Skocz do zawartości

[Zawody] Festiwal Robotyki Eastrobo 2014 - Białystok - 26.04.2014


Treker

Pomocna odpowiedź

Festiwal Robotyki Eastrobo 2014, to już trzecia edycja zawodów organizowanych na Politechnice Białostockiej. W tym roku połączone siły Koła Naukowego Mobilne Systemy Inteligentne oraz Koła Naukowego Robotyków pozwoliły na rozszerzenie formuły.

Zostaną rozegrane nowe konkurencje, a także pojawi się część wystawowa, gdzie zaprezentują się firmy związane z robotyką i nie tylko. Planuje się rozegranie siedmiu konkurencji:

- LEGO sumo

- Dekarz

- Sumo

- Minisumo

- Linefollower

- Linefollower Professional

- Micromouse

- Freestyle

Podczas części wystawowej będzie możliwość uczestniczenia w szkoleniach, wykładach oraz prezentacjach przeprowadzanych przez przedstawicieli firm. Całości dopełnią konkursy dla publiczności.

Zapraszamy do odwiedzania strony www.eastrobo.pl oraz profilu na Facebooku www.facebook.com/zawodyeastrobo

Festiwal odbędzie się 26 kwietnia 2014 roku na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej.

Rozpocznie się o godzinie 11:00.

Wszystkich chętnych do spróbowania swoich sił w zmaganiach robotów, a także chcących dowiedzieć się więcej o Festiwalu, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej zawodów.

Wiadomość przesłana przez organizatorów

eastrobo.png

Link do komentarza
Share on other sites

Mało kto spoza Białegostoku dotarł na Eastrobo przez konflikt terminów, a to były naprawdę dobrze zorganizowane zawody 🙂 Polecam kolejne edycje 🙂

sprawna rejestracja

równoległe rozgrywanie fazy grupowej LEGO sumo

zastosowanie systemu brazylijskiego w fazie pucharowej

relacja na żywo na ekranach na sali oraz w internecie

szczegółowe wyniki w internecie

prowadzący, który relacjonuje walki przez mikrofon

film z eliminacji

wartościowe nagrody

koszulki dla uczestników

bardzo dobre jedzenie 😉

ciekawa konkurencja - dekarz (chociaż regulamin miał kilka luk)

sędziowie, którzy reagowali sprawnie na nietypowe sytuacje i podejmowali rozsądne decyzje 🙂

klimatyzowane sale

Kilka minusów, głównie szczegóły odnośnie naszej konkurencji, jak wszędzie - wychodzą braki doświadczenia w rozgrywaniu/sędziowaniu konkurencji

źle rozplanowane rozstawienie drużyn w rundzie pucharowej LEGO sumo (widać na porównaniu z Krakrobotem) - w pierwszym etapie fazy pucharowej roboty zajmujące pierwsze miejsca w grupach powinny walczyć z robotami zajmującymi drugie miejsca, w drugim etapie zespoły spadające powinny spadać "na krzyż" (Avengers i SP19 powinny zamienić się miejscami)

brak jednoznacznej decyzji sędziów co do kolejności ustawiania robotów i brak zapisów precyzujących to w regulaminie

brak nazw na robotach, co utrudniało zliczanie punktów i wzywanie robotów

trudności w korzystaniu z sali serwisowej - daleko do plansz testowych, mało gniazdek, nikt nie pilnował sprzętu, mógł tam wejść każdy, bezpośrednie przejście między aulami otworzono na koniec zawodów, nie wykorzystano ekranu w sali - mogły być tam transmitowane konkurencje, w sali głównej byłby większy luz, można byłoby tam siąść, odpocząć

nie wykorzystanie nagłośnienia - brak informacji o rozgrywaniu innych konkurencji - tzn. na sali sumo brak informacji o postępach w micromousie/dekarzu/lf i na odwrót

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jedne z najlepiej zorganizowanych i najgorzej sędziowanych zawodów.

