Skocz do zawartości

Fotorelacja z zawodów Robomaticon 2015


Pomocna odpowiedź

html_mig_img
W sobotę na Politechnice Warszawskiej mieliśmy okazję do śledzenia zmagań robotów. Wszystko dzięki kołu Robomatic, które przygotowało dla nas Robomaticon 2015, o których pisałem jakiś czas temu.Zapraszam do mojej krótkie fotorelacji, zachęcam również do dzielenia się swoimi uwagami na temat wydarzenia w komentarzach.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Czas na komentarz po zawodach, na początku uwagi:

:minus: brak harmonogramu na identyfikatorach

:minus: nie trzymanie się harmonogramu

:minus: problemy z systemem informatycznym, które blokowały sędziów przy konkurencjach

:minus: opóźnienie i czekanie, gdy zawodnicy do LFów nie stawiali się podczas finału

:minus: problemy z wpisywaniem wszystkich wyników do systemu

:minus: powolna rejestracja, problemy ze zdobyciem smyczy

:minus: tradycyjnie, daleko do strefy czasowej

:minus: / :plus: sprzątanie imprezy zanim się zakończyła, w efekcie ostatnie nagrody były rozdawane praktycznie przy pustej auli, z której wynoszono ławki i barierki

:minus: / :plus: brak nazwisk konstruktorów na dyplomach (jednak zostały dopisane po mojej prośbie)

:minus: / :plus: punkt kontrowersyjny dla mnie: zgoda na latanie quadrocopterami nad zawodnikami i publiczonością

:plus: bardzo dobre nagrody

:plus: świetni sędziowie przy LF

:plus: dobra trasa do LF

:plus: świetnie działające bramki do LF

:plus: wystarczająca ilość miejsca w strefie serwisowej

:plus: WiFi i prąd

:plus: komunikaty w strefie serwisowej

:plus: poczęstunek

:plus: miła atmosfera, życzliwi organizatorzy

Link do komentarza
Share on other sites

Z mojej strony:

Oprawa medialna!

Napoje energetyczne (kofeina się przydała : ))

Duża przestrzeń dla widzów

Informacja na strefie serwisowej

Organizatorzy starali się na bieżąco łatać bugi

Strona internetowa zawodów (graficznie)

Początkowy chaos organizacyjny (rejestracja, prąd na strefie, moduły startowe)

Informacja, dla zawodników na hali głównej (moim zdaniem trochę się gubiło, w natłoku innych informacji)

Tory do LFów (w sensie rozmiaru, bo trasy na propsie)

Brak harmonogramu w widocznym miejscu (np. rewersie identyfikatora)

Strona internetowa zawodów (funkcjonalność)

Generalnie na plus : ) Dobra robota, z chęcią wpadnę za rok! ; )

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

Pierwszy raz pojechałem na zwody a w zasadzie się zorganizowałem by pojechać. Głównie po to żeby zobaczyć micromouse w akcji i przy tej konkurencji najwięcej czasu spędziłem.

Z Plusów:

Strona www i jej wygląd

Oprawa medialna i sposób prowadzenia

Zewnętrzne firmy które pokazywały swoje zabawki (następnym razem trzeba ich wiecej zaprosić)

Wyświetlacze z pokazanym harmonogramaem kto za ile statruje (chociaż miło by było gdyby były godziny a nie "start za" a jeżeli juz to odliczanie a nie statyczna wersja) i równie dobrze można by je wykorzystać do pokazywania wyników na bieżąco i miejsc które aktualnie zajmuje dany robot

Zachęcenie dzieciaków do czynnego brania udziału w budowaniu robotów oraz poniekąt stworzenie konkurencji w której mogli startować sami (deathrace)

