Skocz do zawartości

Programowanie


Prion

Pomocna odpowiedź

Witam,
Postanowiłem rozpocząć przygodę z mikrokontrolerami, ponieważ umiejętność ich używania diametralnie zwiększa możliwości w budowy różnych układów. Ale najpierw trzeba się tego nauczyć i tutaj zaczynają się schody...

Zmontowałem schematy z różnych kursów, jednak nic nie działa ;/

Kupiłem na allegro programator Usbasp oraz mikrokontroler atmega8. Układy montowałem na płycie stykowej.

Gdy podłącze układ do programatora to dioda gaśnie a przy próbie programowania jakby komputer nie wykrywał ani programatora ani układu.

Na win Xp przy podłączeniu układu natychmiast wyrzuca z urządzeni programator;/

Sam nie wiem czy coś źle robię czy któryś element jest do du.y

Chcę, żeby cokolwiek zadziałał to będę mieć pole do działania.

Za wszelką pomoc dziękuję z góry

PS: Proszę o wyrozumiałość - jestem zielony i nowy na forum 😋

Link do komentarza
Share on other sites

1. Skoro po podłączeniu z listy urządzeń na komputerze ginie programator to masz coś źle podłączone. Co więcej jest duża szansa, że mikrokontroler już spaliłeś i nie będziesz wstanie go zaprogramować nawet po poprawnym podłączeniu.

2. Jest wiele płytek do programowania których nie musisz mieć dodatkowych rzeczy.. arduino się kłania.

3. jak nie umiesz jeszcze programować polecam nauczyć się na PC a dopiero potem na mikrokontrolery... pójdzie dużo sprawniej ze względu na krótszy czas testowania i możliwość łatwego debugowania.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 Kilka nowych Uc sam miałem kupić, bo zakładałem, że z tego co mam już nic nie będzie.

Może ktoś doradzi jakąś dobrą książkę ? Kurs? Nie wiem z której strony to ugryźć a jest sporo materiału i programów.

2 Znaczy mam już :

*programator z kablem (Usbasp);

*płytkę prototypową;

*masę drobnicy (diody, rezystory, kondensatory);

*jakieś pojecie w Pascalu,

* co jeszcze oprócz kwarców ?

3 Kilka nowych Uc sam miałem kupić, bo zakładałem, że z tego co mam już nic nie będzie.

Może ktoś doradzi jakąś dobrą książkę ? Kurs? Nie wiem z której strony to ugryźć a jest sporo materiału i programów. Każdy kurs mówi o czym innym, więc nawet nie można szczegółowo porównać

Chciałbym programować na początek Atmege8 w jakimś języku (najlepiej C).

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chodzi o książki zwiazane z programowaniem to sobie tu poczytaj recenzje https://www.forbot.pl/forum/topics33/przydatna-literatura-vt2846.htm?utm_source=forbot&utm_medium=link_portal_menu&utm_content=link_ksiazki&utm_campaign=menu_1

W książce "AVR i ARM7. Programowanie mikrokontrolerów dla każdego" masz programowanie w kilku językach na przykładzie ATmega8 .

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zmontowałem układ z schematu i z tego co doszedłem to komputer w ogóle nie widzi uC;/

W wierszu poleceń wybija mi komunikat:

avrdude: error: programm enable : target doesn't answer. 1

avrdude: initialization failed, rc=-1

Double check connetions and try again, or use -F to override

this check.

Nie wiem co mam już robić żeby cokolwiek zadziało 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Może ktoś mi w punktach napisać co zrobić żeby chociaż komputer wykrył Uc, gdy jest podpięty pod programator? Brakuje mi już pomysłów co zrobić żeby to działało ;/

Link do komentarza
Share on other sites

Dlaczego, gdy połączę ze sobą wyjścia odpowiadające GND od programatora to przestaje mi go wykrywać ? gaśnie dioda w programatorze i komputer przestaje widzieć go jako urządzenie ;/ mam dwa programatory USBasp i w obu dzieje się tak samo

Link do komentarza
Share on other sites

Czyli jak? Jak podłączasz zasilanie(z USBasp) to programator się wyłącza? A jak chcesz programować to masz błąd? USBasp ma bezpiecznik, który wyłącza programator, gdy podczas zasilania z niego pobór prądu przekracza bodajże 0,5A. Sprawdź czy nic nie zwiera podzas zasilania programatorem. A jak zasilasz z innego źródła, to daj kondensatory na zasilaniu uc zgodnie z datasheetem. Przy zasilaniu nie filtrowanym są takie błędy.

Link do komentarza
Share on other sites

Wystarczy, że podłącze programator USBasp pod usb i złącze ze sobą wszystkie cztery wyprowadzenia masy(GND) i od razu gaśnie dioda w programatorze oraz komputer przestaje go wykrywać ;/

Nie wiem dlaczego i jak to rozwiązać bo raczej nie powinno tak być.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja miałem odwrotnie wyprowadzenia (po stronie nacięcia które uznałem za punkt orientacyjny jak to kwadratowe wejście żeńskie na schemacie IDC zamiast + był - a po przeciwnej stronie + zamiast -) założe się że o to chodzi 😉

PS. Reszta wyprowadzeń w takiej sytuacji też będzie "do góry nogami", sprawdź najpierw diodą z rezystorem.

Link do komentarza
Share on other sites

Niech Ci Bozia w dzieciach wynagrodzi 😃

Ale teraz nasuwa mi się jedno pytanie ... why?

Przecież na programatorze był opis i robiłem wszystko wedle tego opisu. Nawet kupiłem drugi programator, bo myślałem że pierwszy uszkodziłem. W dwóch różnych programatorach to samo? Gość przy zakupie drugiego pisał, że musi być dobry bo sam go sprawdzał ...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.