Koszulki dla uczestników + obiad

wartościowe nagrody

nie tylko zawody, ale i wykłady związane z robotyką.

w pierwotnej trasie LF linia przebiegała 7-8cm od krawędzi toru po zakręcie (szersze roboty mogłyby wypaść z toru - poprawiono przed eliminacjami po uwadze uczestnika)

niesprawna bramka pomiarowa LF, po 25 minutach od harmonogramowego rozpoczęcia eliminacji bramki pomiarowej użyczyło miejscowe Koło Naukowe Elektroników (KNE). Nie przeszkadzało to jednak aż tak z powodu niskiej ilości uczestników konkurencji (przejazdy eliminacyjne ukończyło 7 robotów)

decyzje sędziego LF:

Po eliminacjach do finału dostały się 4 dzrżyny z najlepszymi czasami :

KNE, CarpeDirectum, SKaNeR dywizja 2, SKaNeR dywizja 3.

Niestety podczas ostatnich przejazdów eliminacyjnych uszkodzony został robot drużyny SKaNeR dywizja 3 i ich miejsce w finale zajęła drużyna F.T.L..

Finał stndardowo miał się składać z 3 przejazdów pomiarowych.

Po 2 przejazdach finałowych jedynie drużyna F.T.L. miała uzyskany czas przejazdu.

Sędzia poinformował o możliwości przedłużenia finału o dodatkowe przejazdy z powodu nierozstrzygnięcia klasyfikacji finałowej.

Po 3 przejeździe tylko drużyna KNE nie miała ukończonego przejazdu, a więc sytuacja klasyfikacji się rozstrzygnęła.

Sędzia mimo sprzeciwów drużyny F.T.L. uznała że dodatkowe przejazdy są jednak potrzebne i tym samym dała dodatkową szansę drużynie KNE która wcześniej pomogła organizatorom użyczając swojego sprzętu pomiarowego.

Ostatecznie drużyna KNE zajęła pierwsze miejsce w konkurencji.

Według regulaminu podczas finału miały być 3 przejazdy, a sędzia miał rozwiązywać kwestie sporne.

Organizatorzy zabezpieczyli się jednak na wypadek jakiegokolwiek sprzeciwu względem łamania regulaminu paragrafem o jego ewentualnej zamianie, przez co na swój sprzeciw drużyna F.T.L. uzyskała odpowiedź typu "sędzia ma zawsze rację".

Link do komentarza
Share on other sites

Z perspektywy widza powiem, że dodatkowe przejazdy sprawiły, że finał stał się dzięki tej decyzji bardziej widowiskowy, bo w pierwszych trzech przejazdach praktycznie nie było poprawiania wyników. Z perspektywy zawodnika - wiem, jak bolą takie decyzje i nie są one niestety sprawiedliwe.

Jeśli już narzekamy na sędziów.... wygrany robot kategorii freestyle wyglądał dokładnie tak http://www.mindcuber.com/mindcub3r/mindcub3r.html Mam nadzieję, że drużyna która go wystawiła, miała w niego jakiś autorski wkład... Ale wrażenie mało fajne, zwłaszcza, że obok prezentował się obok chłopak, który przygotował wielofunkcyjnego robota od podstaw 🙁

Link do komentarza
Share on other sites

Również byłem na zawodach.

Organizatorzy starali się wszystkiemu podołać, tłumów w sumie nie było.

Największym zaskoczeniem było dla mnie przyznanie TYLKO jednego miejsca w kategorii Freestyle.

Po pierwsze: na stronie była informacja, że wyboru dokona jury. W trakcie prezentacji robotów na scenie organizatorzy rozdali karteczki do głosowania z numerami, które... No właśnie.

Po drugie: numery na karteczkach były inne niż na stolikach, przy których zawodnicy stali w trakcie trwania innych zawodów. Pojawił się chaos.

Po trzecie: widownia dostała karty do głosowania w trakcie trwania prezentacji robotów. Tak się nie powinno robić, bo wtedy pierwszy ma największe szanse, a ostatni najmniejsze.

