Skocz do zawartości

Jaki napęd do robota wielozadaniowego?


w1941srobot

Pomocna odpowiedź

Witam, mam zamiar zbudować robota wielozadaniowego o masie max. do 1kg. Będzie to mój drugi robot. Cały czas zastanawiam czy jako napęd zastosować przerobione serwa TowerPro SG-92R micro lub silniki z przekładniami HL149 21:1? Ktoś już testował serwa TowerPro SG-92R micro, jak z ich wytrzymałością? Prędkość nie musi być powalająca, ważne aby robot poruszał się bez przeszkód. Jeszcze jedno pytanie, prędkość: 0,1s./60° oznacza to że serwo przemieści orczyk o 60° w czasie 0,1s. :-> ?

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, to oznacza że przez 0.1 s przemieści się o 60st, a co do serw to moim zdaniem dadzą radę, tylko też zależy jak chcesz zrobic ten napęd czzy na 2 czy na 4 serwa, myślę ze na 4 serwa spokojnie da rade ale na 2 tez nie powinno być problemu 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Ja na twoim miejscu zrobiłbym go na gąsienicach. Co prawda wówczas trzeba by zwiększyć jakoś moc silników ale czy nie lepiej jest zastosować silniki wraz z przekładnia planetarną z jakiejś taniej wkrętarki ?? 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie polecam ogólnie tych serw jako przeróbka pod napęd. Nie są na tyle wytrzymałe (chciałem je zastosować do małego robocika "odbijadła") poza tym ciężko je przerobić bo nie można usunąć potencjometru tylko usunąć z niego blokadę. Zastosowałem jedno do obracania analogowym sharpem i nawet daję radę (pół roku używania i jeszcze się nie zatarło 🙂 ) Do robota wielozadaniowego najlepiej zastosować napęd na cztery koła lub gąsienicowy więc albo jakieś serwa standard z momentem około 5kg/cm lub np. mg995 albo silnik z przekładnią od wkrętarek które mają o ile się nie myle przekładnię planetarne czyli dobry stosunek moment/obroty. Zastosowane np. w tym robocie

https://www.forbot.pl/forum/topics7/wielozadaniowy-gasienicowa-platforma-samobiezna-maus-vt8747.htm

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.