Skocz do zawartości

Platforma- Mini cywilizacja


Pomocna odpowiedź

Witam

Etap Waldka światłoluba mam już za sobą. Pomyślałem że czas na coś poważniejszego. Jako że jestem człowiekiem który nielubi robić małych prostych projektów a wole od razu zrobić coś większego z zaawansowanego. Postanowiłem że zrobię coś co będzie można ciągle rozwijać. Myślałem nad tym dość długo co zrobić by było ciekawe, oryginalne i miało możliwość się rozwijać wraz z przypływem gotówki i umiejętności. Wybór padł na Platworme-Matke. Ma być to spora platforma na gąsienicach. Będzie to jagby podstawa całego projektu. Ma ona w sobie mieć sporo miejsca. Pierwszym zadaniem tej platformy ma być poprostu możliwość jeżdżenia po wszystkim. Ostateczne założenie ma polegać na tym że będzie to robot poznawczy. Temu nazwałem go matka bo sam w sobie ma być on tylko centralą dla robotów które mam zamiar w nim umieścić oraz podstawą dla manipulatora . Ogólnie jak na przykład wymyśliłem mu jedno z zadań jakie miałby wykonać. Jako że budowa tego robota i wstępne testy miałby by być wykonywane w magazynie firmy mojego ojca Pomyślałem o porozmieszczaniu tam punktów z napięciem. Przez co matka gdy jej akumulator będą na wyczerpaniu będzie czuła coś w rodzaju głodu. By go zaspokoić wypuści ze swojego wnętrza małe roboty które będą miały 2 zadania. Pierwsze sprawdzić znane punkty czy jest tam jedzonko (prąd) oraz szukać nowych miejsc (hala jest naprawdę wielka ). Następnie jak znajdą taki punkt będą musieli powiadomić o tym matkę która zawlecze się do tego miejsca. Mniej więcej oto mi chodzi że ma być to pewna cywilizacja która składa się z tego robota głównego oraz kilkunastu wyspecjalizowanych w pewnych czynnościach. Wiem że jest to zaawansowane temu robię to w takiej formie a nie innej. Będę mógł to robić stopniowo. Najpierw chcę zbudować samą platformę. Potem po kolei doda się jakiegoś robocika manipulator. Da się dla matki jakieś funkcje myślowe . Mam nadzieje że będzie to coś co będzie miało wielkie możliwości. Przecież może być też robocik z sama kamerka którym będzie sterować matka. Ale matka może stracić z nim kontakt (bo robocik badał rurę oddalił się za daleko albo się gdzieś wgramolił ) wiec będzie starała się matka wszelkimi dostępnymi możliwościami (robotami) go uratować. Wiec mój pomysł wygląda tak teraz czas g powoli realizować więc

ETAP 1

Platforma

OBUDOWA.

Robot będzie spory na dodatek będzie musiał ostatecznie sporo dźwigać (myślę wsadzić d niego z 2 aku oraz oczywiście te małe szkraby co maja w nim mieszkać) Myślę by była z aluminiowej blachy. Teraz tylko pytanie z jakiej grubości. Jeśli chodzi łączenia myślę o nitach.

NAPĘD

To ma się ruszać jak myślicie skąd wziąć takie silniki (w miarę tanio). Poza tym jak ten napęd przełożyć na gąsienice trzeba zrobić chyba cos podobnego jak jest w samochodzie.I ostatnia sprawa jak najlepiej zrobić gąsienice myślałem o gąsienicach które byłyby zrobione z łańcuchów rowerowych na które wnitował bym blaszki pokryte z jednej strony gumą

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem do końca o jakich wymiarach mowa ("bardzo duże" to hmmm... 😉 ), ale może standardowo - wkrętarki akumulatorowe z tesco? gotowe przekładnie, tylko podłączyć pod mostek H i zasilić odpowiednio.

Pomysł ciekawy, choć niezwykle wymagający. Trzymam kciuki 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Spory chodziło mi że będzie owiele większy niż standardowy line folower Zaraz w paincie namaże co mniej więcej mi chodzi w tej obudowie grunt by miała miejsce w środku na 2 średniej wielkości robociki i z 20 takich małych

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mam podobny projekt tylko całą Twoją cywilizację chcę upchnąć w jednym robocie. Kwestia "jedzonka" jest problematyczna. Musiał byś umieścić na poszukiwaczu odbiornik podczerwieni a każda ładowarka musi mieć nadajnik. Wysyłała by konkretne wartości binarnie co dajmy na to 500ms. Do tego odbiornik musiał by łapać sygnał w 360 stopniach (np. obrotowy). A i jak masz zamiar zrealizować kwestię że robocik powraca do matki. Np. znalazł wspomnianą ładowarę i musi poinformować resztę, i będzie wracać tą samą drogą? Tylko wtedy jeśli poszukiwacz przeciśnie się przez korytarz niewiele większy od niego to jak kilkukrotne bydle se z tym poradzi?

