Skocz do zawartości

[Eagle] używacie magistrali BUS?


Ultimion

Pomocna odpowiedź

Witam

Napotkałem na mały problem

W projekcie mam kilka magistrali BUS, ponieważ działają na różnych logikach (3.3V i 5.0V)

Opis linii w magistralach są identyczne czyli np. D0,D1,D2...D8 na schemacie robię połączenia net i wszystko wygląda ok 🙂

natomiast na PCB na konwerterach napięć które stosuje SN74LVC8T245, magistrale się łączą a takiego połączenia na schemacie nie mam, jak to ominąć, co jest powodem takiego zjawiska ?

Link do komentarza
Share on other sites

Nazwy sieci. Tak naprawdę mógłbyś nawet skasować kreski magistrali, bo to tylko znaki graficzne, a znaczenie mają tylko i wyłącznie nazwy sieci (Net). Daj inne nazwy to się nie będą łączyć.

czyli jak... jak mam sygnał D0 to musze je inaczej ponazywać ? trochę to dziwne, teraz jest przejrzyście, a tak to będę miał kilka wersji sygnału DO np. D0V1, D0V2 i etc ? Czy coś źle zrozumiałem ?

Link do komentarza
Share on other sites

Sprawdź w edytorze schematów narzędziem... chyba view - takie oko. Czy jak klikasz na połączenie, to świeci się ono w odpowiednich miejscach schematu - na innych bus-ach.

Możesz też wstawić plik sch (tylko spakuj jako zip).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Przecież sygnał D0 przed konwerterem i za nim to nie jest ten sam sygnał D0, więc dlaczego ma tą samą nazwę?

Jak sygnały nazwiesz to już Twoja sprawa, ale D0V1 i D0V2 to raczej słabe nazwy. Prędzej coś w stylu D0_5V , D0_3V byłoby rozsądne.

Tak jak pisze Treker korzystając z oka możesz zarówno na schemacie jak i w edytorze płytki spojrzeć gdzie występuje dany sygnał (NET).

Link do komentarza
Share on other sites

musisz zmienić nazwy magistrali. Tylko to może się wiązać z tym że będziesz musiał całkowicie rozmontować te magistrale w których chcesz zmienić nazwę (to nie jest reguła).

Link do komentarza
Share on other sites

no właśnie, wszystko na nowo trzeba łączyć, aż jestem w szoku , ze nie można nadać nazwy ogólnej dla magistrali i wtedy sygnały by mogły mieć takie same nazwy.

a jak nazywacie sygnały jeżeli macie w projekcie kilka magistrali na 5.0V , kilka na 3.3V itd. ?

w moim projekcie są dwie magistrale 5.0V i musza być rozdzielone magistrala 3.3V wiec jest już problem z nazewnictwem sygnałów .... po prostu masakra, ze magistrale nie maja swoich indeksów, wtedy by można było "net" podpinać do konkretnej magistrali ... aż się prosi takie cos.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie ma znaczenia jakie napięcia są używane tylko jaka jest funkcja tej magistrali. Jedną możesz (i powinieneś) nazwać np.

XMEGA_D0

XMEGA_D1 itd,
albo krócej:

XM_D0,
XM_D1 itd

Inna z kolei, jakoś buforowana i pociagnięta między układami peryferyjnymi może być

PER_D0,
PER_D1 itd

Takie rozumienie nazw netów to standard. Zastanów sie co by było, gdybyś prowadząc ścieżkę na PCB dostawał informację, że akurat ciagniesz sygnał D0 a w innym miejscu płytki... też D0. Przecież program do PCB nie wie, gdzie na schemacie leży magistala tylko jak się dany net nazywa. Co więcej, może na Twoim schemacie magistrale nie będą się przecinać i pieknie ułożony rysunek będzie zachwycać oczy, ale czasem nie da się tego zrobić w przejrzysty sposób i albo rysuje się tylko krókie druciki z nazwami netów, albo magistrale tworzą plątaninę. Czy wtedy jednakowe nazwy netów w różnych magistralach ułatwiałyby zrozumienie schematu czy wręcz przeciwnie - myliły?

OK, być może edytor schematów powinien mieć ułatwienia w rodzaju: najpierw nadajemy nazwę szynie (np. XMEGA_D[]) a potem już tylko konkretne nazwy odejść od magistali "same" się indeksują i masz z automatu: XMEGA_D0, XMEGA_D1 itd. To już cecha danego programu, można mieć pretensje do autorów, ale idea unikalnych nazw sprawdza się od dawna. W starym Protelu 98 było tak, że wpisywałeś nazwę odejścia (tapu) i jeżeli kończyła się liczbą, to przy następnym "place net" numerek automatycznie się zwiększał. Robienie magistral jest wtedy jak strzelanie z karabinka automatycznego: szybkie i daje niezłego kopa 🙂 Może w Eaglu też tak jest?

Link do komentarza
Share on other sites

no właśnie, wszystko na nowo trzeba łączyć, aż jestem w szoku , ze nie można nadać nazwy ogólnej dla magistrali i wtedy sygnały by mogły mieć takie same nazwy.

No jak to nie? Właśnie tak zrobiłeś i tak to działa. Ale chyba nie bardzo wiesz czym jest magistrala.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Magistrala_komunikacyjna

"Magistrala (ang. bus) – zespół linii oraz układów przełączających służących do przesyłania sygnałów między połączonymi urządzeniami w systemach mikroprocesorowych"

Słowo klucz: połączonymi. Jeśli jakieś układy nei są ze sobą połączone to nie można mówić o magistrali. Magistralą może być np. SPI (z dodatkowymi liniami komunikacyjnymi na każde urządzenie, oznaczane zwykle jako CS, SS lub po prostu Select).

A właściwie to co chcesz aby Twoje urządzenie robiło? Bo ze schematu nie widać tego.

Problem z nazewnictwem przy PCB? Problemy to są w programowaniu (i przy okazji masa reguł), takie że aby było czytelnie trzeba wymyślić długie nazwy. Przy projektowaniu to jest luzik.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.