Źle rozstawione barierki uniemożliwiały przejście zawodnikowi dookoła labiryntu

jedna ściana była oklejona taśmą czarną i wydaje mi się że kilka przejazdów własnie przez natrafienie na czarne pole źle zmyliło robota i zaczął popełniać błędy

strasznie duże uskoki na łączeniu płyt

Brak jakiegoś kijka z haczykiem do wyciągania myszki ze środka labiryntu i zawodnicy musieli się wspierać na labiryncie by wydostać mysz.

po uszkodzeniu jednego słupka nie został wymieniony na nowy a 2 ściany zostały po prostu postawione (ściany graniczne labiryntu)

Strona się ładowała domyślnie w języku angielskim

nie było informacji jasno pokazanej gdzie są zawody ani nic w stylu "jak dojechać"

I taka drobna uwaga może następnym razem warto pokazać na stronie ile już się robotów zgłosiło wraz z krótkimi ich opisami i pokazać ogólną sume robotów biorących udział w zawodach.

Pomimo wielu minusów co wypisałem impreze uważam za bardzo udaną i warto było przyjechać 350KM. I co jeszcze można powiedzieć? Oby wiecej takich imprez

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

zdecydowanie nagłośnienie było do niczego. Nie słyszałem praktycznie nic, gdyby ktoś mi nie powiedział to nawet bym nie wiedział, że mam iść na scene odebrać nagrodę.

funkcjonalność strony też nie była za dobra. Wygląd ok, ale back-end denerwował chyba wszystkich.

podczas rejestracji tworzyły się kolejki przez to, że u innej osoby się rejestrowało, a u innej opłacało wpisowe.

na początku był problem z prądem na freestyle, dostałem przedłużacz z tekstem "sprawdź bo wczoraj jak był podłączony to iskrzył i nie działał za dobrze" 😉

błędna nazwa robota na dyplomie, na szczęście dostałem nowy, poprawiony.

rozmiar imprezy robił wrażenie, praktycznie bez przerwy przez 7 godzin miałem przed sobą publiczność.

darmowe energetyki.

wszędzie były ekrany informacyjne.

ogólna atmosfera była świetna, wszyscy życzliwie nastawieni.

bardzo wartościowe nagrody.

super obsługa, w końcu dostałem sprawny przedłużacz 😉

Byłem dwa lata temu, ogólnie tendencja wzrostowa, jak najbardziej polecam 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Czytam opinie i czuję się jakbym była na zupełnie innych zawodach. Niestety zdecydowaliśmy się wystartować w konkurencji LEGO sumo. Nie wiem po co organizatorzy ją w ogóle rozgrywali, skoro tak jej nie lubią i wcale tego nie ukrywają.

Niestety nie ma pełnych wyników w internecie, ale można podejrzewać, że była to konkurencja, która cieszyła się dosyć sporym zainteresowaniem, być może największym po lfach i minisumo, bo pojawiło się około 20 robotów. Była to na pewno najliczniejsza po minisumo kategoria xsumo. Niestety organizatorzy zaplanowali na nią jedynie 1,5 godziny. Nie rozegrano rundy grupowej tylko pucharową z dziwacznym rozstawianiem (niektóre roboty były rozstawione w drabince kilka razy...). Sędziowie nie wiedzieli nawet na jakim ringu miała odbywać się konkurencja. Dopiero po upomnieniu przez zawodników pojawił się ring zgodny z wielkością zadeklarowaną w regulaminie. Nagrody stanowiła paczka gadżetów od sponsorów, zresztą takie same można było otrzymać na ich stoiskach podczas całego dnia. Naprawdę przyjeżdżając na zawody reklamujące się hasłem "pula nagród 20000 zł" oczekuje się więcej.

Mam ogromną prośbę do organizatorów: w przyszłych edycjach albo potraktujcie tę konkurencję poważnie albo z niej zrezygnujcie, trochę przykro jest się czuć jak zawodnik drugiej kategorii... Może łatwiej będzie od razu w regulaminie napisać, że konkurencja LEGO sumo ma charakter towarzyski i nie otrzymuje się za nią nagród, tylko pamiątkowe dyplomy-laurki? Jeśli potrzebujecie pomysłu na nową konkurencję w zamian to polecam Bear Rescue albo Ketchup House.

