Skocz do zawartości

Manipulator - wybór serwomechanizmów


Lukasq

Pomocna odpowiedź

Witam,
chciałbym stworzyć ramie-manipulator (2 zagięcia + chwytak) do zabawy z klockami robienia herbaty itd. Tyle, że o ile w programowaniu mam kilkuletnie doświadczenie (najbardziej C# i Java) o tyle w z elektroniki wiem tyle ile przeczytałem z książek (ośla łączka + "Elektronika od praktyki do teorii". Dodatkowo chcę aby ramię było mocno programowalne przez np: możliwość uruchomienia wcześniej napisanych makr. Dlatego pomyślałem o płytce Arduino Mega ADK Android Rev3. Tak abym mógł wspomagać się aplikacjami napisanymi przeze mnie na smartphona.

Niestety jestem zielony z tematu "mechaniki" i nie mam pojęcia jakie serwa wybrać. Chciałbym aby ramię potrafiło unieść np: 100g drewnianego klocka, łyżeczkę do herbaty lub może np: przesunęło 0.5 kg kubek z wodą. Pomyślałem o Serwach Tower Pro MG-995 (są też z R, ale nie wiem co je rozróżnia) z racji dużej siły na kg i metalowych części. Tyle tylko czy one się sprawdzą i czy czasem nie wystarczą jakieś inne. Jakby nie patrzeć potrzebuje ich parę, a za cenę jednego można mieć nawet i trzy inne. Samo ramie będzie miało 40 cm długości i ważyło nieco ponad 0.5kg + ciężar serw + chwytaka. Dodatkowo dociążona podstawa dla stabilności, ale jej serwa nie będą musiały dźwigać. No i na koniec potrzebny mi jakiś silnik zamocowany do podstawy tak abym mógł obracać ramieniem 360 stopni.

Dzięki za wszystkie propozycje.

Link do komentarza
Share on other sites

Samo ramie będzie miało 40 cm długości i ważyło nieco ponad 0.5kg

Mówisz od długości jednego członu, czy o wyprostowanym ramieniu? Jeśli o jednym ramieniu to jest to całkiem sporo.

przesunęło 0.5 kg kubek z wodą

To też jest całkiem dużo.

Potrzebujesz minimum:

- jednego serwa na obrót platformy

- 2 serw na pierwszy stopień maniupulatora - jak najmocniejsze

- 1 serwo na drugi stopień - jak najmocniejsze

- minimum 1, a najlepiej z 2-3 na chwytak, tu wystarczą microserva

Określi ile stopni swobody od niego oczekujesz, bez tego trochę ciężko coś doradzić.

Link do komentarza
Share on other sites

Jestem pod wrażeniem szybkości odpowiedzi na tym forum. :]

Co do ramienia to 40cm to jego całkowita długość. ~20 cm pierwsza część i ~20 cm druga razem z chwytakiem. Od podstawy oczekiwałbym 360 stopni (180 też wystarczy). Od reszty maks 120-180. Przy czym chciałbym jeszcze aby chwytak też mógł obrócić się o 90-180 stopni tak aby mógł łapać pod różnym kątem.

Co do 0.5 kg to taka górna granica. Brana na zapas.

Link do komentarza
Share on other sites

Czyli ilość serw taka jak wyliczyłem, na chwytak przyjmij dwa serwa. Jedno do obrotu, drugie do zaciskania uchwytu.

Platformę najwygodniej obracać serwomechanizmem, więc musi zadowolić Cie 180*.

Nie napisałeś jeszcze z czego wykonane będzie ramie. Musisz na tej postawie wyliczyć jego masę. Zapoznaj się też z innymi robotami tego typu, jakie u nas opisano.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Co do ilości serw to z taką się liczyłem. Jeśli wymiana silniczka z podstawy na serwo będzie działało na korzyść prostoty (mimo 180*) to też chętnie z takiego rozwiązania skorzystam.

Robot ma być jak najlżejszy, ale stabilny tzn. zamierzam użyć laminatu lub lub gotowych pasków aluminiowych. Waga jakieś 0.5kg - 1kg na elementy. Pytanie tylko na co przy kupnie serw do takiego robota zwrócić uwagę? Na samą moc na cm? Na metalowe tryby?

Roboty z forum bardzo fajne. Choć ja sam przed zaglądnięciem tutaj korzystałem z:

http://www.societyofrobots.com/robot_arm_tutorial.shtml

Link do komentarza
Share on other sites

Waga jakieś 0.5kg - 1kg na elementy

Przy takiej konstrukcji, to bardzo duży margines błędu. Zaprojektuj ramiona, pokaż rysunki wtedy będzie można coś więcej powiedzieć. W każdym razie będziesz potrzebował najmocniejszych serw, jakie będą w Twoim zasięgu cenowym. W takiej konstrukcji nigdy nie jest zbyt dużo momentu na napędach.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zastanów się też nad serwami z obustronnym orczykiem - dzięki nim latwiej jest sztywno połączyć kolejne człony. Przykładowe: http://www.trobot.pl/Serwa/Do-robotow/Serwo-S8101-z-obustronnym-orczykiem - powinienem je mieć pod koniec przyszłego tygodnia.

Mam też trochę elementów konstrukcyjnych, które można wykorzystać przy budowie manipulatora: http://www.trobot.pl/Elementy-konstrukcyjne/Mocowania-uchwyty/Pan/Tilt-zestaw-montazowyczarny-anodowany

Aha, 0,5kg na 40cm ramieniu to całkiem sporo - potrzebujesz 20kg*cm momentu na samo obciążenie, a trzeba doliczyć jeszcze ciężar samego manipulatora. W dodatku jeśli końcówka chwytaka nie będzie dopasowana do przenoszonego przedmiotu, możesz mieć problem aby ścisnąć go na tyle mocno aby nie wypadł.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.