Skocz do zawartości

Robot sterowany zdalnie z dużej odległości


Impakt

Pomocna odpowiedź

Witam

To mój pierwszy post, poza tym jestem mega zielony i totalnie nic o robotyce nie wiem, więc proszę o wyrozumiałość 🙂

Z kolegami interesujemy się nauką, szerzej też kosmosem. Z pełną świadomością, że to tylko zabawa chcemy wybudować megaprostego robota, który mógłby pracować np. na marsie.

Jako samozwańczy szef zabawy pomyślałem, że można by przerobić zdalnie sterowany samochodzik. Nie będę Was gnębił naszymi problemami wspomnę tylko o jednym.

Czy jeśli zwiększy się antenki w samochodziku i pilocie to zasięg będzie większy?

Chcielibyśmy osiągnąć naprawdę sporą odległość np. 100 m.

Oczywiści to tylko zabawa i wiemy, że robot całe swoje istnienie spędzi na Ziemi, ale przynajmniej ta zabawa jest nieporównywalna z zabawami, jakie nastolatkowie sobie wybierają 🙂

Z góry dzięki za odp 🙂

Jeśli coś jest nie tak, proszę admina o skarcenie mnie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Naprawdę fajnie, że interesujecie się kosmosem i robotyką. To fascynujące dziedziny nauki ale w wydaniu amatorskim tak od siebie odległe jak stąd na.. Marsa. Można latami śledzić strony NASA, wiedzieć wszystko o wahadłowcach, łazikach marsjańskich, sondach pozaukładowych i badaniach Tytana a wciąż nie umieć sklecić nawet najprostszej zabawki, nie mówiąc już o robocie. Budowanie takich maszynek jest wielką frajdą która wcale nie jest zwieńczeniem dzieła ale trwa przez cały czas powstawania nowej konstrukcji. Nigdy nie jest tak, że wiesz wszystko od razu. Nawet zaawansowani konstruktorzy z każdym projektem uczą się czegoś nowego lub boleśnie sobie przypominają o czymś ważnym, co właśnie pominęli 🙂 Jeśli masz (macie?) zacięcie techniczne to wszystko przed wami. Robotyka amatorska jest właśnie takim fajnym połączeniem mechaniki, elektroniki, informatyki i pewnie jeszcze wielu innych pomniejszych dziedzin. Możesz zacząć od zabawy w samochodziki zdalnie sterowane ale wiedz, że modelarstwo nie jest tanim hobby. Poza tym to wygląda mi na naukę czytania od 7 rozdziału podręcznika technologii materiałowej. Coś tam przeczytasz, kilka wyrazów nawet zrozumiesz, może jakieś jedno całe zdanie, ale wiele to z tego nie wyniesiesz. Jaki widzisz sens w zwiększaniu zasięgu sterowania taką zabawką? Nawet jej z tej odległości nie widać. Tak, to da się zrobić ale trzeba do tego naprawdę sporej wiedzy z elektroniki. Antena jest tylko jednym z elementów toru radiowego, dopasowanym do reszty układu nadajnika i odbiornika. Jeśli naprawdę chcesz coś zdziałać w dzisiejszej technice i nie brzydzisz się fizyką czy matematyką to nie rozdrabniaj się na problemy antenek. Spróbuj za to zainteresować się podstawami elektroniki i mechaniki. Zgromadź trochę książek - na pewno Koledzy z tego Forum mogą polecić kilka pozycji od których sami zaczynali, przeczytaj to, zrozum, zacznij zadawać konkretne pytania aż pewnego dnia będziesz tak napalony, że postanowisz samodzielnie zbudować.. nie wiem, migacz z diodą LED. Samodzielnie, to znaczy sam stworzysz schemat, będziesz rozumiał każdy najdrobniejszy detal, sam to zbudujesz i uruchomisz. Potem będzie migacz z trzema, dziesięcioma LEDami, potem może podłączysz jakiś silnik i nawet nie zauważysz, gdy sklecisz samojeżdżącego, prostego robota. Być może za dwa lata będziesz jednym z użytkowników Forbota, który sam będzie udzielał porad i brał udział w merytorycznych dyskusjach. Ja sam obserwuję tu kilku takich ludzi i naprawdę aż miło poczytać 🙂

Drogi na skróty niestety nie ma.

Link do komentarza
Share on other sites

Bluetooth to średnie rozwiązanie. Wifi już lepsze, ale jest troszkę więcej zabawy. Ja bym polecił wybrać którąś z częstotliwości i zasięg jest znacznie lepszy od bluetooth czy wifi. W sklepach internetowych można kupić odpowiednie moduły i za pomocą odpowiednich protokółów połączyć je z mikroprocesorem. Co do zasięgu bluetooth, to może te 100 m to jest maximum w idealnych warunkach, czyli na otwartej przestrzeni i pod warunkiem że wykorzystujemy moduły bluetooth (a nie np. telefon i moduł). Ja sam nie dawno ukończyłem taki projekt:

Do sterowania robotem za pomocą telefonu wykorzystałem właśnie bluetooth. Powiem że fajnie działa, ale zasięg na otwartym terenie około 20m, co wydaje mi się i tak dobrym wynikiem jak na telefon.

Pozdrawiam i życzę miłej przygody z robtyką🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.