Skocz do zawartości

Co kupić ??


sobal44

Pomocna odpowiedź

W nowym roku zamierzam dokupić sobie rożnych części elektroniczne.

wiec moje pytanie jest co takiego mam kupic?? bez czego młody amator robotyki nie poradzi sobie?

zamierzam kupic

rezystory

kondensatory elektrolityczne

-||- monolityczne

mikrokontrolery

diody(szchotki, kilka zenerow, zwykle prostownicze, led)

wzmacniacze operacyjne

kostki z rożnymi bramkami logicznymi

drivery

kilka dławików

co jeszcze mam kupić ??

[ Dodano: 30 Gru 08 06:56 ]

jeszcze

stabiliatory,

tranzystory

😃

Link do komentarza
Share on other sites

Kupowanie "na zapas" nie jest zbyt opłacalne. Chyba że trafisz na jakieś mega okazje (ja ostatnio kupiłem tak 250 kondensatorów MKT 100 nF za 20 zł).

Zastanów się jakie zamierzasz zrobić projekty, sprawdź jakie są przy nich używane podzespoły i dopiero wtedy zaplanuj wydatki, np:

rezystory:

220 Ω, 330 Ω, 4,7 kΩ, 1 kΩ, 10 kΩ

kondensatory:

100 nF, 1000 µF, 220 µF, 33 µF

stabilizatory 5V

diody LED, 1N5918

TL084, LM324, L298, L293 i oczywiście króla-królów: 555 🙂

Atmega 88 lub 32

wyświetlacz

BC557, BC547

fotodiody, fototranzystory, diody IR itp

i garśc podstawek pod układy 🙂

To wszystko się przyda, ale sprawdż ile na to wydasz. Raczej nikt nie powie Ci, co masz kupić. Każdy ma inne preferencje i buduje zupełnie co innego.

Link do komentarza
Share on other sites

w sumie fajna lista... bardzo podobna do mojej którą właśnie robię. Polecam obrazu zamawiać po klika scalaków ... Mostki (.... przecież są na liście to po co to napisałeś ?)

i tranzystory lubią się spalić ...

Przy okazji, Jakie polecacie rezystory i kondensatory "ogólnoprzydatne" czyli takie które warto mieć pod ręką, bo tego mi brakuje do zamówienia.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nigdy nie kupisz wszystkiego na zapas. Efekt będzie taki, że wydasz masę kasy, a wykorzystasz 5%. Sam ostatnio mnóstwo rzeczy wywaliłem, bo tylko graciły. Moim zdaniem najlepszą metodą jest kupowanie elementów pod konkretny projekt, z zapasem. Potem masz z tych zapasów rzeczy których najczęściej używasz.

Z rzeczy które warto kupić, to są głównie rezystory i kondensatory. Sam kupiłem sobie ostatnio szereg E24 w 0805. Ostatnio musiałem domawiać 0.1R bo okazały się niezbędne - to oddaje sens kupowania na zapas....

Link do komentarza
Share on other sites

Z mikroprocków to polecił bym:

ATMEGA 8 (88 są droższe, a to praktycznie to samo) - do bardziej wymagających rozwiązań

ATMEGA 16 lub 162 - gdy potrzeba nam duża liczna portów i/lub dużo pamięci

ATTINY 2313 - dobry do prostszych rozwiązań

ATTINY 13 - jak nie potrzeba wielu portów I/O

Oczywiście nie ma co kupować więcej na zapas, a pod konkretne projekty ale czasami ATMega 8 albo ATTiny2313 się przyda żeby na szybko coś zrobić.

Jak dla mnie król 555 upada i jak już niezbędny jest generator to wstawiam ATTINY 13 z prostym programikiem.

No i zapomniałeś o najważniejszym, w zależności od preferencji: płytka stykowa, płytki uniwersalne lub laminat i chlorek.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.