Skocz do zawartości

Klucz do sterowania diodami IR


Bobby

Pomocna odpowiedź

Witam, jestem w trakcie budowy dalmierza (hmm, bardziej analogowego czujnika odległości 😋 ) opartego o 3 diody IR sterowane impulsowo dużym prądem działających w parze z fototranzystorem. W związku z tym mam pytanie - znacie jakiś możliwie mały układ scalony, który byłby w stanie wydusić z siebie w impulsie z 1,5-2A (wypełnienie: 10%, czas trwania impulsu: 100uS). Coś jak ULN2003, ale z większym prądem (ten ma 600mA peak). Zależałoby mi na 7 kluczach w jednej obudowie (tyle mam tych zestawów), ale coś z mniejszą ilością też może być. Zastanawiałem się już też nad TC4427, tylko fajnie by było gdyby był coś takiego z większą ilością wyjść. Później będę miał jeszcze pytania w kwestii toru analogowego - może powstanie tu swego rodzaju podsumowanie "Teoretyzowania...#1" 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

O właśnie, jeszcze jedna rzecz, która akurat przemawia za ULNem - ma wbudowane rezystory, przy samych mosfetach musiałbym je dodawać, a tego chciałbym uniknąć - będę mógł bardziej upakować płytkę z samymi scalakami, naprawa byłaby prosztsza (nie trzeba uważać na dwunóżkowe elementy przy wylutowywaniu) i mniej lutowania.

Link do komentarza
Share on other sites

Rajciu, Bobby, czy Ty chcesz wykrywać budynki po drugiej stronie ulicy? Dlaczego aż tyle prądu potrzebujesz? Ja napędzam moją 3mm diodkę IR prostokątem 10kHz ok. 200mA i układ spokojnie widzi sufit ponad 3 metrowego pokoju dając ze 200mV napięcia wyjściowego. Ściana w odległości 1m to już 2V a moja szara koszulka z 40cm to już 4V i nasycenie stopnia wyjściowego. Niezależnie od żarówek, Słońca itp. Tak działa prosty detektor synchroniczny 🙂 Nie mam czasu tego opisać ale przemyśl ten swój nadajnik raz jeszcze. Ja spróbuję wrzucić coś na Forum jutro, gdy będę czekał w domu na fachowca...

Poza tym robiąc już coś bardziej wypasionego, może warto zrobić też modulację amplitudy wysyłanego sygnału? Wtedy zakres dynamiki znacznie rośnie bo masz nie tylko 10-bitowy przetwornik A/C w odbiorniku ale i np. 10-bitową regulację prądu nadawania. Kalibrując dla jakiegoś rodzaju powierzchni możesz wtedy bardzo dokładnie mierzyć w dużym zakresie odległości. A taki nadajnik to nic innego jak zwykły, tranzystorowy wtórnik emiterowy popędzany przez impulsy PWM przechodzące przez zwykły przetwornik C/A z wejściem Vref. Jeśli do Vref podłączysz PWM, to na wyjściu Vout dostaniesz impulsy o wysokości zależnej od tego, co do przetwornika wpiszesz. Dzisiaj taki 1-kanałowy DAC kosztuje grosze:

http://www.tme.eu/pl/details/mcp4901-e_ms/przetworniki-da-uklady-scalone/microchip-technology/#

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.