Skocz do zawartości

LF- schemat do sprawdzenia.


Pomocna odpowiedź

Jak obliczyłeś wartości rezystorów ograniczających prąd diod w transoptorach (RP?) ? Czy 33R to trochę nie za mało?

O ile dobrze widzę podłączasz diody przez 33R do 3.3V. Na diodzie jest spadek ok. 1,2V (tak podaje datasheet), ale może być nawet 1.0V. Przy 1,2V, popłynie prąd ok. 64mA - trochę sporo, producent podaje jako typowy 20mA, a max. 50mA.

Przyczepiłbym się jeszcze do komparatorów - tak bez jakiejkolwiek histerezy prosto do procka? Mam chociaż nadzieję, że nie planujesz używać przerwań do odczytu. Poza tym nie zawsze dobrze jest liczyć na pullup-y w procku, mogą mieć bardzo zmienne parametry. A o ile rozumiem wyjścia OC z LM339 mają działać tylko dzięki tym pullup-om.

A i jeszcze diody przy module BT - na jaką jasność liczysz? Bo przy rezystorach 10k to raczej jasno nie zaświecą.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Przy 1,2V, popłynie prąd ok. 64mA - trochę sporo

A ja się pytam skąd wziąłeś takie dane? Z datasheeta i mojego doświadczenia wynika, że przy spadku 1,2V popłynie 20-21mA.

Link do komentarza
Share on other sites

Spadek napięcia jest z datasheet-a, producent podaje, że wynosi od 1.0V do 1.5V na diodzie. Ponieważ zasilanie jest z 3.3V, więc spadek na rezystorze wyniesie od 1.8V do 2.3V. Jak to podzielimy przez 33R, wychodzi od 55mA do prawie 70mA - czyli trochę sporo. W rzeczywistości prąd będzie pewnie mniejszy, ale i tak chyba trochę za duży dla tej diody.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeszcze nie spotkałem się z KTIRem, który przy przepływie prądu 20mA przez diodę miałby inny spadek napięcia niż 1,2V i tego należy się trzymać. Kingbright robi na tyle powtarzalne elementy, że to typical 1,2V należałoby traktować jak świętość. Powiem więcej, z tego co pamiętam to odczyty na wszystkich KTIRach umieszczonych nad tym samym podłożem różniły się chyba o mniej niż 1% czyli pewnie w granicy błędu pomiaru moim miernikiem.

Link do komentarza
Share on other sites

Nawet zakładając, że będzie spadek 1,2V, prąd przy rezystorze 33R będzie w okolicach 65mA (mniej, bo dioda nie jest idealna i spadek trochę jednak wzrośnie przy prądzie powyżej 20mA). Po prostu należy dać rezystor 100R i będzie dobrze.

[ Dodano: 28-02-2015, 22:55 ]

Natomiast co do powtarzalności i parametrów układów, to w przypadku pojedynczych sztuk jak najbardziej można polegać na wartości typowej.

Ale jeśli projektujemy urządzenie przeznaczone do masowej produkcji, nigdy nie wolno nawet patrzeć na ten parametr. Producent zapewnia wartości minimalne i maksymalne. Elementy nie spełniające tych kryteriów są po prostu wadliwe. Natomiast cała reszta to kwestia statystyki, szczęścia i czasu. Wcześniej lub później znajdziemy elementy o parametrach zbliżonych do minimum lub maksimum.

Co gorsza, po kilku latach produkcji może się okazać, że producent zmienił technologię, produkuje elementy które spełniają kryteria, ale typowa wartość jest już zupełnie inna.

Polecam książkę: http://wydawnictwo.btc.pl/index.php?ukey=product&productID=20049

Autor dokładniej tłumaczy tą kwestię.

Link do komentarza
Share on other sites

Elvis, ok tu masz absolutną rację. Nie sprawdzałem obliczeń rezystora, według obliczeń wychodzi 105Ω, więc 100Ω załatwi sprawę biorąc pod uwagę 5% tolerancję.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem dlaczego ale mi przy pomiarach wychodzi ciut powyżej 1V. Powtarzalnie. A te wartości rezystorów to pomyłka, przy BT kopiowałem i nie zmieniłem wartości a KTIRy miały być łączone szeregowo po 2.

Komparatory nie mają wyjścia 1 albo 0? Do czego powinienem podciągnąć?

Link do komentarza
Share on other sites

Wiele komparatorów, w tym LM339 ma wyjście typu Open-Colector. Oznacza to, że wyjście może być "zwarte" do masy, albo będzie wisieć w powietrzu. Jeśli nie podłączysz pullup-a, to na wyjściu będzie stale wartość 0! Na szczęście STM32 ma bardzo rozbudowane porty I/O i można rezystor pullup włączyć w samym procesorze. Jedyny minus jest taki, że ten rezystor to w rzeczywistości tranzystor i jego parametry są delikatnie mówiąc kiepskie. Słyszałem, że wartość waha się od 10k do 100k i poza tym że jest niewiele można o nim powiedzieć na pewno.

W każdym razie dodanie rezystorów daje większą "pewność" i powtarzalność działania.

Pomyśl jeszcze o histerezie. Jeśli komparator będzie miał na obu wejściach napięcia o podobnej wartości, wyjście będzie naprzemiennie zmieniało stan pod wpływam najmniejszych zakłóceń. Procesor może tego nie lubić - szczególnie jeśli każda zmiana wywoła przerwanie.

[ Dodano: 28-02-2015, 23:11 ]

Pullup podłącza się do napięcia zasilania procesora, czyli 3.3V.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Na przykład żeby szybciej zareagować na wykrycie linii? Oczywiście rozwiązanie z pętlą jest łatwiejsze i pewniejsze. Ale nie wiem, jak będzie program wyglądał, więc podpowiadam co może pójść źle.

Link do komentarza
Share on other sites

10k może być jak najbardziej. Ki-Cada niestety nie znam więc nie pomogę.

Jeszcze jedna uwaga - proponowałbym dodać więcej kondensatorów filtrujących, np. klasyczne 100nF przy każdym układzie niewiele kosztuje, a może pomóc. W szczególności moduł BT powinien dostać porządne filtrowanie.

O ile rozumiem ten silnik BLDC ma własny sterownik? Bo tranzystorki bss138 to raczej dużo prądu nie wytrzymają

[ Dodano: 28-02-2015, 23:37 ]

I jeszcze jedna rada - wejścia "bezpośrednio" podłączone do procesora, jak np. z modułu BT, czasem warto podłączyć przez rezystory, np. 100R (docelowo można zastąpić przez 0R). Taka sztuczka ma jedną zaletę - jeśli coś niechcący zewrzemy, procesor przeżyje, bo rezystory ograniczą prąd. A jeśli linia biegnie prosto do procka, to może nas czekać kurs wylutowywania układów SMD.

Dodatkowo rezystory zmniejszają ryzyko uszkodzenia przez elektryczność statyczną. A raczej nikt nie lutuje płytki przy prawidłowo uziemionym i zabezpieczonym stanowisku, prawda?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.