Skocz do zawartości

Wykorzystanie telefonu


dvd

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich

Ostatnio dużo czytam o robotyce i widzę że np. do wysyłania komunikacji z robotem bez przewodowo wszyscy kupują bluetooth np. ATM-BTM-222 czy tam inny no nie ważne.

Wiem z własnego doświadczenia że każdy z nas na pewno posiada stary telefon już nie używany z różnymi modułami np. wi-fi itp.

Mam do was takie pytanie czy istnieje możliwość zaprogramowania telefonu np. adroida, symbiana tak aby sterować jakimś robotem albo nawet zwykłym samochodzikiem?

Schemat działania: Komputer -> Program -> Sieć internetowa -> Router <- Telefon <- pobieranie obrazu z kamerki, jazda pojazdem itp.

Co myślicie o takim rozwiązaniu?

Link do komentarza
Share on other sites

Odpowiem trochę jak na pewnym znanym forum elektronicznym:

Temat wałkowany X razy i ogromnie rozległy.

Proponuję najpierw przejrzeć to forum a szybko znajdziesz odpowiedź na swoje pytania

Link do komentarza
Share on other sites

Może źle zadałem pytanie bo obsługę telefonu to wiem jak przeprowadzić.

Masz rację może inaczej chodziło mi o to czy jest możliwość np. wypuszczanie sygnałów z telefonu na poszczególne nóżki w np. usb?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

tak, można. Jeśli telefon dysponuje USB-OTG, czyli hostem USB to możesz do niego podpiąć dowolne urządzenie USB: drukarkę, pendrive, pada czy nawet drukarkę 3D. Wszystko to kwestia napisania odpowiednich sterowników oraz oprogramowania zarówno na telefon jak i na mikrokontroler robota.

Link do komentarza
Share on other sites

Można by odgrywać odpowiednie dźwięki i na jakimś przetworniku zmieniać to wyjściowy sygnał.

Kiedyś był na elce chyba taki robot komunikował się przez krótkofalówkę ale do wysyłania obrazu się to nie nada ale do sterowania przód tył jak najbardziej.

Link do komentarza
Share on other sites

No a przez inne złącza w telefonie np. siemes c65 ma 12 blaszek z nich nie da się wysyłać danych do mikrokontrolerów?

Link do komentarza
Share on other sites

Wydaje mi się że to będzie bardzo trudne "o ile nie ma tama jakiegoś patentu" by trzeba odwzorować podłączenie pod komputer i wtedy może by się dało coś przesłać.

Telefony nie mają wbudowanych portów i/o ani żadnych spi przynajmniej te zwykle.

12 pinów to nie tak dużo

5 pinów to słuchawki następne 4 to usb i 2 ładowanie.

Więc tak jak ktoś napisał wyżej bez jakiegoś specjalnego telefonu się nie obejdzie.

Jeszcze jest taki pomysł żeby pod silnik od wibracji się podpiąć i programowo je włączać, ale tym obrazu i tak nie prześlesz i to tylko w jedną stronę.

Z tego co czytałem to on ma aparat 352x288 to daje jakieś 2mb/s

A poza tym on ma tylko jave 1 to trudno coś tu napisać żeby działało.

Pomysł numer 2.

Kiedyś widziałem kolesia co pisał oprogramowanie chyba do jakiejś noki

nie wiem na ile by się dało to wykorzystać ale jest takie coś.

A już takie spartańskie rozważanie to od noki urwać wyświetlać i zamiast niego dać uc i włączyć jakoś kamerę.

Ale to jest bardziej ciekawostka.

Pisze z telefonu.

Link do komentarza
Share on other sites

co do samej idei korzystania z telefonu dało by to wielkie możliwości jak by się udało takie coś stworzyć bo mielibyśmy obsługę robota na naprawdę duże zasięgi tylko wiadomo koszt internetu

kwestia USB-OTG no to nawet najtańsze tablety za np. 200zł z Androidem dają taką możliwość, nie wiem czy Sony Ericsson Xperia x10 mini pro nie ma też tego USB-OTG.

Kolejnym bardzo fajnym telefonem jest nokia n95 dzięki gniazdku jack i końcówce z 4 wejściami możemy nawet wyświetlać obraz na ekranie telewizora. Gdzieś tutaj na forum widziałem robota właśnie sterowanego przez to wejście ale zapewne gorzej będzie z odbieraniem danych.

Chyba żeby wysyłanie przez jack, a odbiór usb?

PS. Poszperałem trochę w sieci i udało mi się znaleźć roboty zarządzane przez telefon, to jest mały kroczek do przodu

STEMbot1

Romotive

Robotsee

Romotive

SmartRobot

Link do komentarza
Share on other sites

W tym temacie nie chodzi mi o powiązanie tych telefonów tylko np. siemensy mają gniazda na 12 pinów, nokia n95 ma mirco usb, jacka, a np. se x10 mini pro jest warty grosze skupują je za 30zł a ma androida, wejście na kartę pamięci, kamerę, wi-fi itp. chodzi mi o samą idę a nie o powiązanie tego a założę się że użytkownicy tego forum na pewno mają jakieś telefony które nie sprzedają a leża i są dobre

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.