Link do komentarza
Share on other sites

Mnie właśnie się podoba że ma być to grupa robotów. Jeśli chodzi o to jak będą znajdować te jedzonko Po pierwsze grunt by właśnie je szukały a nie miały gotowe . Chcę zrobić podczerwienią coś w rodzaju węchu by nadajnik był 360 ale robocik czuł tylko jedną stronę. Wiec tak ten robocik będzie szukał puki nie skieruje swoego cyfrowego nosa w odpowiednia stronę. Poza tym on będzie musiał podejść i dotknąć stykami potencjalnego jedzonka by sprawdzić czy się nadaje. Jak nie to trzeba szukać dalej. Co do dostępu myślę że matka będzie miała takiego robota który będzie ciagną kabel od matki do tego miejsca. A co do powrotu robot bedzie musiał potem w ten sam sposób wyniuchać matkę. Fajnie gdyby udało mi sie w przyszłości zrobić coś takiego by roboty tworzyły cos w rodzaju mapy gdzie mieliby potem zapisane gdzie co znaleźli

Namazałem mniej wiecej jak to ma wygladać

[ Dodano: 09 Mar 09 09:19 ]

A właśnie o pewnej rzeczy zapomniałem do takich silników to mostek na MOFSetach nie bo takich prądów raczej żaden scalak niewydoli

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli byś zastosował w "matce" płytę z PC to można szaleć ;] wystarczy napisać program który by na mapie 2D z w jednym cyklu obrotowym sonaru na podanych odległościach umieszcza punkty gdzie się odbił sygnał. W praktyce to tak wygląda: przy włączeniu programu zaczyna się obracać sonar i ciągle wysyła bity "odległości przeszkody" podzielone przerwami o długości 20ms. Wtedy co sekundę dostaniemy 50 sygnałów odległościowych. I wtedy lokując "nadajniki" na ważnych obiektach i niektórych pkt mapy możemy stworzyć mapę.

Link do komentarza
Share on other sites

Chodziło mi o mapę na podstawie tych małych robaków. Poprostu tu jest przeszkoda a tu jest potencjalne jedzonko

[ Dodano: 09 Mar 09 09:50 ]

A co do płyt zPCa to mam takie 3 stare kompy z przez 5 lat mogę je rozebrac na części i wykorzystać kłopot tylko jak to zrobić i ile to prądu będzie żreć. Otym głebiej pomyśli sie później teraz myślę nad sama platformą. Meczy mnie te aluminium z jednej strony dobre b lekkie i mocne z drugiej koszmarne do obróbki. Chyba że bym zrobił rysunki techniczne części w megaCAD i by mi jakaś firma odrazu je wycieła

Link do komentarza
Share on other sites

Zasilacz do PC możesz zrobić z UPS. Rozwiążesz w ten sposób problem z ładowaniem. Możesz też wykonać własny zasilacz impulsowy, co może być trudne, biorąc pod uwagę ilość napięć jakie mają być na wyjściu(5V,-5V,12V,-12V,3,3V).

Link do komentarza
Share on other sites

Inaczej się robi... Wywala się większość elektryki z zasilacza ATX i wstawia akumulator normalny. Pozwala to że przy wyłączonym sprzęcie pobiera mało prądu, a gdy się odpali PC to daje wszystkie napięcia. I tym sposobem mamy przenośny zasilacz. Bo jeśli damy normalny UPS to najpierw 12V przetwarza na 230V i potem znów na 12V, wtedy daje przynajmniej 20-40% mocy na ciepło ;/

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli to ma być całkiem duży i ciężki robot to najlepiej zastosować napęd z elektrycznych wózków inwalidzkich, pociągną pewnie z 200kg, a jeśli mniejszy do kilkudziesięciu kilo to wkrętarki, ale nie te najtańsze z tesco tylko coś pożądnego.

A na mózg robota to może jakiegoś małego laptopa.

Link do komentarza
Share on other sites

Wiesz Laptop to spore nabicie kosztów. I to raczej jest na później narazie myśle jak zrobić napęd . Bo chyba przy czyms takim trzeba zrobić łożyska b na silniki tego wszystkiego zwalic niemoge

Link do komentarza
Share on other sites

Używany laptop to koszt 200-500zł... Ja w swoim projekcie skłaniam się w stronę płyty Mini ITX od GB ;] na allegro za 3 stówy jest nówka. Pobiera 60w przy max oporze. Ma pamięci DDR2, integre grafę, Sata i ATA oraz najważniejsze: Intel Atom 1,6Ghz. Można postawić przyzwoity "mózg" za średnie pieniądze, do tego masz możliwość zabawy GPS (jak kupisz moduł i nadajniki do robocików) oraz wszystkimi innymi bajerami pod USB. Nawet możesz i zrobić sterowanie głosem jak i zapis logów.

Link do komentarza
Share on other sites

Wiesz te mini płyta główna mnie bardzo nęci w tym rzecz że przy takich bajerach trzeba znać dobrze komunikacje komputer-cześc elektroniczna a z tym umnie trochę cienko wiec bede potrzebował twojej lub pomocy kogos innego

[ Dodano: 12 Mar 09 09:31 ]

Myślałem jednak by zrobić to z plexi zna ktoś sie troche na tym tworzywie

Link do komentarza
Share on other sites

Komputer-część - polecam poczytać o sterowaniu portem LPT... to chyba najprostsza i najtańsza metoda. Wtedy wystarczy stary komp z z portem a i tak moc obliczeniowa przebije kazdego scalaka ;]

http://ocforum.pl/showthread.php?t=15375

http://lpt.strona.pl/

http://www.freefm.kni.pl/mike/lpt.html

Ja właśnie się czymś takim bawię jednak narazie z braku części i czasu tylko mam silniczek na tranzystorze i 8 diod mrugajacych falą... ale nie takie złe możliwości dawania stanów logicznych to ma. Przyjmowania również podobno ale tego jeszcze nie próbowałem.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.