Skocz do zawartości

Wzmacniacz PT100


Vroobee

Pomocna odpowiedź

Witam,
mam pewien problem, mianowicie konstruuję sobie wzmacniacz do czujnika PT100 na układzie LM358. Podczas konstruowania układu napotkałem na problem. Wzmacniacz wystawia wciąż stałe napięcie przy zmianie rezystancji czujnika. Nie mam pojęcia co może być nie tak. Próbowałem zobaczyć co się będzie działo krok po kroku tj. już za pierwszym wzmacniaczem. I zauważyłem, że już tutaj zaczyna się problem. Zgodnie ze wzorem na napięcie wyjściowe wzmacniacza różnicowego powinienem otrzymać na wyjściu pierwszego wzmacniacza jakieś -1,54 V. Otrzymuję -0,15 V albo mniej. Ktoś może mi pomóc ? Proszę się nie śmiać jeśli popełniam głupie błędy.

Schemat:

Link do komentarza
Share on other sites

Przede wszystkim to wytłumacz jak chcesz gdziekolwiek dostawać napięcie ujemne skoro zasilanie wszystkiego jest tylko +12V?

Pierwszy stopień to wzmacniacz różnicowy. Po co? Po co robisz dwa dzielniki R5/R7 i R10/PT100 (czyli tak naprawdę mostek), żeby za chwilę mierzyć różnicę między nimi? Eliminacja wpływu zasilania? Wątpliwe, bo mostek jest niesymetryczny.

Z pierwszego dzielnika dostaniesz 2.1V a z drugiego (bo czujnik PT100 ma 100Ω a nie 1k) tylko 0.25V. Wzmacniacz odniesie tę różnicę do masy więc pomijając wpływ prądów wejściowych wzmacniacza różnicowego powinieneś mieć na wyjściu ok. -1.85V. To oczywiście przy takim zasilaniu nie jest możliwe, więc wzmacniacz IC1B stoi w ujemnym nasyceniu i na jego wyjściu powinno być ok 0V.

EDIT: Dodatnie napięcie wyjściowe dostaniesz dopiero wówczas, gdy napięcie z PT100 przekroczy 2.1V, czyli gdy jego rezystancja będzie > R7.

Link do komentarza
Share on other sites

Odpowiedź została odnaleziona w poprzednim poście 🙂 nie zwróciłem uwagi na rezystor na dzielniku napięcia. Powinien być 100 Ohm a nie 1k 🙂 Temat do zamknięcia

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim
Ten temat został zamknięty.
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.