Po czwarte: była to jedyna kategoria, w której przyznano jedno miejsce, chociaż drużyn było więcej niż trzy. Na dodatek miejsce przyznano dla drużyny, którą wybrali widzowie, a nie jury.

Po piąte: drużyna, która wygrała, zaprezentowała robota z Lego Mindstorms układającego kostkę Rubika. Wszystko byłoby spoko gdyby nie to, że to żywcem ściągnięte rozwiązanie z Internetu, a twórcy ograniczyli się do połączenia kilku kabelków według instrukcji krok-po-kroku, a następnie wgrali gotowy kod. W skrócie - zaprezentowali nie swojego robota.

To tak w skrócie przedstawiony opis zawodów widziany oczami zniesmaczonego uczestnika.

Link do komentarza
Share on other sites

Zgodzę się z Tobą majsterkowicz0, z freestyle był syf. Z numerkami bałagan - prawidłowe numerki ogłosili dopiero chyba przed ostatnim pokazem, a już wcześniej rozdali karteczki. Ponadto inne numerki były przy głosach, co też się przyczyniło do tego, że wygrała akurat kostka. Numerem 2 pierwotnie był nalewak, nie wiem czemu taka zmiana nastąpiła, że kostka rubika miała ten numer przy głosowaniu...

Za to plusów było bardzo wiele:

rozgrywanie kategorii lego sumo (2 porażki aby odpaść w eliminacjach)

koszulki i świetnie zorganizowana rejestracja

dobre jedzenia a nie stare bułki słodkie (jak było w innym mieście...)

wiele innych

Warto było przyjść, myślę, że PB za rok się postara i kolejna edycja będzie dopięta na ostatni guzik 😉

Link do komentarza
Share on other sites

U no to widać, że faktycznie było kilka niedociągnięć, życzę organizatorom powodzenia przy kolejnej edycji. Jeśli ktoś ma zdjęcia, to może przesłać je przez: http://fotorelacje.forbot.pl/uploader/

Tak z ciekawości, sporo osób chwaliło też nagrody, co można było ciekawego wygrać?

Link do komentarza
Share on other sites

Z tego co pamiętam nagrody były takie same dla wszystkich konkurencji:

1 szt. Rosberypi B + akcesoria zależnie od miejsca (za 1 na pewno kamera)

+ Bony do botlandu zależnie od miejsc

1 - 300pln

2 - 200pln

3 - 100pln

+ pomniejsze upominki (chyba :kalkulatory, notesy i inne takie)

Link do komentarza
Share on other sites

Widziałem, że we freestylu dawali ipody shuffle i takie inne.

Za 2 miejsce np. w dekarzu było raspberry pi, obudowa, okablowanie, bony do botlandu, kalkulatory etc. Za 3 też były raspberry pi oraz bony.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli chodzi o LFa, to tor został zmieniony po mojej uwadze, ale wszyscy przystali na tą zmianę. Ilość zawodników w konkurencji spowodowała bardzo przyjazną atmosferę ogólnego szacunku i wspólnie z sędziami dyskutowaliśmy i usprawnialiśmy rozgrywanie zawodów.

Faktycznie finał został wydłużony na 5 przejazdów, ale decyzja ta była podjęta przed drugim przejazdem, zanim ktokolwiek przejechał tor. Nie sądzę, aby ta decyzja była skutkiem pożyczenia przez nas bramki, tylko chęcią uatrakcyjnienia zawodów. Nie podobała mi się formuła finału, bo gdyby ktoś musiał przeprogramować robota w celu zmiany nastaw, to po prostu nie miałby na to czasu. Powinna być sesja finałowa, a nie że jeździmy jeden po drugim.

Nagrody: my dostaliśmy Raspberry Pi, kamerę do RPi, obudowę RPi, puchar, bon na 300zl do Botlandu, każdy dostał po medalu, kalkulatorze i kubku

PS. Nasz pierwszy zaliczony czas był w trzecim czy czwartym przejeździe? z zamotania przestałem liczyć...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.