Na szczęście zdecydowałam się jeszcze na start w LF Enhanced i bardzo się cieszę, bo przemiła atmosfera przy torze poprawiła mi nieco nastrój. Pozdrawiam i przepraszam wszystkich zawodników, przed których wpychałam się w kolejkę, po prostu chciałam poczuć chociaż odrobinę ducha zawodów 🙂

Pomijając LEGO sumo, moje podsumowanie zawodów:

Nieprzemyślany harmonogram. Jeśli organizatorzy wiedzą i tak go zmodyfikują, to czemu nie został po prostu ogłoszony w zmienionej wersji?

Mało czytelne identyfikatory. Pisanie niebieskim po zielononiebieskim ma mało sensu 😉

Strona

Jak zwykle miało działać sprawdzanie osób wchodzących do strefy serwisowej. Nie działało.

Brak zegara w lfach, na którym można by podejrzeć aktualny czas przejazdu.

W tym roku rzeczywiście chętna i pomocna osoba pod falką w Małej Auli. Brakowało tylko tego, żeby na jego pytania ktoś odpowiadał.

Strona z wynikami. Jakby była kompletna i działająca to byłoby świetnie. Szkoda, że nikt nie wklepał po prostu brakujących wyników na spokojnie wczoraj wieczorem, żeby można było sprawdzić wyniki konkurencji, których nie było można śledzić na bieżąco.

Spory przekrój zawodników z różnych części kraju

Mniej publiczności niż w zeszłym roku - przynajmniej dało się przejść prze aulę.

Ogarnięci sędziowie w lfach.

Dobrej jakości trasy lfów (chociaż zabrakło uprzątnięcia od czasu do czasu planszy testowej).

Tak z ciekawości, jak wyglądała realizacja tego

Grupa robotów z turbinami walczy o nagrody główne, a grupa bez turbin o nagrody uznaniowe konkurencji.
punktu regulaminu? 😉
Link do komentarza
Share on other sites

WYNIKI:

NanoSumo:

1) nanoHaker 2

2) Puga

3) Drzemlik

MicroSumo:

1) IRYD

2) Microatom

3) mikroslim

MiniSumo:

1) Pixel

2) Razor

3) Slim Jr.

Sumo:

1) CEP III

2) Szwagierka

3) NOO8

LegoSumo:

1) Brick

2) Tytanowy Janusz

3) Nidoking

HumanoidSumo

1) Andrzej

2) DR MUNDO

3) HRS

HumanoidSprint:

1) DR MUNDO

2) HRS

3) BARBIE

LineFollower Enhanced:

1) Spectrum

2) Er3

3) Funix

LineFollower (turbina):

1) Impala

2) Sonic

3) Silver

LineFollower (bez turbiny):

1) Chimera

2) Roadrunner

3) Dzida

MicroMouse:

1) RAT

2) TAU

3) ABY DO METY

FreeStyle:

1) Ralp

2) Krab i Fenix

3) Parking

4) Frezarka

5) Leonardo

6) Traktronix

DeathRace:

1) Eclipse

2) Sprinter 2

3) Zielonek

PuckCollect:

1) Q

2) --

3) --

Link do komentarza
Share on other sites

Czas i na moje podsumowanie:

Harmonogram po co robić i umieszczać harmonogram, który jest nie możliwy do realizacji i z góry sami organizatorzy mówią że będzie poślizg?

brak tego harmonogramu w widocznych miejscach

informowanie zawodników było do bani. Po co tyle danych w tym formularzu wypełniałem, żeby nie zostać poinformowanym.

Nieznajomość regulaminów konkurencji nanosumo przez sędziego.

