Skocz do zawartości

Micro:bit nadchodzi - BBC wspiera przyszłych programistów


Komentator

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Pamiętacie Micro:bit, o którym pisałem w marcu? Stary prototyp urządzenia widoczny jest powyżej. Przez ostatnie miesiące trwały intensywne prace nad rozwinięciem urządzenia, które ma pomóc w edukacji przyszłych programistów. Zobaczcie jak wygląda najnowsza wersja płytki!

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Muszę przyznać, że z dużym zainteresowaniem to śledzę, bo fajnie by było mieć opis budowy robota, który wykorzystuje to jako mózg -- jeśli zrobi się to odpowiednio wcześnie, to można trafić jako standardowy temat do wielu szkół. Niestety wyprowadzenie zaledwie 3 portów i/o nieco pokrzyżowało mi plany.

Natomiast ciekawe jest, że zmienili mikrokontroler z AtMegi 328p (widocznej na zdjęciu starego prototypu) na ARM Cortex-M0. Powoli i z bólami, ale jednak ARMy torują sobie drogę do świata hobbystów. Widać to też po pojawieniu się Teensy-LC oraz najnowszym Ardunio Zero.

Ciekawe jest też to, że płytka ma chodzić na 3.3V a nie 5V, co daje mi sporo nadzieji na przyszłość.

Niepokoi mnie natomiast zaangażowanie w sprawę firmy Microsoft. Nie wiem, gdzie tam wcisną Windowsa albo jak zaprogramują to w Visual Basicu, ale cokolwiek wymyślą, na pewno nie będzie to współpracowało z niczym innym.

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety wyprowadzenie zaledwie 3 portów i/o nieco pokrzyżowało mi plany.

Dlaczego 3? W notkach prasowych pojawia się informacja o 5 portach I/O.

Niepokoi mnie natomiast zaangażowanie w sprawę firmy Microsoft. Nie wiem, gdzie tam wcisną Windowsa albo jak zaprogramują to w Visual Basicu, ale cokolwiek wymyślą, na pewno nie będzie to współpracowało z niczym innym.

Firma Microsoft jest odpowiedzialna za dostarczenie środowiska do programowania (dostępnego z poziomu przeglądarki) oraz hosting. Do tego przygotują oni materiały dla nauczycieli.

Link do komentarza
Share on other sites

Dlaczego 3? W notkach prasowych pojawia się informacja o 5 portach I/O.

Jest 5 wyprowadzeń. Dwa z nich to masa i zasilanie. Widać to na zdjęciu.

Jestem pewien, że jest jeszcze dużo nóżek, do których można się podpiąć mniej elegancko, ale to już niezbyt nadaje się na prosty tutorial.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

deshipu, pytanie czy są to wszystkie wyprowadzone piny? W każdej notce BBC chwali się, że płytka ma 5 pinów I/O. Ciekawe, czy to błąd, czy może zasilanie uznano za porty wyjściowe?

Link do komentarza
Share on other sites

W sumie, to jak się dobrze przyjrzeć /blog/wp-content/uploads/2015/07/MicroBit2-e1436472325877.jpg to widać, że portów jest wyprowadzone od groma -- te paski pomiędzy "dużymi" portami też mają jakieś ścieżki do nich wiodące. Więc pewnie można zrobić slot w który to się będzie wsuwać.

Link do komentarza
Share on other sites

Mnie osobiście najbardziej z tego wszystkiego zainteresował układ nRF51822. Zastanawiam się czy mając programator ZL30PRGV2 można go zaprogramować? Pamiętam, że Treker miałeś kiedyś problem z interfejsem SWD (chyba nawet w tym samym programatorze)

Link do komentarza
Share on other sites

torcek, problem z ZL30PRGv2 polegał na tym, że do programowania przez SWD konieczne było podłączenie do programatora resetu. W przypadku programowania za pomocą płytek Discovery nie było to konieczne. Nie wiem jednak, czy pomoże to coś w Twoim przypadku 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.