Skocz do zawartości

Rozgałęziacz Y do serw


Luki8998

Pomocna odpowiedź

Jeśli masz źródło napięciowe (ustawiasz zadane napięcie np 12V i o nic więcej się nie martwisz) to pociągnie tyle Amperów ile będzie potrzebował.

P.S.

ile mogę dać Amper z zasilacza żeby się to wszystko nie spaliło?

Amperów - w liczbie mnogiej odmieniamy 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli masz źródło napięciowe (ustawiasz zadane napięcie np 12V i o nic więcej się nie martwisz) to pociągnie tyle Amperów ile będzie potrzebował.

P.S.

ile mogę dać Amper z zasilacza żeby się to wszystko nie spaliło?

Amperów - w liczbie mnogiej odmieniamy 😉

I tak i nie. Każdy zasilacz ma swój limit pracy jaką może wykonać wyrażony w watach. Bo o ilości prądu jaka przepływa decyduje nie tylko natężenie ale jeszcze napięcie. Dla prądu stałego jest to następujący wzór:

P = UI

gdzie P oznacza moc, U napięcie elektryczne, a I natężenie prądu elektrycznego.

czyli jeśli masz zasilacz 300 W to "wytrzyma" on maksylanie

przy 300V 1A

przy 20V 15A

Inaczej sprawa się ma w przypadku prądu zmiennego (prąd zmienny tworzy się np. kiedy regulujesz napięcie za pomocą pwm). Tutaj ten wzór nie sprawdza się z dwóch powodów:

1. Średnia moc w czasie nazywana moca pozorną to 1/2UmIm, gdzie Um i Im to ich amplitudy.

2. Jednakże powyższego wzoru nie możemy zastosować ponieważ niektóre układy nie wytrzymują nawet chwilowego poboru energii (ilości wykonanej pracy) poza zakres. To dotyczy np. regulatorów napięcia. Dlatego na przykład jeśli stosujesz w zasilaczu popularny układ mc 34063, to mimo że w specyfikacji pisze że wytrzyma 1.5A, to nie jest to do końca prawdą, bo te 1.5A dotyczy poboru prądu chwilowego określonego w specyfikacji ładnie "Output Switch Current". Dla akurat tego układu jeśli dasz na wejściu napięcie 12V, a na wyjściu wysterujesz go na 5V i będziesz pobierał natężenie 1A, to otrzymasz Ipk 2A i układ po jakimś czasie się przegrzeje i spali.

Podsumowując ten przydługi wywód każdy zasilacz pociagnie tyle na ile pozwoli mu źródło prądu, ale nie każdy zasilacz to wytrzyma 🙂. Na szczęście zasilacze mają bezpieczniki i one powinny się spalić a nie cały układ.

Jeśli coś źle napisałem to niech mnie ktoś poprawi, bo nie jestem elektronikiem z zawodu 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Założyłem, że zasilacz ma odpowiednią wydajność prądową.

czyli jeśli masz zasilacz 300 W to "wytrzyma" on maksylanie

przy 300V 1A

przy 20V 15A

Nie do końca prawda. Przy dopuszczalnym zasilaniu zadeklarowanym przez producenta (np. 100-230 V) moc powinna się zgadzać. Ale idąc tym tokiem myślenia przy 1V zasilania nie otrzymasz 300A wydajności prądowej.

😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.