Skocz do zawartości

Koła bez piasty/przekladnia


K-Paxian

Pomocna odpowiedź

Mam taki pomysł na niewielkie kolka które nie maja piasty, czyli środka, nie bardzo wiem jak sie to fachowo nazywa.

Otóż mam dwa kolka alu z dysku HDD jakby dystanse . Pomiędzy nimi była tarcza dysku na silniku.

Ładnie wyglądają,są bardzo dokładnie wykonane, jednak nie maja "środka" takie dwie obrączki. Własnie wpadłem na prosty pomysł jak ich użyć

Elementy:

niebieskie-silniczek który na osi ma Rolkę gumowa z większymi tarczkami by nie wypadało kolko

czarne kropki- dwie rolki dociskające pierścień do rolki napędowej

szare kolo- pierścień z HDD

Mam nadzieje ze koncepcja moja została dość jasno przedstawiona 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Strasznie duże siły będą działały na łożyskowania prowadnic i silniczka i to doprowadzi do szybkiego ich zniszczenia. Silnik nie jest przystosowany do takich na wale.

Zdecydowanie prościej zrobić normalny napęd...

Link do komentarza
Share on other sites

A mi się koncepcja podoba. Nie zawsze chodzi o prostotę wykonanie ale o innowacyjne rozwiązania. A robot z takim napędem na pewno nie jedną osobę zaciekawi.

Ale jest też sporo racji w tym że wał silnika będzie obciążony. Wg. mnie silnik nie powinien być z boku tylko na górze obręczy. No i dodałbym jeszcze jakieś rolki od strony silnika żeby ciężar robota nie utrzymywał się na wale. Silnik powinien to tylko napędzać obręcz a nie być elementem podtrzymującym.

Link do komentarza
Share on other sites

hubless wheels z ang to się nazywa... Chciałem sobie taką hulajnogę zrobić, ale nie udało mi się odpowiednich łożysk kupić do kółek które posiadałem. ;]

http://images.google.pl/images?q=+hubless+wheels&btnG=Szukaj+obraz%C3%B3w&hl=pl&lr=&um=1&sa=2

Nie lepiej jakimś łańcuchem to napędzać ? Zamiast bezpośrednio silnik "wieszać" ? Chyba ze planujesz jednokołowca..

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jakie siły?? przeciez taki napęd nie miałby być do samochodu osobowego, tylko jakiegoś malego robocika. Sila nacisku na oś silniczka jest potrzebna by sie nie ślizgał po kółku.....

"Myślenie ma przyszłość...mówie wam..."

Link do komentarza
Share on other sites

Można silnik dać z góry od środka a rolki z zewnątrz, wtedy na silnik będą działały mniejsze siły, a rolka silnika nie będzie ślizgać się po śmieciach zgromadzonych na powierzchni koła.

Link do komentarza
Share on other sites

Umieszczenie silnika na górze nic nie pomoże, tu chodzi o siłę nacisku na wałeczek silnika pochodzącą od rolek dociskowych - im większa będzie tym gorzej dla silnika. Jedynym rozwiązaniem jest napęd pośredni przez jakiś rozaj sprżęgła między silnikiem a rolką napędową.

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.