Skocz do zawartości

Sumo Remote, czyli apliacja-pilot do robotów sumo


Treker

Pomocna odpowiedź

Startowanie robotów klasy sumo za pomocą telefonu lub tabletu? To możliwe dzięki darmowej aplikacji Sumo Remote. Wystarczy, że Twój sprzęt jest wyposażony w Androida i nadajnik podczerwieni. Aplikacja potrafi też wysyłać inne informacje do robota, na przykład o taktyce, według której ma walczyć.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Treker

Jak najbardziej jest to wykonalne, od kilku miesięcy interesuję się tym tematem. Niektóre moduły podpinane do wyjścia słuchawkowego są bardzo proste, składają się zazwyczaj z dwóch diód i ew. rezystora i wyglądają tak. Niestety, niektóre telefony zdają się doprowadzać zbyt mało prądu i diody nie świecą wystarczająco mocno. Tak jest też w przypadku mojego telefonu (Samsung Galaxy S4). W takiej sytuacji moduł trzeba zasilić z zewnątrz. Przykładem takiej realizacji jest Irdroid, który w porównaniu do tych prostych modułów zawiera dodatkowo wzmacniacz.

Chętnie zaimplementuję obsługę takich modułów w aplikacji, ale najpierw sam muszę mieć moduł do testowania. Zbudowałem już nawet taki prosty układ na bazie jakiegoś schematu dostępnego w internecie, ale słaby ze mnie elektronik - potrzebuję pomocy i czasu do jego uruchomienia, po polutowaniu nie działa jak powinien. Wygląda tak - trochę kobylasty, ale akurat to dla mnie jest bez znaczenia:

@MirekCz

Jasne, Bluetooth byłby na pewno lepszy w przypadku gdybyśmy chcieli zestawiać połączenie na dłużej, np. aby w czasie rzeczywistym przesyłać dane z/do robota. Jednak w przypadku startów robotów BT byłby moim zdaniem trochę przerostem formy nad treścią. Przypuszczam, że autorowi tego standardu startu robotów zależało na koszcie rozwiązania i prostocie, a nie na łatwości integracji z telefonami komórkowymi.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak wyżej 🙂

Dodam tylko, że w rzeczywistości są tam dwie diody IR. Jest tak dlatego aby można było wysłać sygnał o odpowiedniej częstotliwości. W protokole RC-5, częstotliwość nośna to 38 kHz. Moduły dźwiękowe w telefonach odtwarzając zazwyczaj dźwięki o próbkowaniu maksymalnie na poziomie ok. 44 kHz. Mogłoby się wydawać, że skoro nośna RC-5 ma niższą częstotliwość niż próbkowanie w telefonie, to wszystko jest w porządku i można wysłać sygnał jedną diodą IR. Jednak tak nie jest - nie należy mylić częstotliwości próbkowania i częstotliwości sygnału/fali.

Obrazowo mówiąc, aby fala miała częstotliwość X herców, stan na pinie musi się zmienić przynajmniej 2*X razy (patrz: częstotliwość Nyquista). W tym układzie diody dopełniają się nawzajem - sygnał na lewym kanale na wyjściu słuchawkowym steruje jedną diodą, a na prawym kanale drugą. Czyli w dużym uproszczeniu: na jednej diodzie moglibyśmy wysłać sygnał o maksymalnej częstotliwości ok. 22 kHz, a dzięki dwóm diodom może to być 44 kHz.

Tak wygląda sygnał dźwiękowy, który trzeba wysłać do takiego układu. Nie jest to RC-5, a protokół Samsunga, ale to bez znaczenia - zasada jest ta sama.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.