Skocz do zawartości

Robot zdalnie sterowany


slawus1998

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry. Piszę z taką prośbą: czy ktoś ma może jakiś schemat do robota sterowanego przez podczerwień przez pilota RC5?. Mówiąc konkretnie szukam czegoś takiego, żeby miało odbiornik podczerwieni TSOP1736 lub 2236. Do dyspozycji mam dwa silniki pololu z przekładnią 10:1. Czy ma ktoś coś takiego? Widziałem że ciekawy projekt ma użytkownik AixI, aczkolwiek tu na stronie forbota gdzie ten użytkownik opisuje swoje dzieło nie zamieszczono żadnych schematów itd. W związku z tym szukam czegoś prostego i działającego. Będę wdzięczny za pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

Wygląda ciekawie, niezwykle banalnie, ale mam jedno zastrzeżenie. Po wejściu na stronę ze wsadem i ze schematem, po przejściu na serwer z plikami wyświetla mi się, że nie ma pliku, który chcę ściągnąc. Także musiałby mi pan do wysłać jakoś osobiście. Ale konstrukcja fajna, wręcz dziwi mnie to, że działa bez wszystkich rezystoroów, kondensatorów itd. Zobaczę czy to złoże, gdyż swój projekt zaproponował mi też użytkownik forum aixI, który ma takiego wielofunkcyjnego robota, ale zobaczę. Nie zmienia to faktu że dziękuję za pomoc. jeżeli czegoś nie będę wiedział to będę pisał.

Link do komentarza
Share on other sites

Faktycznie. Przepraszam, że trochę to trwało ale musiałem poszukać na starym dysku. Ta wersja to jest to samo tylko że bardziej rozbudowana pod względem poprawnego podłącznia i zasilania ADC.

Pozdrawiam 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dziękuję za pomoc. Napiszę jeżeli robot będzie działał. A jeżeli nie będzie, to też napiszę. Wiem że moje urządzenia które składam mają tendencje do nie działania, więc jeżeli będę miał jakieś problemy to będę pisał.

Link do komentarza
Share on other sites

Drogi kolego ferier. Wyskładałem tego robota, tak jak jest to na schemacie, z nowych - sprawnych elementów i niestety nie działa. A konkretnie: sprawdziłem czujnik podczerwieni, wpinając diodę plusem do plusowej szyny zasilania, a minusem do wyjścia odbiornika. po wciśnięciu guzika na pilocie dioda szybko miga, więc prawdopodobnie czujnik nie jest uszkodzony. Mikrokontroler jest bez problemu zaprogramowany program wgrany do pamięci flash, częstotliwość pracy to 1mHz, z wewnętrznego kwarcu. Jak sprawdzałem mostek, to podpiąłęm silniki do wyjść mostka, a na wejścia 1,2,3,4Y podpinałem zasilanie i silniki kręciły się do przody lub do tyłu w zależności od podpiętego zasilania na jedną z nóżek. Teraz szczerze nie mam zielonego pojęcia, co jest nie tak. Pomyślałem tylko że może jest taka sytuacja że: Gdy czytałem pana opis swojego robota, to było napisane że steruje się naciskając guziki 2,4,6,8. Pomyślałem że skoro mam inny pilot niż pan ( też RC5) to może u mnie wciśnięcie guzika wysyła inny sygnał RC5. Bo w przypadku tego robota rozumiem że te wartości kodów RC5 są już wgrane do mikrokontrolera, i może mikrokontroler nie jest w stanie rozpoznać sygnału z mojego pilota. Gdy składałem inny model zdalnie sterowany miałem dokładnie ten sam problem. Lecz gdy składałem kartę przekaźników (urządzenie, za pomocą którego można sterować 6 przekaźnikami przez podczerwień, bezprzewodowo) to po pierwszym włączeniu "programowałem" przekaźniki, a konkretnie przy każdym przekaźniku była dioda która się migała, a po dwukrotnym wciśnięciu guzika na pilocie była ona już zaprogramowana i mikrokontroler wiedział, że ten guzik(sygnał) jest przyporządkowany dl tego przekaźnika. Suma sumaru zakładam że mam problem z pilotem, aczkolwiek nie jestem pewien. Jeżeli to możliwe to proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,
mogę Cie zapewnić że ta płytka działa jak należy. Pewnikiem miałeś na myśli częstotliwość 1MHZ (mega), a nie 1mHz (mili) 😉

Jaką masz pewność że to jest pilot RC5 ?

Płytką robiłeś moją czy na "desce" składałeś układ ?

Sprawdź połączenia pomiędzy uC mostkiem i odbiornikiem

Podłącz zasilanie i powiedz jakie masz napięcie na mostku i uC

Link do komentarza
Share on other sites

Pilot jest RC5 gdyż pisze na nim, a poza tym gdy go kupowałem przez internet to było napisane :pilot RC5, a poza tym z innym układem działa. Sprawdziłem połączenia - wszystko Ok, sprawdziłem napięcia : za stabilizatora jest średnio w granicy 4,7V, także chyba Ok.

Link do komentarza
Share on other sites

Zatem ponowię pytanie bo nie dostałem na nie odpowiedzi: układ złożyłeś na mojej płytce czy "jakoś" na swojej ?

Spróbuj jeszcze raz zaprogramować uC

W jaki sposób zasilasz ? 4x AA czy USB ? jak z AA to spróbuj podłączyć z USB za stabilizatorem

Link do komentarza
Share on other sites

A jeżeli chodzi o zasilanie to stabilizowane 9V do 5V przez stabilizator LM7805.

Czy wspomniane 9V pochodzi ze zwykłej bateryjki 9V? Jeśli tak, to powinieneś wiedzieć, że one mają bardzo małą wydajność prądową, która jest zbyt mała do robota.

Link do komentarza
Share on other sites

No, zasilane ze zwykłej dziewięcio woltówki. Aczkolwiek gotowego robota zamierzam zasilać z akumulatora, też przez stabilizator. Akumulator mam 7,4V 1300mAh. Czyli mogę rozumieć, że fakt że zasilałem robota z baterii 9V mógł być przyczyną nie działania?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.