Skocz do zawartości

74AC14D zamiennik?


aixI

Pomocna odpowiedź

Jako funkcja inwertera z wejściem Schmitta to może być każdy 74..14 ale jeśli potrzebujesz jakichś specjalnych cech to już nie ma tak prosto. Każda rodzina TTL ma jakieś swoje charakterystyczne zachowanie różne od innych. Jeśli potrzebujesz odporności na napięcie wejściowe większe niż zasilanie (konwersja 5V na 3V) to bierz LCX lub LVC, jeśli nie - to zwykły HC lub HCT wystarczy. AC ma bardzo silne wyjścia i krótkie zbocza - generuje duże zakłócenia więc nie polecam jeśli nie musisz. Nie wiem jak jest ten BT podłączony więc co tu poradzić? Pokaz co masz na schemacie i czego się spodziewasz po tym buforze a wtedy poradzimy.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Przepraszam za brak odpowiedzi ale moja klawiatura zrobiła dziwne puff, zresetowała komputer a potem widziałem już tylko "Keyboard error. Press F1 to continue.." Nie ma to jak stare dobre PS/2 - wygrzebałem taką z garażu i znów mogę pisać 🙂

Na schemacie bufor wyjściowy jest zasilany z 5V a otrzymuje sygnały 3V z BTM. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest seria HCT o specjalnie obniżonych progach dyskryminacji, specjalnie zaprojektowana do współpracy ze starymi, bipolarnymi układami TTL - stąd "T" w nazwie. Ich napięcia wyjściowe nie przekraczały czasem 2.5V mimo zasilania 5V, więc nie nadawały się do sterowania typowych CMOSów (np. 74HC, AC itp). Jak się domyślam, na zewnątrz będą układy 5V więc bufor wejściowy poradzi sobie tak czy tak.

Dałbym jedynie podciąg linii wejściowej na złączu, co zabezpieczy moduł BTM przed odbiorem śmieci w sytuacji, gdy zewnętrzny driver (np. port AVR) nie będzie odpowiednio zaprogramowany na wyjście.

Każda rodzina 74... ma swoje cechy które odróżniają ją od innych i raczej nie będzie "zamiennika", choć w konkretnej sytuacji można czasem wstawić różne układy. Akurat AC - naprawdę nie wiem skąd się tutaj bierze jej popularność - ma bardzo silne wyjścia i krótkie zbocza. Generuje duże zakłócenia na zasilaniu i zupełnie nie widzę podstaw do jej stosowania w takich konstrukcjach. Zupełnie wystarczająca do większości zastosowań jest HC pracująca od 2 do ponad 5V i jej odpowiednik HCT, opisany wyżej. Żadna z nich nie umie jednak radzić sobie z sygnałami wejściowymi wyższymi niż własne zasilanie i tylko wtedy trzeba sięgać po LVC lub LCX - różne firmy rożnie to nazywały.

Nie podoba mi się też dzielnik rezystorowy zmniejszający poziom sygnału - to rozwiązanie internetowego małego Kazia, który dopiero co przeczytał o dzielnikach i uznał, że to dobry pomysł. Zapomniał jednak, że linie przesyłowe oraz wejścia scalaków mają pojemności robiące z dzielnika fajny filtr dolnoprzepustowy RC. Takie coś najpierw zaokrągla zbocza sygnału a powyżej pewnej częstotliwości w ogóle przestaje działać. Coś takiego można stosować na drodze sygnałów prawie stałych - jakaś sygnalizacja stanu zasilania itp ale nie na liniach danych.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.