Skocz do zawartości

Mostek na HIP4081A - Problem z uruchomieniem


ps19

Pomocna odpowiedź

Witajcie

Mam problem z uruchomieniem układu mostka H opartego na układzie HIP4081A oraz mosfetach IRFS7430. O ile po wysterowaniu mostka z pinu 6 (BLI) mogę normalnie sterować silnikiem i nie dzieje się nic złego to po wysterowaniu mostka z pinu 5 (ALI) pobór prądu rośnie z około 1A do prawie 2,5A i silnik ledwo się kręci.

1.Zaważyłem że po odpięciu wysterowania z mostka na pinie 5 i 6 utrzymuje się napięcie około 1V. Piny nie są z niczym zwarte.

2. Zapewne w związku z pkt 1 górne tranzystory mają cały czas 15V na bramce.

Pobór silnika to bez obciążenia około 1A max 5A. Prąd startowy 76A

Użyty jest układ HIP4081A, na schemacie jest 4080 bo pinout jest zgodny.

Między AHS->GND i BHS->GND są transile dwukierunkowe 23,5A, 47V

oraz ALI i BLI podciągnięte są przez 10K do masy.

Użeram się z układem od kilku dni i już nie mam pomysłów co może być nie tak.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak na kilka dni "użerania się" to za wiele wyników pomiarów nie podałeś. Tabela prawdy dla tego układu jest bardzo prosta a upraszcza się jeszcze bardziej gdy - tak jak zrobiłeś - wejścia AHI/BHI podepnie się na stałe do 1. Mam nadzieję, że pomierzyłeś już napięcia na bramkach każdego z 4 tranzystorów w każdej z 4 kombinacji obu wejść ALO/BLO oraz napięcia na zaciskach silnika (wszystko względem masy). Zobacz czy napięcia bramek są zgodne z tabelką "Truth Table" na stronie 5 dokumentacji i zacznij szukać błędów w montażu. Ew. niezgodności mogą wskazywać na zwarcia, przerwy lub uszkodzone elementy. Pomiar napięcia na wejściach układu jest bez sensu - to Ty masz nimi sterować. Producent podaje, że prądy upływu tych wejść mogą osiągać ponad 100uA (Low Level Input Current) i to w kierunku wypływającym ze scalaka (znak minus), a to na 10k do masy może dać właśnie 1V. Albo daj mniejsze pulldowny żeby mieć pewne zero logiczne, albo nie walcz z wyraźnym podciąganiem wbudowanym w HIPa i daj rezystory podciągające np. do 5V - jeśli przyszły procesor też będzie 5V. Do testowania takiego mostka przy pierwszych włączeniach mocny silnik nie bardzo się nadaje. Daj zamiast niego opornik kilkadziesiąt omów - będzie bezpieczniej a napięcia możesz mierzyć tak samo.

Schemat jest dziwny - nie dość, że używasz innych układów niż symboli na schemacie to jeszcze te które widzimy nie są opisane. Co to za przetwornica robiąca 12V? Ma wejście EN więc schemat sugeruje, że jest włączana stanem wysokim a tu masz podane GND. Masz to 12V czy nie?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.