Skocz do zawartości

Ile czujników?


Special11

Pomocna odpowiedź

Chodzi Ci o potrójny scalony wzmacniacz operacyjny? Nie spotkałem się z takimi, ale co to za problem w LM324 wykorzystać tylko 3 z 4 "części"?

Jeśli chodzi o ilość stosowanych czujników, to przy poważniejszych robotach (odczyty stanów przez ADC) wykorzystuje się 5 czujników, a przy linefollowerze na komparatorze i jakimś prostym uC to najczęściej spotykam 3 lub 4 czujniki (3 łatwiej oprogramować, ale przy 4 zyskujemy większą dokładność odczytów). Jeśli to ma być Twój pierwszy lfr to polecam 3 czujniki.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No tak, ale chodziło mi o taki bez mikrokontrolera, w prawdzie umiem c++, ale nie znam funkcji, a to dopiero mój drugi robot.

Kupiłem kiedyś atmega8 tylko kodu bym raczej nie umiał zrobić.

Link do komentarza
Share on other sites

To nie jest prosty temat, ja niedawno pracowałem nad takim rozwiązaniem, w dodatku poprzeczkę ustawiłem sobie dość wysoko - wszystko miało być na tranzystorach. Powstał jednak tylko schemat, oto on:

Posiada on układ pamiętania ostatniego odczytu, jednak to dotyczy tylko bocznych czujników, więc odległość między czujnikami nie powinna przekroczyć szerokości taśmy. W dodatku pomiędzy podłożem a linią powinien być duży kontrast, z powodu braku komparatora.

Układ powstał tylko w teorii, nie był on przeze mnie testowany w praktyce, ale raczej powinien działać (w symulacji w programie multisim wszystko było dobrze).

A co do pamięci w mikroprocku, to sprawa jest bajecznie prosta, prościej jest zrobić właśnie ten układ pamięci niż bez niego. Wystarczy nie wykonywać nic gdy czujniki wyjadą poza linię (wtedy wciąż będzie wykonywać się poprzednie "polecenie").

Link do komentarza
Share on other sites

Nie używałem TCRT5000, mogę ci jedynie powiedzieć, że CNY70 nie trzyma parametrów pomiędzy egzemplarzami. Jest ogromny rozrzut czułości fototranzystorów przy jednakowym oświetleniu ich.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.