Skocz do zawartości

Zasilacz regulowany na LM350 i TS2576, sprawdzenie schematu.


Stevenson

Pomocna odpowiedź

Witam

Potrzebuje wykonać regulowany zasilacz 0-15V, 0-2.5A. Jako, że transformatory są dość drogie zdecydowałem się wykorzystać zasilacz od laptopa, 19,5V, 4,56A.

Układ przeze mnie proponowany:

Mam do niego dwa pytania:

1) Po pierwsze czy nie strzeliłem jakiejś gafy, czy będzie działał?

2) Jaki spadek napięcia występuje na LM350 przy zastosowaniu go jako regulator prądu? Niestety nie widzę takiej informacji w nocie katalogowej.

Zamieszczam linki do not katalogowych wykorzystanych scalaków:

http://www.onsemi.com/pub_link/Collateral/LM350-D.PDF

http://www.taiwansemi.com/DSfile/TS2576_B07.pdf

Z góry dziękuję za pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

Spadek napięcia: znajdź wykres "Dropout voltage" - możesz założyć, że nie więcej jak 3V. Do zmarnowanego napięcia musisz też wliczyć spadek na rezystorze pomiaru prądu.

Wyobrażasz sobie jak wielki będzie potencjometr pozwalający przepuścić przez siebie 2.5A? Moim zdaniem w szklance się nie zmieści.

Regulacja napięcia będzie działać tylko do napięcia referencyjnego stabilizatora czyli do ok 1.2V a nie do zera.

Regulacji prądu też od zera nie będzie.

Cewka musi być mocniejsza. Chcesz dostawać 2.5A DC na wyjściu a przecież wartości chwilowe prądu w indukcyjności będą dużo większe.

To samo z diodą. Będzie naprawdę bardzo gorąca przy pełnym prądzie wyjściowym.

Kondensator wejściowy stabilizatora impulsowego będzie jego najważniejszym źródłem prądu i powinien być bardzo dobry (low ESR, najlepiej OSCON lub coś podobnego). To samo wyjściowy.

2576 to bardzo stary układ. Pracuje na bardzo niskiej częstotliwości (50kHz) i z tego powodu cewki i kondensatory wychodzą ogromne. Pomyśl nad czymś nowszym.

To tak kilka uwag na szybko.

EDIT: Acha, i koniecznie napisz, że to zasilacz laboratoryjny przeznaczony do uruchamiania Twojego najnowszego robota lub wręcz w nim zamontowany 🙂 Inaczej marty los tego wątku...

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, zasilacz do testowania robota i mostka h, żeby nie musieć ciągle podłączać Lipola.

Nie wiem dlaczego nie zauważyłem wykresu dla dropout. Myślę o rezygnacji z regulacji prądu, ułatwi to budowę układu, a przed uszkodzeniem zasilacza/układu chroni bezpiecznik. Tak, jestem świadomy, że nie zejdę do 0V napięcia, niemniej 1.25V jest wystarczające.

Jeżeli chodzi o nowszy stabilizator, może ktoś poradzić? W sklepach internetowych (avt, botland, electropark) niestety wybór jest mocno ograniczony...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zasilacz zły w założeniu. Otóż tak zrobione ograniczenie pradowe nie ograniczy prądu tylko co najwyzej moc. 2576 będzie bral z wejścia tyle prądu ile wlezie a ln350 mu go tylko ograniczy do( Vin -2.5V)*I. Co potrzebujesz to sprzężenie zwrotne od prądu jakoś podlaczone do 2576.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.