Skocz do zawartości

Roznica miedzy PWM a AN-OUT


Andre

Pomocna odpowiedź

Wyjścia "Analogowe" w arduino UNO, to wyjścia PWM. Nie jest to tak do końca wyjście analogowe, bo może wypluć z siebie tylko poziomy logiczne 5V/0V. Wyjścia w DUE, o których piszesz, to wyjścia wewnętrznego DACa (Digital to Analog Converter), które są "naprawdę" analogowe.

Link do komentarza
Share on other sites

Bobby, Dziekuje za odpowiedz; krotko jesli kupie plytke UNO to wew. DACa nie mam. Czy jak zaczynam dopiero stawiac pierwsze kroki to nalezy sie tym martwic, czy jako 'zielonemu' wystarczy najprostsze UNO i nawet nie zauwaze ich braku? Pytam zeby dwa razy nie wydawac pieniedzy

Link do komentarza
Share on other sites

Wyjście analogowe (z DAC-iem) pozwala ci na wyjściu ustawić dowolne napięcie w obsługiwanym zakresie (zazwyczaj od 0 do napięcia zasilania, czyli tutaj 5V).

Podobny efekt da się uzyskać innymi sposobami, w zależności od tego, do czego tego napięcia potrzebujesz. Jeśli chcesz jedynie sterować jasnością diody świecącej albo prędkością obrotową silnika, to zamiast tego można zastosować wyjście PWM -- wówczas na takim wyjściu prąd jest bardzo szybko wyłączany i włączany, a zmieniając proporcję czasu przez jaki jest włączony regulujesz ilość energii. "Mruganie" to jest na tyle szybkie, że nie widać go w przypadku diody LED, a pojemność i indukcyjność slinika elektrycznego wygładzą sygnał na tyle, że także nie będzie mieć to znaczenia.

Kiedy zatem potrzebujemy prawdziwego DAC? Ano wtedy, kiedy potrzebujemy sygnał bez żadnych zakłóceń. Do głowy przychodzi na przykład generowanie dźwięku lub innych sygnałów o zadanym przebiegu. Do "piszczenia" głoścniczkiem piezo PWM wystarczy, ale jak byś chciał zmieniać głośność i charakterystykę dzwięku, to już potrzeba DAC-a.

Prosty DAC da się zrobić samemu wykorzustując kilka wyjść Arduino i drabikę z oporników. Otrzymujemy wówczas tylo bitowy DAC, ile wyjść użyliśmy.

Podsumowując, jak nie planujesz bawić się w generowanie chiptune-ów albo sygnałów testowych do oscyloskopów, to DAC jest ci raczej zbędny.

Acha, można jeszcze kupić DAC jako osobny układ i komunikować się z nim na przykład przez protokół I²C, jeśli jest taka potrzeba.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

deshipu, Alles klar, Dzieki za prosta i pelna odpowiedz. Dzieki niej wiem ze DAC moge sobie przy swoim doswiadczeniu odpuscic i sie nim nie martwic. A i troche kasy na zakup pierwszego Serwo mi zostanie 😃 THX

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.