Skocz do zawartości

Relacja z CeBITu 2014


Domol

Pomocna odpowiedź

W piątek 14.03. zakończyły się jedne z największych na świecie targów teleinformatycznych. Po 5 dniach wystawcy z całego świata opuścili hale Hanoweru, w których prezentowali swoje produkty i usługi. Tegorocznym tematem przewodnim targów było bezpieczeństwo danych. Mimo dużej rangi imprezy, większość firm i rozwiązań miała charakter lokalny, a głównym targetem sprzedawców byli Niemcy.

Zaczynamy zwiedzanie

Miałam przyjemność zawitać tam na jeden dzień. I muszę przyznać, że mam mieszane uczucia. 17 ogromnych hal wystawowych faktycznie robi wrażenie na człowieku. W ciągu 1 dnia nie udało mi się oczywiście obejrzeć wszystkiego. Mimo że odwiedziłam każdą halę, tak naprawdę zobaczyłam może 1/10 prezentowanych rozwiązań. Udało mi się porozmawiać z kilkoma wystawcami, chociaż to również graniczyło z cudem. Po ponad 14 godzinach podróży z pewnością nie prezentowałam się na tyle dostojnie, żeby wziąć mnie za potencjalną klientkę, a po co tracić czas na rozmowę ze studentką?

W środku miniaturowego AirBusa można było posłuchać wirtualnego przewodnika

Inną dość problematyczną sprawą był brak dostępnych informacji o produktach w języku angielskim. Większość ulotek i broszur była dostępna jedynie po niemiecku. Tak samo spora część prezentacji, których można było posłuchać odbywała się po niemiecku, który dla mnie akurat jest czarną magią.

Jednak nie było tak źle. Kiedy podchodziłam do niektórych stoisk, okazywało się, że właściwie wszyscy mówią bardzo dobrze po angielsku, chociaż nie zawsze na temat. Tak akurat było w przypadku pana opowiadającego mi o robocie KUKA. Okazało się, że facet pracuje dla Siemensa i o robocie nie ma bladego pojęcia, natomiast zna się trochę na kontroli roju quadrocopterów. Opowiedział mi o testach, podobnych do tych przeprowadzanych na MIT.

Jeden z robotów KUKA obecnych na targach

Idźmy dalej. W wielu halach można było zobaczyć najróżniejsze drukarki 3D i wyprodukowane przez nie przedmioty. Zawsze marzyłam o zobaczeniu drukarki, produkującej tkanki lub żyły, ale niestety tym razem nie było mi to dane, trochę nie to wydarzenie. Oprócz drukarek 3D, prezentowany był też dobrej jakości sprzętów do użytku domowego. Z tej dziedziny warto też wspomnieć o dość wydajnej drukarce do produkcji nadruków na kopertach, która jest w stanie "przerobić" ponad 200 m kopert dziennie.

Jedna z wielu drukarek 3D i rzeczy na niej wydrukowane

Drukarka do kopert

Na takich targach nie mogło zabraknąć dronów i quadrocopterów. Prezentowane były zarówno te niewielkich rozmiarów, jak i lepsze, podobne do tych, wykorzystywanych przez wojsko. Lot jednego z takich monstrów można było obserwować przed halą lub na ogromnym ekranie zamieszczonym w środku.

Małe zabawki

I większy sprzęt

Nie zabrakło również samochodów elektrycznych, ale nie tylko. Nowością był motorower, również napędzany elektrycznie. Była też szansa na poczucie się prawdziwym kierowcą rajdowym na specjalnym symulatorze, który przerastał umiejętności większości uczestników.

Motorower elektryczny i model super bezpiecznego samochodu elektrycznego

Oprócz symulatora F1, była też prezentowana bezdotykowa dźwignia zmiany biegów

Drukarek biomedycznych nie znalazłam, udało mi się za to zobaczyć nowego robota KUKA. Tym razem zamiast pracować w fabrykach, może on przysłużyć się ludzkości - jest to nowy robot chirurgiczny. Operowanie nim pomagają 2 ekrany. Jeden pokazuje obraz 3D, przedstawiający jakby z zewnątrz ułożenie ramion robota. Na drugim, którego nie widać na zdjęciu, można było obserwować obraz z kamery zamontowanej na końcu ramienia. Dzięki temu widzimy dokładnie (również w 3D), w czym majstruje chirurg.

KUKA majstruje w ludzkich wnętrznościach

Zobaczyłam też na własne oczy Roboy’a, o którym była już tu mowa wcześniej. Podpytałam, do czego planują wykorzystywać tę konstrukcję. Miła pani (która nie wiedziała, co to są stopnie swobody, ani ile ich ma Roboy) wytłumaczyła mi, że przede wszystkim do celów edukacyjnych. Roboy ma odwiedzać szkoły i pomagać w zrozumieniu ludzkiej anatomii, ponieważ jego obwody reprezentują wszystkie ścięgna, włókna, mięśnie itd. jakie znajdują się w ciele człowieka. Innego zastosowania na razie dla niego nie znaleziono.

Roboy na razie siedzi i macha do widzów. Nie potrafi stać.

Nie wspomnę już nawet o ogromnej ilości tabletów, laptopów i telefonów komórkowych, którymi każdy mógł się pobawić. Co ciekawe, widziałam takie telefony chińskich i tajwańskich marek, na które nigdy nie natknęłam się na allegro ani ebay'u. Jedna hala była w całości poświęcona krajom dalekiego wschodu, gdzie oprócz najnowszych zdobyczy techniki, można było kupić mnóstwo tanich akcesoriów, od słuchawek do toreb na laptopy.

Nokia miała bardzo oblegane stoisko

Przeogromny wybór telefonów i akcesoriów

Z ciekawostek - znalazłam maszynę, która powinna spodobać się domowym bimbrownikom. Pozwala ona dokładnie zakorkować butelki z naszym własnym piwem. Uwagę przyciągał również ekran, na który cały czas lała się strumieniem woda, a który mimo to świetnie działał. Urzekła mnie prezentacja Hartinga, gdzie można było oglądać maszynę do sortowania cukierków. Była to miniatura sprzętu wykorzystywanego w ich fabrykach, ale mimo to była naprawdę ciekawa.

Maszyna do korkowania,segregacja cukierków i wodoszczelny ekran

Ostatnią rzeczą, która przyciągała prawdziwa tłumy, były roboty tańczące na rurze. Wokół nich rozstawiono bar, w którym siedziało mnóstwo facetów. Nowa wersja klubu dla biznesmanów 😉.

Nowa wersja klubu Go-Go

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.