Skocz do zawartości

W jakiej kolejności projektować robota?


andrzejos

Pomocna odpowiedź

Może nie jestem jakoś specjalnie doświadczony, ale podstawowym pytaniem, jakie musisz sobie zadać jest to na czym najbardziej Ci zależy. Np. Na wyglądzie, możliwościach rozbudowy, mobilności itp. Mój pierwszak dla przykładu ma super-dużą płytkę 9cm na 25cm z milionem wyprowadzeń do rozszerzania możliwości, a nie które projekty mają kilka sztuk połączonych taśmami.

Mobilność:

Jeśli umiesz lutować SMD i robić porządne dwustronne płytki to problem masz praktycznie z głowy i zaczynaj od mechaniki, jeśli nie to musisz przeznaczyć dużo czasu na płytkę. Sprawdziłem kiedyś, że moja z samymi SMD'kami zajmowałaby (bez upychania) około 9cm na 12cm.

Rozbudowa:

Też mechanika, tyle że ma to być duża powierzchniowo konstrukcja, albo coś typu Tower i taśmy.

Ogólnie to na początek weź zwykłą papierową kartkę, ołówek i rozpisz z czym będziesz miał najwięcej problemów. Następnie samemu ustal kolejność, w której po kolei je wyeliminujesz.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź. Myślę, że największym wyzwaniem będzie płytka która będzie mocno rozbudowana (między innymi btm222 itp) i mam zamiar ją zrobić w SMD (niestety z płytką SMD będę mieć styczność pierwszy raz i to może być mały problem, ale mam nadzieję że po którejś próbie się powiedzie. Na razie plan jest taki aby zrobić konstrukcję jeżdżącą a jej rozbudową zająć się po ukończeniu, dlatego będę musiał zostawić sporo wyprowadzeń. Robot będzie wielkości Minisumo, może troszkę dłuższy ponieważ i tak nie będę startować w żadnych zawodach i robię go czysto hobbystycznie, dlatego wszelkie sugestie jak wy to rozwiązywaliście w właśnie takich konstrukcjach mile widziane. Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Ja dla porównanie zacząłem od mechaniki, lecz płytkę stanowi zestaw uruchomieniowy, więc za bardzo nie miałem nic do roboty z nim 🙂. Aktualnie jestem po zabawach ze zdalnym sterowaniem też z wykorzystaniem btm-222, zabieram się za autonomię. Mam już przygotowane czujniki odległości na serwie, w przyszłości chcę dodać moduł z czujnikami linii aby nauczyć się ich obsługi.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bardzo chętnie go opiszę, ale muszę jeszcze parę spraw dopracować, bardzo chcę ogarnąć formowanie podciśnieniowe i zrobić jakąś prostą obudowę, jak tego dokonam na 100% opiszę moją konstrukcję :]

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.