Skocz do zawartości

Prośba o sprawdzenie schematu zasilacza DC, o stosunkowo dużej mocy (650W)


KermitV

Pomocna odpowiedź

Na wstępie chciałem przeprosić że rysunek jest kartkowy, a nie narysowany w eagle, ale wydaję się że do tego programu muszę jeszcze przysiąść. Zastanawiałem się nad szeregowym i równoległym łączeniem uzwojeń, na szczęście znalazłem trafo, które może mi zaoferować parametry których oczekuje, bez tego. Natomiast sam zasilacz opiera się o trafo toroidalne o 3 uzwojeniach wtórnych 2x14V i raz 28V chwilowa wydajność 14V (20A), 28V (3A), stałe obciążenie wynosi odpowiednio 14V (mniej niż 14A), 28V (2A). Następnie wszystkie uzwojenia wychodzą do mostków 35A/1000V max. Uzwojenia 14V zabezpieczone są bezpiecznikiem topikowym na 20A, 28V, zabezpieczone jest 3A. Następnie przychodzi kolej na kondensatory i nie wiem czy to będzie dobry pomysł, bo wychodzi drogo, a z tego co widziałem nie ma innej alternatywy.

Kondensator GOLD CAP 3F 5,5V 9zł/szt do kupienia 6szt (po 3 szeregowo, na każdą 14V)

napięcie tętnień 0,2V przy 20A

Kondensator 22mF 35V (28V) Mam taki

napięcie tętnień 1,5V przy 3A (to ma być do niektórych silników, także nie przejmuję się spadkiem)

Resztę na regulowanych stabilizatorach umiem wykonać i wiem jak, niestety, nigdy nie budowałem zasilaczy o takiej mocy, nie wiem jakich komponentów się używa. Mam również pytanie, jak jeden układ będę chciał zasilić raz 28V a raz 14V, to mogę połączyć te masy, i zasilać silnik 28V a resztę na 14v obniżonym do wartości 5V? Bo wtedy straty na stabilizatorze, są zdecydowanie mniejsze. Co do tych kondensatorów, to mnie zastanawia fakt, że niektóre kondensatory mają napisany maksymalny prąd pracy. Przy tych tego nie znalazłem.

Link do komentarza
Share on other sites

"Akumulatory, panele słoneczne, układy zasilania - energia dla robotów." Zasilacz będzie używany do zasilania i testowania robotów (chociaż nie tylko). Zasilacz ma też służyć do obsługi układów elektronicznych. Pasuje do opisu tego działu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dodam taką małą uwage. Mierzyłeś napięcie na uzwojeniach bez obciążenia? Nawet jeżeli te 14V było bez obciążenia to za prostownikiem masz napięcie 14* √2 = 19,8V.

Tak więc uwzględnij jakiś zapas napięcia na kondensatorach filtrujących.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A te superkondensatory to co mają niby robić? Zrób sobie symulację tego w LTspice i dla takiego pakietu wpisz rezystancję szeregową 10 ohm. Jak nie więcej.

Poza tym schemat ma więcej błędów:

- brak bezpieczników

- brak softstartu na transformatorze

- brak filtra sieciowego

Link do komentarza
Share on other sites

-bezpieczniki są, nie wiem w którym miejscu miały by się znaleźć jakieś dodatkowe

-z jakich kondensatorów powinienem zatem korzystać? czemu te się nie nadają?

-O soft starcie poczytam sam (bo jest o nim dużo informacji na internecie)

-a filtr nie powinien już być czasem w tej sekcji z regulowanym stabilizatorem?

Link do komentarza
Share on other sites

-bezpieczniki są, nie wiem w którym miejscu miały by się znaleźć jakieś dodatkowe

Na schemacie nie ma, ja oceniam schemat.

-z jakich kondensatorów powinienem zatem korzystać? czemu te się nie nadają?

Tak jak napisałem - duża rezystancja. Użyj zwykłch elektrolitycznych na 25V (lub 20V jeśli 14V to napięcie maksymalne). Zwykle uznaje się minimum 1mF na każdy amper.

-a filtr nie powinien już być czasem w tej sekcji z regulowanym stabilizatorem?

A ochrona innych urządzeń w sieci przed zakłóceniami generowanymi przez 650W trafo z pojemnościami na wyjściu? A ochrona przed "szarpnięciem" prądu z sieci przy podłączaniu do gniazdka?

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.