KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Sumo Remote, czyli apliacja-pilot do robotów sumo

Sumo Remote, czyli apliacja-pilot do robotów sumo

Startowanie robotów klasy sumo za pomocą telefonu lub tabletu? To możliwe dzięki darmowej aplikacji Sumo Remote.

Wystarczy, że Twój sprzęt jest wyposażony w Androida i nadajnik podczerwieni. Aplikacja potrafi też wysyłać inne informacje do robota, na przykład o taktyce, według której ma walczyć.

Skąd się wzięły takie piloty?

Od samego początku istnienia konkurencji typu sumo istniał podstawowy problem: falstarty. Każdy z dwóch uczestników danej walki stawiał robota na planszy i na znak sędziego operatorzy wciskali na robocie przycisk mówiący aby od tej chwili robot czekał 5 sekund zanim zacznie walkę.

Od razu widzimy, że ogromną rolę odgrywa tu czynnik ludzki – jedni z nas mają szybszą reakcję od innych. Taki sposób startu zdecydowanie ułatwiał też oszustwo. Nikt na konkursie nie zagląda do kodów robotów i nie sprawdza czy rzeczywiście robot czeka 5 sekund.

Aby temu zaradzić, kilka lat temu powstał system startowy składający się z dwóch elementów: modułu podłączanego do robota (na zdjęciu, pokazany z obu stron) oraz pilota wysyłającego odpowiednie komendy do modułu:

StartModule

Gotowe moduły są zazwyczaj wypożyczane lub sprzedawane na konkursach, można je też kupić przez internet (http://startmodule.com/) lub zrobić samodzielnie w oparciu o instrukcję. Piloty przeważnie nie są sprzedawane, są jednak w posiadaniu sędziów na konkursach i przy odrobinie szczęścia można je na chwilę wypożyczyć.

Warto pomyśleć nad samodzielną budową i implementacją modułu odbiorczego. Dzięki temu nie ograniczamy się do odbierania standardowych sygnałów (start, stop, programuj), lecz możemy też odbierać inne komendy. Ten fakt wykorzystuje również aplikacja Sumo Remote.

Co potrafi aplikacja?

Na poniższych filmach każda z funkcji została dokładnie objaśniona i pokazana w akcji:

Aplikacja w pełni zastępuje pilot sprzętowy, zarówno ten turniejowy, jak i Philipsa (do "home mode"). Pozwala też na zdefiniowanie listy własnych komend, dzięki czemu możliwe jest wysłanie przykładowo informacji o pierwszym manewrze w walce lub prędkości robota.

Już kilka razy aplikacja miała okazję zabłysnąć. Na zeszłorocznej edycji Sumo Challenge w Łodzi sprzętowe piloty odmówiły posłuszeństwa - dzięki aplikacji udało się do końca przeprowadzić finały. Doszły mnie słuchy, że kilka miesięcy temu został zorganizowany Baltic Robot Sumo na Litwie gdzie sędziowie korzystali tylko i wyłącznie z Sumo Remote - nie korzystali z pilotów sprzętowych. Apka została wyróżniona przez projektanta modułów startowych na ich stronie.

Czy aplikacja będzie działać na moim sprzęcie?

Przede wszystkim Twój smartfon lub tablet musi być wyposażony w nadajnik podczerwieni. Co do marek i konkretnych modeli (dla wersji aplikacji 1.4 i wyższych):

  • Samsung - tu nie ma żadnych problemów, działa na każdym sprzęcie z nadajnikiem. Potwierdzone modele: Galaxy S4, S4 mini, S5, Tab S 10.5, Tab 3,
  • HTC - testowałem praktycznie tylko na One M7 i działa bez zarzutu,
  • Google - działa na Nexusie 5,
  • Sony - działa na Xperii Z,
  • LG - tu jest najwięcej zamieszania. Jest kilka modeli, które są wyposażone w nadajnik, lecz LG nie pozwala z nich korzystać innym aplikacjom niż swoim. Ostatnio pojawił się LG G3, do którego opublikowali już API. Przystosowałem aplikację aby korzystała z tego API, lecz nie miałem okazji nigdzie tego przetestować.
Screenshot_2014-10-24-17-25-41

Zrzut ekranu

Podoba mi się - co dalej?

Aplikację możesz pobrać w Google Play. Zapraszam też na fanpage gdzie na bieżąco informuję o postępach i ewentualnych problemach jakie napotykam. Jeśli masz pomysł na ciekawą funkcję do aplikacji, śmiało możesz o tym napisać na tablicy – będzie można wspólnie podyskutować.

Nie podoba mi się!

Jestem otwarty na wszelkie sugestie - zapraszam do kontaktu przez fanpage (link powyżej) lub pod adresem piotr@mcft.eu. Kilka funkcji obecnych w aplikacji to pomysły użytkowników! Chętnie dopiszę Cię do listy "zasłużonych" w części o programie jeżeli zaimplementuję Twój pomysł lub pomożesz mi w inny sposób.

android, minisumo, moduły startowe, pilot, sumo, zdalne sterowanie

Trwa ładowanie komentarzy...