Regulamin mówi na stronie:

Robot jest karany przewinieniem gdy:

-­ robot nie będzie poruszał się przez 30 sekund,
­- roboty poruszają się lecz nie dotykają przez dłuższy czas

Jak widać sędzia ma problem z interpretacją jednego zdania. Skoro jeden robot nie poruszał się ponad 30 sekund, to jak może być spełniony drugi warunek w którym dokładnie widzimy liczbę mnogą. Jeśli robota pozostającego w bezruchu traktuje się jako poruszającego się to zostaje mi tylko pogratulować!

Dyskwalifikacja w ns za to, że brałem udział w eliminacjach LFE? Po pytaniu z jakiej racji dostałem informację:

Niestawienie się na w określonym czasie.
Znowu kolejny ciekawy incydent. Pytałem się o 12:30 co będzie z ns i us. Informację jaką dostałem to, że duże opóźnienie i poinformują. Po wejściu po lfe do strefy serwisowej zobaczyłem na ekranie, że wszystkie moje roboty mają wpisane 2 punkty stracone. Jak się później dowiedziałem informacja została podana żeby zawołać z serwisowej zawodników, ale do lf już nie doszła. Po zgłoszeniu incydentu zostałem poinformowany, że albo robię bratobójcze walki albo dyskwalifikacja. Jak człowiek może się nie zdenerwować słysząc taką informację? Nie po to jechałem 130 km aby usłyszeć że mogę postawić swoje roboty na przeciw siebie i patrzeć na to samo co robiłem dokładnie przed wyjazdem z domu. Oczywiście w całej tej nie przyjemnej sytuacji nie zostało użyte przez prowadzących słowa takie jak: "przepraszamy, przykro nam", wyglądało na to że po prostu im nie zależy. Rozmowa z sędzią sprowadzała się do krótkiej pyskówki z jego strony.

Niesamowite problemy z modułami startowymi (oczywiście pretensji tu nie mam do organizatorów że im takie przysłali). Zdziwiła mnie informacja, którą przekazał sędzia koledze Klonyyy, że na stronie napisane jest, że moduły są tylko na 5V. Tak? to chyba jest zła wersja na stronie bo jest taka informacja:

Moduły są zasilane napięciem o zakresie 3,3-5V
i
Przygotowane przez organizatorów moduły zachowują pełna kompatybilność sprzętową

oraz programową z modułami stosowanymi podczas innych zawodów robotyki amatorskiej

w całej Europie.

Zdaję sobie sprawę, że to nie wasza wina, ale przez takie pomyłki powstają duże problemy.

Brak plakietek, wejściówek do strefy serwisowej dla opiekunów/rodziny.

Słaba informacja z toaletami, nie wiadomo było, że toaleta męska jest w drugim skrzydle.

Brak stoliczków, kontaktu w pobliżu trasy do LF.

Strona internetowa. Niby super, ale jak już zobaczyłem ile się ona ładuję to wiedziałem, że to nie może dobrze działać. Angielski mieszający się z Polskim. Tragedia. Rejestracja praktycznie nie do przejścia. Sprawdzenie czy wszystkie dane robotów są poprawne było praktycznie nie możliwe.

Dość kontrowersyjną sytuacją były loty quadrocopterem nad publiką. Nie muszę szukać dużo przykładów. 2lata temu prawie stała się tragedia, gdy quadrocopter, ze sceny zleciał na dziecko stojące pod nią.

Jeszcze trochę niedociągnięć było, ale mało istotne.

Teraz troszkę zalet:

Jedzenie

Wifi i prąd

dużo przestrzeni w strefie serwisowej

Wyniki w strefie

Super atmosfera

Ciekawe nagrody

Myślę, że na zawody powrócę za rok. Mam nadzieje że lista minusów drastycznie spadnie i za rok będę mógł napisać same plusy.

