Skocz do zawartości

Silniki krokowe do mini CNC


mog123

Pomocna odpowiedź

Siemano 🙂

będę budował malutkie cnc o polu roboczym 8x8x8cm, udało mi się załatwić fajne prowadnice i możliwość budowy calej konstrukcji w pracy. Na elektronikę zdecydowałem się użyć grbl + arduino + stepsticki. Docelowo chciałem rzeźbić w wosku i robić odlewy jak w poradniku lcamtuf'a. Wrzeciono będzie z dremela z przedłużką(dremel będzie leżał z boku tak by silników nie męczyć). Samym dremelem, który posiadam udało mi się ciąć aluminium, więc liczę że w nagłych wypadkach uda mi się też i ten materiał pociąć. Jako że wszystko ma być mega lowcostowe to szukam tanich krokowców na allegro. Chciałem znaleźć coś z jako takim momentem do ~10PLN/sztuke. Znalazłem coś takiego:

http://allegro.pl/silnik-krokowy-stp-43d1016-02-cnc-i5065378697.html

ale nie wiem czy nie ma obecnie lepszej opcji. Może ktoś bardziej obcykany coś dobrego poleci?

Pozdro 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety w kwestii krokowców nie pomogę, ale napiszę coś w sprawie wrzeciona. Kiedyś widziałem fajny projekt, gdzie zamiast ogromnego klocka-wrzeciona był modelarski outrunner BLDC:

Takie rozwiązanie jest lżejsze od dremela, a ze zmniejszoną masą idzie mniejsza bezwładność, dalej większe przyspieszenia przy tych samych silnikach (o, jednak zahaczyłem o silniki) czyli ogólnie szybsza obróbka. Tylko jeśli masz już dremela, to kupno BLDC wychodzi poza ramy lowcostowości. No i możesz w łatwy sposób sterować prędkością wrzeciona.

Link do komentarza
Share on other sites

Hmm, czyli ruchoma brama? W sensie brama XYZ, czy tylko XY czy XZ? Generalnie brama to dosyć kawał maszyny i jak można ją unieruchomić, to zwykle się to robi. Interesowałem się kiedyś tematem amatorskich CNC i w małych maszynkach najczęściej było tak, że stół w X (czy tam Y, przód-tył) sobie jeździł, brama nieruchoma i wrzeciono z osią Z w Y jeździło. Tak jak w reprapach, tylko Z z Y zamienione. Może najlepiej byłoby policzyć po prostu momenty, które potrzebujesz w najsłabszej wersji (jakie max przyspieszenia/siły) i potem dobieranie silników? 😋

W ogóle mam tego 'dremelka'... muszę pokminić z przerobieniem silnika na prąd stały, bo to nie ma momentu 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.