Skocz do zawartości

Zautomatyzowanie manipulatora a silnik w podstawie


Adam000

Pomocna odpowiedź

Zbieram się do budowy manipulatora i męczy mnie jedna rzecz. Jeżeli do obracania robota(tzn.silnik w podstawie robota) zastosuje serwo z pracą ciągłą(360 stopni) lub np. silnik od wycieraczek to czy będę mógł bez większych problemów zautomatyzować go do np. schematycznego przenoszenia jakiś przedmiotów (wiem, że jest to łatwiejsze przy serwach 180 stopni, bo można ustalić ich pozycję). Opcjonalnie jeśli ktoś ma inny pomysł aby obracać robota o 360 stopni w podstawie( ja np. pomyślałem o 2 serwach w platformie) i jednocześnie w łatwy sposób móc go zautomatyzować to też będę wdzięczny. Może też całkowicie zmienię pomysł na silniki krokowe.

Link do komentarza
Share on other sites

Pierwsza kwestia czy na pewno potrzebujesz obrót o 360 stopni? Ciężko wyobrazić sobie konstrukcję, w której jest to niezbędne. Druga sprawa, co z zasilaniem oraz innymi przewodami? Dasz radę poprowadzić wszystkie sygnały przy pełnych obrotach?

Najlepiej do dowolnego napędu dołożyć enkoder oraz krańcówkę, która będzie wykorzystywana do zerowania pozycji. Ewentualnie enkoder z tarczą zakodowaną kodem Gray'a, to też pozwoli na identyfikację położenia.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wikkan, no ja patrzę i nie wiem dlaczego uważasz, że nie osiągniesz w pełni sFerycznego pola pracy?

To, że w rzucie z góry jest wycięty trójkąt z pola nie oznacza, że robot w to miejsce nie sięgnie. Rzut z boku pokazuje, że tak.

Link do komentarza
Share on other sites

Oczywiscie sięgnie przy założeniu że 3 os ma zakres ruchu powyżej 180º. Małe roboty np. Agilusy od kuki mają sferyczny obszar pracy ale jest to specjalna konstrukcja o rozszerzonym zakresie pracy dla każdej osi. Kolega chce wykonać projekt na serwach które w najlepszym wypadku mają 180º zakresu ruchu. Aby osiągnąć tak duży zakres pracy 4, 5 i 6 musi być większy niż 180º.

Sam w celach "naukowych" 🙂 składam mały manipulator 5 osiowy i w moim przypadku tanie serwa są naprawdę tanie w wykonaniu i użyteczny zakres pracy to ok. 140º.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.