Skocz do zawartości

MOBOT-US V2 - Sonar + Ardunio


botak

Pomocna odpowiedź

Witam,

Zaznaczam iż z elektroniki jestem kompletnie zielony.

Potrzebuję sprawdzić odległość w zakresie od ok. 5cm do 20cm (nie z jakąś mega dokładnością, potrzebuje właściwie informację czy jest to 5cm czy 20cm).

Sonar zasilam z zewnętrznego napięcia 5V, Arduino z laptopa. Masa zasilania i arduino są połączone ze sobą. Na wejście analogowe Arduino podaję sygnał z pinu 3 Sonaru. Efekt - cisza, cały czas dostaję wartość maksymalną (1023 - korzystam z analogread - pomijam w tym momencie przeliczanie wartości napięcia na odległość). Podłączając pin 4 z sonaru do masy, niby coś tam się dzieje otrzymuję wartości np. 30-60 (oddalając np. rękę) ale potem czujnik się "gubi" i znowu 1023. Nie mam pojęcia co z tym dalej zrobić. Można w jakiś sposób zmienić zakres/czujność ? Jeśli tak to w jaki sposób. A może coś innego robię źle ? Proszę o rady, ustawienie czułości czy zakresu który jest opisany w dokumentacji to dla mnie czarna magia. Załączam plik dokumentacji Sonaru.

http://www.mobot.pl/download/Sonar_Mobot-us_V2.0_instrukcja.pdf

Dzięki z góry za pomoc, jest to dla mnie bardzo ważne.

Link do komentarza
Share on other sites

Z Twojej wiadomości wnioskuję, że nie do końca dobrze czujesz się w temacie elektroniki.

Na sam początek proponowałbym odstawić Arduino na boczny tor, może tam jest jakiś problem, a winimy czujnik?

Najpierw sprawdź sonar.

Wystarczy podłączyć zasilanie do sonaru. 5V, tak jak mówiłeś. Podłącz voltomierz do pinów 3 i 10. Czyli do wyjścia analogowego i masy. Następnie zewrzyj pin 4 z GND. Powinieneś uzyskać pomiar, a jego wynik odczytasz na mierniku. Zmień później kilka razy odległość przeszkody i ponów pomiar (rozwierając i zwierając pin 4). Daj znać jakie wyniki, wykluczymy wtedy błąd czujnika 🙂

Na przyszłość może lepiej zainteresować się Sharpami? Wymagają mniej obsługi 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Jeszcze ode mnie: Podłącz rezystor pull-up 10k do pinów 5 i 8.

Nie powinieneś dawać stałego napięcia na pinie 4, tylko krótkie impulsy w momencie pomiaru. Sądzę, że powinieneś robić je co min. 20ms.

PS: Wnioskuję z instrukcji obsługi.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki, jutro przetestuję opcję z postu drugiego.

Natomiast patent z woltomierzem pokazuje to samo co Arduino - czyli w zakresie do 10cm coś tam łapie, później się gubi i wywala 5V.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Sonary z Mobota to zło... Sam spędziłem sporo czasu na ich uruchamianiu i wcale nie byłem w pełni zadowolony z osiągniętych rezultatów. W każdym razie:

1. Sonar pracuje tak, że przy okazji każdego pomiaru wysyła kilka impulsów i mierzy ich czas powrotu. Tą ilość impulsów można zmieniać wysyłając komendy przez I2C. U mnie jedynym (w miarę) działającym setupem był 1 impuls. Możesz też poeksperymentować z parametrem "czułość".

2. W ogóle o ile pamiętam przez I2C były lepsze wyniki niż na wyjściu analogowym.

3. Ważne też było mocowanie czujnika. Dobrze aby tłumiło choć trochę drgania, np. ja używałem takich gumowych przepustów do kabli: http://www.tme.eu/pl/details/fix-gr-40/przepusty/fixfasten/# tylko nie pamiętam jakiej średnicy. Nawet mino to, zdarzało się, że przesunięcie czujnika w obudowie robota o 2-3mm roiło różnicę pomiędzy działa a nie działa.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.