Skocz do zawartości

Płytka testowa ATMEGA8 v1.0


kubaser

Pomocna odpowiedź

rezolut, a nie można dać

➡️ 5V - rezystor - dioda - pin;

➡️ 5V - przycisk - pin?

[ Dodano: 11 Kwi 09 05:12 ]

Ewentualnie 5V - rezystor - przycisk - pin?

Czy niekotorzy z was wogule cos wiedza o procesorach i podstawach elektroniki.

W jakiej kolejnosci to polaczysz z dioda jest obojetne.

Nie moze byc 5V przycisk pin chyba, ze dodasz rezystor podciagajacy do massy. To jednak ma malo sensu, poniewaz avr posiadaja wewnetrzny rezystor ktory mozna ustawic. Podciaga on do 5V, wiec najlepiej zrobic polaczenie masa - przycisk- uC!!!!!

Link do komentarza
Share on other sites

wader_669, doszedłem do tego takim tokiem rozumowania:

Skoro komparator analogowy można bezpośrednio podpiąć do uC, a [komparator] daje sygnały 0/1, to czemu nie można by podpiąć przycisku?

Nie widzę tu nic nielogicznego, co prawda o budowie uC wiem jeszcze niewiele, ale elektroniką interesuję sie odkąd pamiętam i stale uzupełniam spore braki w wiedz.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

wader_669, doszedłem do tego takim tokiem rozumowania:

Skoro komparator analogowy można bezpośrednio podpiąć do uC, a [komparator] daje sygnały 0/1, to czemu nie można by podpiąć przycisku? [...]

Można bezpośrednio, tyle, że od masy, nie od 5V.

Link do komentarza
Share on other sites

Sorki, że tak drążę temat, ale nie lubię zostawiac rzeczy niewyjaśnionych do końca "bo tak jest i już się zamknij". Tak uczą w szkole.

Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć jaka jest różnica pomiędzy komparatorem a przyciskiem w sensie podłączenia do uC. Obydwa dają sygnał 0/1, prawda? To skoro można bezpośrenio podlączyć komparator, to czemu nie można tak podłączyć przycisku?

Tylko prosiłbym o wytłumaczenie jak najv\bardzej łopatologicznie.

Pozdr.

Link do komentarza
Share on other sites

coraz wiekszy sajgon sie robi na tym temacie. Poczytajcie note zamiast bezsensu sie klucic!!!

[ Dodano: 12 Kwi 09 03:22 ]

Nie widzę tu nic nielogicznego, co prawda o budowie uC wiem jeszcze niewiele, ale elektroniką interesuję sie odkąd pamiętam i stale uzupełniam spore braki w wiedz.

chyba ogromne jak nawet nie wiesz jak przycisk podlaczyc.

[ Dodano: 12 Kwi 09 03:24 ]

do kubaser jak chcesz ta klawiature umiescic na stale na tej plytce to gratluacje dla ciebie. Wtedy zrezygnujesz z cennych wyjsc procka jak spi i pwm.

[ Dodano: 12 Kwi 09 03:26 ]

tak samo z lcd zrezygnujesz z przerwan (ktore sa moim zdaniem bardzo bardzo cenne) i zrezygnujesz tez z uart-u

Link do komentarza
Share on other sites

Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć jaka jest różnica pomiędzy komparatorem a przyciskiem w sensie podłączenia do uC. Obydwa dają sygnał 0/1, prawda? To skoro można bezpośrenio podlączyć komparator, to czemu nie można tak podłączyć przycisku?

Sam przycisk nie daje sygnału 0/1, daje albo 0 albo 1, taka jest różnica pomiędzy komparatorem a przyciskiem zwiernym popularnie zwanym uswitchem. Przycisk musisz podłączyć z 1 strony do np. masy, a z drugiej strony musisz podciągnąć pin procesora do plusa przez rezystor lub użyć wewnętrznego podciągania w procesorze. Bez podciągania gdy switch jest rozwarty pin "wisi w powietrzu" ponieważ nie jest podłączony ani do plusa ani do minusa, co może spowodować stany nieustalone.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

wader_669 dzięki za rade i

-nie chce klawiatury na stałe

-LCD nie jest mi potrzebny

to jeszcze se pogugluje 😅

P.S. Nie drążcie już tego tematu

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

To nie gg, nie używaj tylu znaków interpunkcyjnych. Jeden w zupełności wystarczy.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.