Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #10 – podsumowanie, quiz


Pomocna odpowiedź

Witam. Chyle czolo przed autorami. Skonczylem elektronike poziom 1. Brawo WY!!!

Troche o mnie. Skonczylem technikum w 2009 roku. Po drugim podejsciu zdalem egzaminy o profilu technik telekomunikacji. Od tamtej pory nie mialem do czynienia z tym zawodem. Po urodzeniu mojego syna postanowilem zmienic cos w swoim zyciu. I tak siedzac na emigracji w Islandi sciaglem 8 kursow firmy forbot. Mam nadzieje ze mi pomoga w przypomnieniu wiedzy. 

Moim marzeniem jest podjecie pracy w firmie Vodafone i stale mnie nurtuje czy te kursy wystarcza. Jak macie jakies pomysly co do powiekszenia mojej wiedzy z zakresu telekomunikacji chetnie wyslucham. 

P.S Pozdrawiam z ksiazka w reku elektronika poziom 2

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Witam. Po 3 lekcjach zrobiłem Quiz i mam taki problem.

Po podłączeniu rezystora do baterii, zmierzyliśmy, że w układzie płynie prąd o wartości X mA. Jaki prąd popłynie w układzie, jeśli zamienimy rezystor na taki, który charakteryzuje się mniejszym oporem?

Prąd w takim układzie będzie mniejszy od X - moja odpowiedź

Prąd w takim układzie będzie większy od X - poprawna odpowiedź

 

A w kursie o oporze wewnętrznym na ilustracjach z miernikiem jest pokazane że: 

Podłączony rezystor 1k = 9.14V

Podłączony rezystor 10k = 9.34V 

1K<10K Czyli rezystor o mniejszym oporze, powoduje że prąd też jest mniejszy, ponieważ rośnie opór wewnętrzny.

Możliwe że coś źle zrozumiałem albo przeczytałem, będę wdzięczny za wyjaśnienie.

Pozdrawiam Wojtek

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, mysto93 napisał:

Witam. Po 3 lekcjach zrobiłem Quiz i mam taki problem.

Po podłączeniu rezystora do baterii, zmierzyliśmy, że w układzie płynie prąd o wartości X mA. Jaki prąd popłynie w układzie, jeśli zamienimy rezystor na taki, który charakteryzuje się mniejszym oporem?

Prąd w takim układzie będzie mniejszy od X - moja odpowiedź

Prąd w takim układzie będzie większy od X - poprawna odpowiedź

 

A w kursie o oporze wewnętrznym na ilustracjach z miernikiem jest pokazane że: 

Podłączony rezystor 1k = 9.14V

Podłączony rezystor 10k = 9.34V 

1K<10K Czyli rezystor o mniejszym oporze, powoduje że prąd też jest mniejszy, ponieważ rośnie opór wewnętrzny.

Możliwe że coś źle zrozumiałem albo przeczytałem, będę wdzięczny za wyjaśnienie.

Pozdrawiam Wojtek

 

 

Opór wewnętrzny baterii jest powiedzmy że stały(nie zależy od wartości rezystorów). Płynący prąd wynika z łącznej rezystancji obwodu, czyli sumy rezystancji wewnętrznej i wartości rezystora. W przypadku rezystora 1k prąd będzie większy, bo opór będzie mniejszy, 9,14 i 9,34 V to wyniki pomiaru napięcia na rezystorach. Będzie ono większe w przypadku rezystora 10k, bo jego rezystancja jest wyższa i większa w stosunku do całej rezystancji obwodu.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dzięki za kurs, ukończyłem- nawet sporo zapamiętałem bo wyniki quizzów 100%/100%/93%/100%. W trzecim quizzie w ostatnim momencie zmieniłem odpowiedź na niepoprawna a pierwsza myśl była poprawna- na pytaniu o prąd tranzystora. IC + IB = IE. Będę brał się później za część drugą bo zakupiłem w botlandzie. 

Edytowano przez RakietowyKim
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Kurs przydatny i dający satysfakcję. Pomaga w przystępny sposób zrozumieć podstawy takie typowo praktyczne, dzięki czemu, będzie można pogłębiać dalej swoją wiedzę i tworzyć jakieś fajne projekty (tak mi się przynajmniej wydaje 🙂).

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć, 

Właśnie ukończyłem kurs, jutro mają do mnie dotrzeć zestawy na wszystkie 3 kursy elektroniki. Przetestuję w praktyce. Mam nadzieję, że po ukończeniu 3 kursów będę miał jakotakie pojęcie i będę w stanie sam coś zaprojektować i wykonać. Mam nadzieję, że złapę bakcyla i następny będzie kurs lutowania. 

Pozdrawiam, bardzo przystępna wiedza

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Kurs był niesamowity a efekt wręcz nie do opisania 😄 
Zaczynając ten kurs, wiedziałem o prądzie w zasadzie tyle, że "może kopnąć" a teraz czuję, że odkryłem w sobie nowe hobby, które zdecydowanie zamierzam rozwijać.

Bardzo dziękuję za pracę włożoną w przygotowanie tak przyjemnego kursu i zabieram się za drugą część.

Pozdrawiam!

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Kurs ukończony. Dziękuje za Waszą pracę i wyciągnięcie dłoni w naszą stronę! To co było dla mnie magią jest teraz tylko tajemnicą:) Po krótkiej przerwie wrócę do budowania układów według schematów, bo to było dla mnie najcięższe. I powtórka z tranzystorów - zasada jest dla mnie jasna, ale jak je łączyć muszę ćwiczyć. Z pewnością będę kontynuować kurs, przejdę do II poziomu i kursu lutowania. Jeszcze raz wielkie dzięki za naukę!

 IMG20221013005408.thumb.jpg.09520b5e03de5c42d96d887b206c3d5a.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Kurs 1 ukończony, tak jak poprzednicy kilkukrotnie wracałem do niektórych lekcji, ale to tylko po to by upewnić się czy "na pewno to tak ma działać" xD 

Lekcje konkretne, nie żałuję ani grosza. Doskonale przekazana wiedza podstawowa, o której jeszcze parę dni temu nie miałem zielonego pojęcia. 

Jedyna moja sugestia: nowicjusze (tacy jak ja) chcieliby w waszych materiałach, czy to na stronie czy na kanale YouTube dokładniejszych tłumaczeń jak przepływa prąd na płytce stykowej z umieszczonym na niej układem - co się dzieje na płytce z tym prądem, dlaczego płynie tedy, a nie tędy itd... Osobiście parę razy musiałem sam wydedukować "co i jak się dzieje" na płytce.

Pomimo tej drobnostki kurs to jest kosmos...nie spodziewałem się, że mogę w Internecie znaleźć coś tak wartościowego.

Od razu łapie drugi kurs podstaw!

Dzięki!

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.