Link do komentarza
Share on other sites

Pewnie w większości kategorii startowało więcej niż 3 konstrukcje. Dlaczego wyniki są ograniczone tylko do pierwszych 3 miejsc? Dla 4 czy niżej miejsca było by pewnie miło że w stosunku do zeszłego roku się poprawił. Chyba to nie jest problemem zrobić na samym dole wyników pełnej listy z wszystkimi wynikami.

Czego jeszcze mi brakuje? Obszernej fotorelacji, zdjęć każdej kategorii a najlepiej jeszcze filmów z przejazdów, niekoniecznie wszystkich ale najlepiej po kilka z każdej konkurencji. szukałem deathrace na którym już nie mogłem zostać i niestety jak dotąd nic nie znalazłem.

Link do komentarza
Share on other sites

Były nagrody

duży plus za jedzenie i wodę rozdawaną na zawodach

sprawnie wykonanie konkurencji nanosumo, microsumo i sumo

elastyczność w związku z problemami z modułami startowymi

ring do minisumo w strefie serwisowej

wyniki w strefie

pilnowanie sali, w której przebywali zawodnicy

Nieznajomość regulaminów do sumo (na przykład ważenie koła które odpadło komuś po spadnięciu z ringu)

nieprzepisowo wysokie ringi

brak kontaktu przy rejestracji (do dnia zawodów nie byłem pewien czy zarejestrowałem poprawnie roboty)

obowiązkowe intro na stronie

5 sekund opóźnienia w dużym sumo !!!

nieuczciwy podział nagród. Za 1 miejsce LFE był tablet warty 800 zł. Za pierwsze miejsce w nano była płytka STM za 50zł. Za II miejsce w sumo była klawiatura bezprzewodowa.

Potężny minus za zasilanie w sali serwisowej. Wszystko szło z jednego przedłużacza. Jeżeli coś by się spaliło / zwarło wszyscy byliby ugotowani.

Link do komentarza
Share on other sites

Kilka uwag ode mnie:

strona tragedia, coś co powinno być tylko prostym formularzem w stylu wypełniam, klikam wyślij i zapominam rozrasta się do ogromnych niepotrzebnych portali. Tyczy się to także innych zawodów. Zakładanie kont, a tym bardziej osobnych przez wszystkich członków drużyny jest całkowicie zbędne.

strefa serwisowa na drugim piętrze. Czy na prawdę nie było sali lub kilku mniejszych na parterze? większość zawodników robi maraton, podróż na zawody -> zawody -> powrót do domu, co przekłada się na kilkanaście godzin na nogach. Dodatkowe kilkanaście razy wbiegania i zbiegania po schodach potrafi człowieka wykończyć.

nieznajomość zasad przez sędziów. Dobrze, że przyjmowali sugestie zawodników.

dziwny sposób generacji grup i drzewka finałowego w minisumo. Zawodnicy lubią sobie spekulować czy wyjdą z grupy i z kim się spotkają w ćwierćfinałach. Tutaj nic nie było wiadomo.

harmonogram, nie realizowany od samego początku dnia

mało przedłużaczy w strefie serwisowej

aktualne wyniki na stronie

nagrody, jakie by nie były i czy sprawiedliwie dla różnych kategorii (bon w jednej czy tablet w drugiej) to pewnie kwestia polityki ze sponsorami, ale fajnie, że są

Napisałem więcej minusów niż plusów, bo liczę, że pomoże to organizować lepsze zawody w przyszłości, a ogólnie dziękuję bardzo organizatorom za przygotowanie takiej imprezy, która pomimo tych niedociągnięć była bardzo udana.

Link do komentarza
Share on other sites

Byłem. Super turniej! Nie ma lepszej imprezy w Polsce. Nie jestem podstawiony, pisze to szczerze. Naprawdę super ludzie, niskie wpisowe, super nagrody, smaczne bułki. Nie mogę się doczekać następnego konkursu! OnlyArduino!

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.