? Pytam, ponieważ nie rozumiem dlaczego możemy tutaj użyć (i jest to odpowiedniejsze) diody zamiast zwykłego dzielnika? Jak to działa? Byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś mógłby mi to poprzeć obliczeniami, wtedy wszystko pięknie zrozumiem.

Rysunek:

Pozdrawiam, Pasjonat.

Link do komentarza
Share on other sites

No to najpierw zakryj wszystkie elementy dłonią zostawiając tylko R3 i D1. Przez diodę płynie sobie jakieś 4.4mA a jakie jest na niej napięcie? Uf - bardzo dobrze. Czyli mamy źródło mniej więcej stałego napięcia. Dopóki nie pobieramy z niego więcej jak ok. 4mA to możemy uznać, że mamy "stabilizator równoległy" poziomu ok. 0.6V. Teraz to napięcie "pobierasz" przez R1 do anody D2 która z drugiej strony katodą stoi przez 1k na masie. Dzięki temu napięciu D2 jest spolaryzowana na lekkie przewodzenie i "udaje" diodę o zerowym Uf z punktu widzenia wejścia. To dlatego ten detektor może prostować małe napięcia AC i tak robi, bo wejście jest sprzężone zmiennoprądowo i "nie widzi" co się dzieje ze stałymi napięciami polaryzacji po drugiej stronie kondensatora. O jakie obliczenia Ci chodzi? Mam nadzieję, że mimo braku matematyki wszystko pięknie zrozumiałeś i sam policzysz to czego potrzebujesz.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Anonim
Ten temat został zamknięty.
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.